Co można załatwić w e-Urzędzie Skarbowym

czwartek, 27.7.2023 13:34 158

e-Urząd Skarbowy to publiczny serwis umożliwiający zdalne załatwianie spraw podatkowych. Serwis działa przez całą dobę i można z niego korzystać bez potrzeby rejestrowania się w nim, tylko po zalogowaniu się. Serwis jest budowany etapami, a lista jego funkcjonalności stale się wydłuża. Jakie możliwości daje obecnie e-Urząd Skarbowy? Jakie dokumenty i informacje można w nim znaleźć?

Twój e-PIT
To usługa, która na podstawie danych przesłanych przez płatników automatycznie generuje wstępnie wypełnione zeznania podatkowe PIT-28, PIT-36, PIT-37 i PIT-38. Podatnik może takie zeznanie zaakceptować bez zmian, uzupełnić, zmienić lub w całości odrzucić. Usługa umożliwia też przygotowanie i złożenie korekty wcześniej złożonego zeznania.

Historia deklaracji podatkowych
W e-Urzędzie Skarbowym można przeglądać dokumenty z zakresu PIT, PCC, SD i VAT złożone za rok 2019 i za kolejne lata podatkowe. Usługa daje pełny dostęp do deklaracji elektronicznych, umożliwia też podgląd podstawowych danych z dokumentów złożonych w formie papierowej. Podatnicy mogą zobaczyć na swoich kontach następujące złożone dokumenty (wraz z załącznikami): PIT-16A, PIT-19A, PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39, PIT-OP, DSF-1, PIT-DZ, PCC-3, PCC-3/A, SD-Z2, SD-3 oraz SD-3/A, VAT-7, VAT-7K, VAT-8, VAT-9M, VAT-12, VAT-13, VAT-21, VAT-23, VAT-26, VAT-27, JPK_V7M, JPK_V7K.

Informacja o zwrotach podatków
Ten moduł obejmuje dane o zwrotach PIT i VAT po 1. stycznia 2020 r. W najprostszym przypadku są w nim udostępniane informacje o dacie i sposobie zwrotu, opcjonalnie też o kwocie naliczonej opłaty pocztowej. Gdy zwrot nastąpił z naliczeniem oprocentowania, to dodatkowo wskazana jest kwota wypłaconych podatnikowi odsetek. Jeżeli nadpłata lub zwrot zostały naliczone na inne zobowiązania podatkowe lub przekazane do innego odbiorcy (np. w razie zajęcia wierzytelności), to taka informacja również jest prezentowana w tej sekcji e-Urzędu Skarbowego.

Płatności online
Dzięki tej funkcjonalności można m.in. dokonać wpłaty na indywidualny rachunek podatkowy (PIT, CIT, VAT), opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC), podatek od spadków i darowizn (SD), wpłacić opłatę skarbową na rachunek właściwego organu gminy lub opłacić mandat karny. Narzędzie automatycznie uzupełnia wiele danych w przelewie, daje też dostęp do historii płatności w e-Urzędzie Skarbowym i informacji o ich statusie. Płatności online w e-Urzędzie Skarbowym są realizowane za pośrednictwem BLIK i Paybynet, a opłata transakcyjna na rzecz podmiotu pośredniczącego za płatność wynosi, odpowiednio, 12 groszy lub 55 groszy.

Mandaty
W tym module e-Urzędu Skarbowego wyświetlane są informacje o nałożonych na użytkownika mandatach karnych, o kwocie do zapłaty, ewentualnie też o prowadzonym postępowaniu egzekucyjnym. Dodatkowo e-Urząd Skarbowy daje możliwość opłacenia mandatu.

Akty notarialne
Usługa umożliwia użytkownikom e-Urzędu Skarbowego przeglądanie listy swoich aktów notarialnych.

e-mikrofirma
To usługa kierowana do przedsiębiorców, która umożliwia wystawianie i zapisywanie faktur krajowych, tworzenie ewidencji VAT i generowanie plików JPK_VAT i JPK_FA.

Pisma urzędowe
Ten moduł pozwala przygotować z pomocą kreatora i wysłać pismo w dowolnej sprawie do urzędu skarbowego, urzędu celno-skarbowego, izby administracji skarbowej, Ministerstwa Finansów, Szefa Krajowej Administracji Skarbowej czy Krajowej Informacji Skarbowej. Można go użyć np. do złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty podatku, złożenia zawiadomienia o popełnieniu czynu zabronionego (czynnego żalu), wniosku o zaliczenie nadpłaty lub zwrotu podatku na poczet innych zobowiązań, wyjaśnić przeznaczenie wpłaty, złożyć zgłoszenie ZAP-3, służące do aktualizacji danych w urzędzie skarbowym lub zawiadomienie ZAW-NR (zgłoszenie zapłaty należności na rachunek inny niż podany w Wykazie podatników VAT).

Wnioski o wydanie zaświadczenia
Korzystając z e-Urzędu Skarbowego można złożyć wniosek o wydanie elektronicznego zaświadczenia o wysokości dochodu podatnika w PIT (ZAS-DF), o wysokości przychodu, dochodu, podatku należnego oraz składek na ubezpieczenia wykazane w PIT (ZAS-DFU) oraz o niezaleganiu w podatkach lub stwierdzające stan zaległości (ZAS-W).

Dostęp do danych
W zakładce Twoje dane prezentowane są dane podatnika, którymi dysponuje Krajowa Administracja Skarbowa: dane osobowe, dane dotyczące prowadzonej działalności gospodarczej, ewentualne też spółek, w których podatnik jest udziałowcem.

Obsługa konta organizacji
Dodatkowo osoba fizyczna wskazana jako użytkownik konta organizacji (na przykład spółki, stowarzyszenia, fundacji, spółdzielni) w e-Urzędzie Skarbowym ma dostęp do dokumentów tej organizacji, może też działać w jej imieniu. Takie działania obejmują m.in. wyrażanie i cofanie zgody na doręczanie pism na konto w e-US, odbieranie pism doręczanych przez organy KAS czy składanie w imieniu tej organizacji pism, wniosków i zawiadomień.

Jak zalogować się do e-Urzędu Skarbowego
Możliwość skorzystania z e-Urzędu Skarbowego daje dowolne urządzenie z dostępem do internetu. Od użytkownika wymagane jest uwierzytelnienie się. Można to zrobić przez serwis login.gov.pl i potwierdzić tożsamość profilem zaufanym, przez usługi bankowości elektronicznej albo z wykorzystaniem e-dowodu. Kolejna możliwość to skorzystanie z usługi mTożsamość w aplikacji mObywatel. Dodatkową opcją jest zalogowanie się przy użyciu danych podatkowych, Jednak w ten sposób można uzyskać dostęp tylko do usługi Twój e-PIT. Pozostałe funkcje e-Urzędu Skarbowego są wtedy niedostępne.