Co na migrenę i ból głowy?

wtorek, 10.5.2022 08:24 228

Migrena jest w praktyce najczęstszą chorobą układu nerwowego, która według statystyk dotyka około 10 proc. osób. W sposób znaczący utrudnia ona funkcjonowanie, stąd też tak duża popularność, jeśli chodzi o apteczne leki na migrenę. Jakie preparaty na ból głowy można znaleźć w aptekach, co zawierają oraz jak bezpiecznie je dawkować? Serdecznie zachęcamy do lektury.

Składy leków na migrenę

Leki na migrenę mogą zawierać różne składniki. Jest to m.in. kwas tolfenamowy lub acetylosalicylowy, kofeina, kodeina oraz naproksen. Niektóre preparaty mają też kilka z nich, dla wzmocnienia wzajemnego działania. Są to preparaty łączone zawierające np. paracetamol, kwas acetylosalicylowy o działaniu redukującym ból, a także kofeinę wzmagającą działanie substancji przeciwbólowych. Mogą być więc wskazane w przypadku bólu głowy oraz napadów migreny zarówno z aurą, jak i bez.

Leki na migrenę mogą zawierać również substancje podobne do LSD, przy czym są to preparaty na receptę. Należy je stosować ściśle według zaleceń lekarskich tak, aby nie przekroczyć zalecanej, dziennej dawki. W przypadku bólów głowy o większym nasileniu trzeba jednak przeprowadzić pogłębioną diagnostykę, czy ich przyczyna nie jest poważniejsza.

Dawkowanie leków na migrenę

Każdy preparat należy stosować ściśle według zaleceń producenta, ewentualnie wskazań lekarza lub farmaceuty. Zawsze warto sprawdzić też przeciwwskazania do stosowania konkretnego środka. Przykładowo jeden z popularnych preparatów na różne rodzaje bólu dostępny w aptekach, nie jest wskazany w przypadku:

  • choroby wrzodowej żołądka oraz dwunastnicy,
  • zaburzeń krzepnięcia krwi oraz skazy krwotocznej,
  • skrajnego odwodnienia organizmu,
  • uczulenia na składnik preparatu.

Szczególną ostrożność muszą zachować też kobiety w ciąży, niezależnie od trymestru. W ich przypadku zaleca się, aby stosowanie leku na migrenę skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Co na ból głowy poza tabletkami?

Ból głowy można próbować łagodzić oczywiście nie tylko przy użyciu tabletek. W przypadku objawów o mniejszym nasileniu nierzadko sprawdzą się takie metody jak kojące kompresy, w celu spowolnienia przewodnictwa nerwowego. Okazuje się też, że przyczyną bólu głowy może być odwodnienie organizmu. Właśnie dlatego kluczowe jest picie wody, zwłaszcza w okresie zimowym, gdy ze względu na niższe temperatury wiele osób o tym zapomina. Pomocna będzie dodatkowo regenerująca drzemka, należy bowiem pamiętać, że niedosypianie jest jedną z przyczyn bólu głowy.

Leki na migrenę dostępne w aptekach bez recepty to zazwyczaj szybki sposób na złagodzenie bólu. Jeśli jednak objaw pojawia się częściej warto sprawdzić, co może za nim stać. Najlepiej prowadzić więc dzienniczek objawów, wraz z monitorowaniem godzin snu oraz spożywanymi posiłkami. Zdarza się bowiem, że bólowi głowy sprzyjają konkretne wybory dietetyczne, np. nadmiar glutaminianu sodu oraz azotyny znajdujące się w wędlinach. Powody mogą być jednak znacznie poważniejsze.