Co powinna zawierać umowa najmu zwyżki?

czwartek, 20.10.2022 10:47 168

Za każdym razem kiedy chce się wypożyczyć zwyżkę czy to na krótki okres, czy długoterminowo, trzeba zawrzeć z firmą wynajmującą umowę najmu. Co powinien zawierać ten dokument, żeby transakcja była bezpieczna i bezproblemowa dla obu stron? Kto formalnie może podpisać umowę w imieniu firmy? A kiedy najlepszym wyborem jest umowa o współpracy?

Sprzęt do pracy na wysokości często bardziej opłaca się wynająć niż kupić. Maszyny takie jak ładowarki teleskopowe czy podnośniki koszowe kosztują średnio kilkaset tysięcy złotych, dlatego firmy, które potrzebują ich np. tylko przez kolejne pół roku albo rok, decydują się na ich wypożyczenie. Żeby najem był legalny, wymagane jest podpisanie umowy. Dodatkowo ten dokument stanowi również podstawę do ewentualnych roszczeń w przypadku niedopełnienia opisanych w nim warunków. Jakie elementy powinna zawierać umowa najmu zwyżki?

Umowa najmu maszyny – podstawowe elementy

Przede wszystkim musi dokładnie opisywać przedmiot, strony transakcji i warunki wynajmu. W związku z tym wymagane są:

  • dane wynajmującego i najemcy,
  • przedmiot najmu – typ maszyny lub maszyn z parametrami,
  • dane kontaktowe osoby odpowiedzialnej za składanie zamówienia oraz operatora na budowie odbierającego maszynę,
  • adres dostawy,
  • koszt transportu,
  • daty rozpoczęcia i planowanego zakończenia wynajmu – zakłada się, że do 12 miesięcy trwa wynajem krótkoterminowy, zaś powyżej długoterminowy,
  • ustalone warunki cenowe, na które zgodziły się obie strony,
  • termin uregulowania płatności,
  • informacje o przeglądach i polisie,
  • uwagi dotyczące zamówienia np. szczególne oczekiwania klienta.

W przypadku kosztu transportu zazwyczaj w dokumencie umieszcza się kwotę za dostawę i odbiór zwyżek lub zestawu zwyżek. Jeżeli zaś klient zechce zmienić warunki w tym zakresie – zrezygnować z maszyny szybciej albo przedłużyć wynajem np. jednej z nich, kwotę transportu przelicza się ponownie.

Warto pamiętać, że niektóre firmy wymagają od klientów wpłacenia kaucji. Jeśli kaucja będzie pobierana, informacja o jej wysokości i formie wpłaty musi zostać umieszczona w umowie.

Gdzie można wynająć podesty ruchome? Szeroką ofertę zwyżek na wynajem ma firma Riwal: https://www.riwal.com/poland/pl-pl

Umowa o współpracy

Jeżeli klient planuje regularny wynajem maszyn zarówno na krótsze, jak i dłuższe okresy, bo np. prowadzi prace budowlane na szeroką skalę, ale z wielu powodów nie chce poszerzać własnej floty, może podpisać umowę o współpracy. Coraz więcej firm świadczących usługi wypożyczenia sprzętów oferuje swoim klientom możliwość zawarcia tego typu umowy, w ramach której dostarcza się i odbiera zwyżki różnego typu.

Kto ma prawo podpisać umowę?

A kto ma prawo podpisać umowę najmu w imieniu firmy? Jeżeli mówimy o spółkach, musi być to osoba widniejąca w KRS-ie, zaś w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych – właściciel firmy. Część wynajmujących w celu ułatwienia klientom procesu wypożyczenia maszyn akceptuje upoważnienia – właściciel wypisuje upoważnienie jednemu ze swoich pracowników, a on w jego imieniu zawiera umowy najmu. Niektórzy dodatkowo akceptują podpisy elektroniczne, żeby klienci nie musieli przesyłać dokumentów pocztą lub kurierem albo osobiście jeździć do siedzib głównych.