Co to jest separacja?

wtorek, 22.2.2022 14:19 611

Sytuacje w związkach mogą być bardzo różne. Zdarza się, że relacje między małżonkami się nie układają, coś się popsuło, a para nie widzi w danym momencie szans dla siebie. Jednym z rozwiązań jest orzeczenie separacji, które stanowi o ustaniu wspólnoty małżeńskiej. Tym samym traci się na przykład prawo do dziedziczenia czy zachowku. Z drugiej strony to czas na to, by być może uratować związek, odpowiedzieć sobie na ważne pytania, może pójść na terapię, zanim wystąpi się o orzeczenie rozwodu.

Jak doprowadzić do orzeczenia separacji?

Sama separacja małżeńska jest więc stosowana wówczas, gdy małżonkowie nie wiedzą jeszcze, co zrobić ze związkiem i relacją, a także mają wątpliwości co do wspólnej przyszłości. Jest to rozwiązanie mniej radykalne niż rozwód, a tym samym zdecydowanie łatwiej jest doprowadzić do orzeczenia separacji. I dlatego właśnie w wielu wypadkach stosuje się właśnie ten środek, jeśli inne sposoby na to, by złagodzić kryzys się nie sprawdziły. Oczywiście, by uzyskać orzeczenie separacji należy spełnić kilka warunków. Najczęściej przesłanką staje się żądanie jednego z małżonków. Stwierdza on zupełny rozpad pożycia małżeńskiego. Jak widać, jest to sytuacja, gdy małżonków nie łączy nic – więzy ekonomiczne czy gospodarstwo domowe. Z punktu widzenia prawa, ażeby sąd orzekł separację, musi dojść do ustania wspólnoty małżeńskiej. Tym samym powstaje rozdzielność majątkowa, co skutkuje koniecznością podziału majątku. Tym samym procedura przypomina rozwód, a małżonkowie muszą dojść do porozumienia co do sposobu podziału majątku, miejsca zamieszkania czy podziału kosztów utrzymania.

Czym skutkuje orzeczenie separacji?

Warto zwrócić jednak uwagę, że jest kilka aspektów, które różnią separację od rozwodu. Przede wszystkim jest ona wprowadzona przez orzeczenie a nie wyrok. Poza tym, gdy sąd orzeka separację, nie można wstąpić w nowy związek małżeński. Zgodnie z zasadami współżycia społecznego, nawet jeśli jeden z małżonków żąda orzeczenia separacji, to zakłada się, że sytuacja wróci do normy, a zupełny rozpad pożycia ustanie. Jak widać, jest to więc proces odwracalny w przeciwieństwie do rozwodu i dlatego też w przypadku separacji nie mam możliwości powrotu do wcześniejszego nazwiska.

Kiedy wymagane jest zgodne żądanie małżonków?

Z drugiej strony rozdzielność majątkowa ma te same znamiona co w przypadku rozwodu. Tym samym, argumentując żądanie orzeczenia separacji, można wskazać aspekt winy jednej ze stron. Tym samym uzyskać alimenty dla wspólnych małoletnich dzieci. Sąd także rozstrzyga kwestię opieki nad dziećmi oraz podział kosztów.

Separacja może być orzeczona na podstawie zgodnego żądania małżonków lub też jednego z nich. W tym pierwszym wypadku musi być jednak spełniony warunek – para nie może posiadać dzieci. Każdy wniosek o separację musi również zawierać dowody. Jeśli jest zgodne żądanie małżonków, to wymagane są ich oświadczenia oraz opis stanu faktycznego kontaktów. Jak widać, to właśnie wskazanie okoliczności popartych dowodami może być najtrudniejszym elementem wniosku o separację.

Jak jest sformułowane żądanie orzeczenia separacji?

Wniosek o separację jest składany jest przez obie strony zgodnie, a całe postępowanie odbywa się w trybie nieprocesowym. Tym samym orzeczenie będzie bazować tylko na oświadczeniach małżonków, a sąd wydaje postanowienie. Jeśli pozew o separację jest wnoszony przez jedną ze stron, przeprowadza się postępowanie dowodowe, podział majątku oraz określa się prawo opieki nad dziećmi. I tu mówimy o zwykłym wyroku. Pozew lub wniosek o separację składa się we właściwym dla miejsca zamieszkania małżonków sądzie okręgowym. Takie postępowanie jest także związane z obowiązkiem wniesienia opłat. W przypadku pozwu jednej ze stron wynosi ona 600 zł za sam wniosek oraz po 6 zł za każdą wygenerowaną stronę orzeczenia sądu. Gdy wniosek składają wspólnie obie strony, płacą 100 złotych.

Separacja jest procesem odwracalnym i właśnie dlatego wiele par się na ten krok decyduje. Zdarza się bowiem, że małżonkowie dochodzą do wniosku, że chcą i potrafią naprawić swoje relacje. Wówczas na zgodny wniosek małżonków wnioskuje się o zniesienie separacji. To sprawia, że w momencie zniesienia separacji ustają wszystkie postanowienia i orzeczenia sądu.

Separacja faktyczna niesie ze sobą szereg skutków prawnych. Można wskazać na przykład, kto jest winny rozkładowi pożycia małżeńskiego, ale w wielu przypadkach problem leży po dwóch stronach. Na ten krok często decydują się małżeństwa, które czują, że ich związek to fikcja i nie łączą ich więzi fizyczne, psychiczne i ekonomiczne. Tym samym z formalnego i ludzkiego punktu widzenia taka relacja nie istnieje. Być może czas rozłąki będzie momentem, gdy zdecydujecie o zniesieniu separacji lub też zrobicie krok w stronę rozwodu. Sama operacja  nie oznacza całkowitego odcięcia się od partnera. To pokazuje, że para jest zobowiązana do wzajemnej pomocy, jeżeli wymagają tego względy słuszności. Chodzi tu na przykład o obowiązek dostarczania środków utrzymania jednemu z małżonków.