Co to jest trojan i jak się przed nim chronić?

piątek, 5.11.2021 14:50 455

Koń trojański to rodzaj złośliwego kodu lub oprogramowania. Z pozoru prezentuje się jak standardowa aplikacja, jednak jeśli umożliwimy mu dostęp do systemu komputera, może przejąć nad nim kontrolę. Trojan to jedno z największych zagrożeń, jakie czyhają na użytkowników w sieci. Dlatego warto dowiedzieć się więcej na jego temat, aby w porę podjąć odpowiednie kroki.

W jaki sposób działa trojan?

Trojan przypomina swoim działaniem zwykłe aplikacje. Jego celem jest oszukanie użytkownika i nakłonienie go do zainstalowania, a następnie uruchomienia złośliwego oprogramowania na swoim urządzeniu. W momencie, kiedy to się stanie, trojan może być dowolnie wykorzystywany przez osoby, które zainfekowały nim system.

Trojan różni się w pewien sposób od pozostałych odmian wirusów. Inne rodzaje niebezpiecznych plików mogą same się tworzyć i replikować, natomiast trojan musi być uruchomiony przez użytkownika.

Sposób działania trojana – przykład

Aby jeszcze lepiej opisać, jak działa trojan, warto posłużyć się przykładem. Hakerzy w umiejętny sposób potrafią podszyć się pod wiarygodne strony internetowe, usługodawców, a nawet znajomych. Właśnie w ten sposób zdobywają zaufanie.

Użytkownikowi w pierwszym momencie może wydawać się, że otrzymał wiadomość od kogoś znajomego, jednak w rzeczywistości została ona nadana przez osoby trzecie. W momencie, kiedy uruchamia się złośliwe oprogramowanie, może ono zainfekować inne pliki i tym samym uszkodzić komputer.

Jakie są rodzaje trojanów?

Istnieje wiele odmian trojanów, warto wyszczególnić kilka z nich. Działanie pierwszego opiera się na przeprowadzaniu ataków DDoS. Polega to na tym, że wykorzystują one komputer do infekowania innych urządzeń.

Drugim rodzajem, jest tzw. downloader. Jego działanie polega na tym, że gdy przedostanie się do danego urządzenia, instaluje wiele innych złośliwych wersji oprogramowania.

Trzecia odmiana to trojan, którego celem jest wykradanie informacji na temat kont bankowych. Użytkownicy korzystający z Internetu, infekując swoje urządzenie takim trojanem, mogą narazić się na utratę poufnych danych.

Jak chronić się przed trojanami?

Przed trojanami można się skutecznie chronić. Pierwszym krokiem będzie zainstalowanie programu antywirusowego – skuteczne programy tego typu dostępne są także w darmowych wersjach. Kolejną kwestią jest aktualizowanie systemu operacyjnego, ponieważ wraz z wprowadzanymi nowościami rozwiązywane są problemy, które mogły być wykorzystywane przez hakerów. Oprócz tego należy zwracać szczególną uwagę na to, jakie pliki się otwiera, czy pochodzą one od zweryfikowanych nadawców.

Dobry pakiet internetowy to podstawa bezpieczeństwa

Jedną z podstawowych kwestii, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo w sieci, jest dobre łącze. Najlepszym rozwiązaniem będzie Internet światłowodowy, ponieważ zapewnia on najlepszą przepustowość. Dzięki szybkiemu i stabilnemu łączu użytkownik zyskuje większą pewność, że kluczowe aktualizacje dla programów antywirusowych i systemu są wykonywane na bieżąco. Zwiększa to znacznie bezpieczeństwo danych oraz pomaga chronić użytkownika przed cyberzagrożeniami.

O szybkości i stabilności światłowodu można łatwo się przekonać przeprowadzając test prędkości Internetu, np. z pomocą portalu speedtest.pl Już od wielu lat czołowe miejsce w rankingu najszybszego łącza zajmuje Internet światłowodowy INEA.

Dlaczego akurat łącze od tego operatora wysuwa się na prowadzenie w teście prędkości Internetu? To zasługa stabilnego Internetu symetrycznego w technologii światłowodowej, który gwarantuje taką samą prędkość wysyłania i pobierania danych na poziomie 1 Gb/s. Dzięki temu łącze nie tylko wyróżnia się brakiem opóźnień i lagów w grach, ale też zapewnia najlepsze działanie oprogramowania antywirusowego. Oferta INEA dostępna jest w bardzo korzystnych cenach, więc warto się na nią zdecydować i sprawdzić osiągi łącza w swoim domu, wykonując test prędkości Internetu.