Co warto wiedzieć o Papieżu Franciszku?

piątek, 26.5.2023 10:45 304

Papież Franciszek to pierwszy papież od ponad tysiąca lat, który pochodzi spoza Europy. Duchowny rozpoczął swój pontyfikat w 2013 roku i od tamtej pory swoimi wypowiedziami oraz działaniami zyskuje sympatię coraz większej ilości osób – co istotne, jest on ceniony nie tylko wśród wyznawców religii katolickiej! To wyjątkowa postać, dlatego postanowiliśmy poświęcić mu artykuł – prezentujemy w nim wszystko, co warto wiedzieć o papieżu Franciszku!

Życiorys papieża Franciszka – najważniejsze informacje

17 grudnia 1936 roku na świat przyszedł Jorge Mario Bergoglio – urodził się on w ubogiej dzielnicy Buenos Aires. Był on najstarszym dzieckiem włoskich imigrantów: Reginy Maríi Sívori i Mario José Bergoglio.

Młodzieńcze lata papieża Franciszka

Papieża Franciszka wyróżnia serdeczne usposobienie – optymizm charakteryzował go już od najmłodszych lat! Jako ciekawostkę warto także wspomnieć, że interesował się wtedy piłką nożną. Ponadto, Jorge nie od zawsze chciał być duchownym – wcześniej pasjonował się chemią, dlatego uzyskał dyplom technika chemika. Dopiero niedługo po tym wydarzeniu mężczyzna poczuł duchowe powołanie i wstąpił do zakonu jezuitów w 1958 roku. Nie zaprzestał jednak nauki, gdyż zdobył on również wyróżnienie z filozofii, ukończył studia z zakresu psychologii oraz literatury, a następnie uzyskał dyplom teologa.

Prezbiter, biskup, kardynał – urzędy kapłańskie

Jorge Mario Bergoglio przyjął święcenia kapłańskie w wieku 33 lat – miało to miejsce 13 grudnia 1969 roku. W kwietniu 1973 roku złożył on natomiast wieczystą profesję, aby następnie stać się mistrzem nowicjatu w seminarium w Villa Barilari oraz profesorem Wydziału Teologii w Colegio Máximo San José. Co ciekawe, w tamtym okresie Jorge zyskał przydomek „głowy argentyńskiego kościoła”.

Kolejne lata swego życia mężczyzna spędził m.in. w Niemczech czy w Argentynie. W 1992 roku objął pomocnicze biskupstwo w Buenos Aires, a pięć lat później został promowany na arcybiskupa koadiutora. Jorge na przestrzeni następnych lat przyjmował kolejne stanowiska: był ordynariuszem wiernych rytów orientalnych, Wielkim Kanclerzem Katolickiego Uniwersytetu Argentyny, a także wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Argentyny. Wraz z ukończeniem 75 lat mężczyzna zrezygnował jednak z obowiązków arcybiskupa, a w 2001 roku został kardynałem. Niedługo potem, bo już po czterech latach, Jorge zajmował czołowe miejsce wśród kandydatów na papieża, czyli stanowisko głowy Kościoła.

Wybór na papieża

Wybór Jorge Mario Bergoglio na biskupa Rzymu miał miejsce 13 marca 2013 roku – to właśnie wtedy, podczas zwołanego po rezygnacji dotychczasowego papieża Benedykta XVI drugiego konklawe, wraz z piątym głosowaniem podjęto tę decyzję. O godzinie 19:06 rzymskiego czasu poprzez tradycyjny biały dym obwieszczono całemu światu, że Argentyńczyk został 266. papieżem.

Papież Franciszek od początku ceniony był z uwagi na swą otwartość i chęć wprowadzania reform w Kościele. To postać inspirująca do prowadzenia życia przepełnionego miłością zarówno do Boga, jak i bliźnich. Odkryj artykuły zadedykowane papieżowi Franciszkowi: https://www.holyart.pl/specjalne-okazje/papiez-franciszek.

Imię Franciszek zostało natomiast wybrane nieprzypadkowo. Mężczyzna podjął tę decyzję na cześć św. Franciszka z Asyżu, który stanowił jego inspirację do działania. Było to wyrazem pragnienia troski również o biednych, wzorując się na świętym.

Papież Franciszek – ciekawostki

Papież Franciszek wyróżnia się swą skromnością – zdecydował się na prowadzenie skromnego trybu życia już wiele lat temu, jeszcze będąc kardynałem. Wtedy też korzystał z komunikacji miejskiej oraz samodzielnie gotował. Pomimo upływu lat, duchowny wciąż jest przepełniony skromnością: zrezygnował z papieskiego pektorału, zachował swój biskupi krzyż, zrezygnował z mieszkania w Pałacu Apostolskim na rzecz Domus Sanctae Marthae.

Argentyńczyka nie charakteryzuje jednak jedynie skromność, ale również empatia i dobre serca. Papież znany jest z działań charytatywnych oraz humanitarnych, niesienia pomocy imigrantom czy ubogim osobom. Mężczyzna pamięta również o środowisku, czego dowodem jest jego encyklika „Laudato si”, która odnosi się do istoty ochrony przyrody, kwestii zrównoważonego rozwoju.

Co więcej, jak wspomnieliśmy wcześniej, papież Franciszek nieustannie się rozwijał i podejmował edukację w rozmaitych dziedzinach. W ramach ciekawostki warto wspomnieć, że posługuje się on płynnie aż sześcioma językami: hiszpańskim, portugalskim, włoskim, francuskim niemieckim oraz łaciną! Papież zrezygnował jednak z pozdrawiania wiernych w różnych językach i zdecydował się na robienie tego wyłącznie w języku włoskim.

Papież Franciszek to duchowny wyróżniający się swą skromnością, otwartością na dialog oraz pragnieniem niesienia pomocy. Jest on ceniony zarówno przez wiernych Kościoła katolickiego, jak i osoby wyznające inne religie czy ateistów.