Co wpływa na wysokość składki OC?

czwartek, 16.12.2021 12:03 223

Każdy właściciel pojazdu zobowiązany jest wykupić ubezpieczenie OC. Gwarantuje ono pokrycie kosztów strat, jakie inny uczestnik ruchu drogowego poniesie na przykład na skutek kolizji, której jesteśmy winni. Wysokość składki OC może być różna - niektórzy płacą kilka tysięcy, inni zaś kilkaset złotych. Od czego dokładnie będzie zależeć, ile zapłacimy ubezpieczycielowi?

Wiek właściciela i pojazdu

Czynnikiem, który w dużym stopniu wpływa na wysokość składki OC, jest wiek właściciela samochodu. Dla młodocianych kierowców ubezpieczyciele nie mają dobrych wiadomości - za sam fakt nieukończenia 25. roku życia zapłacą oni więcej. Bardzo istotne jest także doświadczenie w prowadzeniu pojazdu, jakie posiada kierowca. Im dłużej będzie on jeździł, a jego jazda będzie bezszkodowa, tym mniejszą składkę OC zapłaci. Warto również zwrócić uwagę na sam wiek pojazdu - im starsze auto, tym wyższą składkę będziemy musieli zapłacić. Z drugiej jednak strony właściciele nowych samochodów również zapłacą stosunkowo dużo. Na najlepsze ceny mogą zaś liczyć ci, którzy posiadają samochód w wieku od 5 do 10 lat.

Wybór ubezpieczalni

Na wysokość składki ogromny wpływ może mieć sama ubezpieczalnia, w której wykupimy polisę. Oczywistym jest, że każdy kierowca dąży do tego, aby nabyć jak najtańsze OC. Dlatego też powinniśmy zwrócić uwagę także na te mniej znane ubezpieczalnie, których oferty mogą okazać się o wiele atrakcyjniejsze. Decyzji o zakupie konkretnej polisy nie warto podejmować w pośpiechu - o wiele lepiej jest najpierw porównać dostępne oferty. W oszacowaniu, ile powinniśmy zapłacić za ubezpieczenie, pomoże kalkulator OC.

Miejsce zamieszkania

Ubezpieczyciele wyliczają wysokość składki za pomocą skomplikowanego algorytmu. Co ciekawe, biorą w nim pod uwagę również miejsce zamieszkania właściciela samochodu. Dlaczego? Ponieważ to, gdzie dokładnie jeździmy samochodem, może wpływać na jego wypadkowość. Statystyki wskazują, że najbardziej narażeni na wypadki są mieszkańcy dużych ośrodków miejskich. Ci, którzy na co dzień mieszkają w Krakowie, mogą zapłacić wyższą składkę OC, niż mieszkańcy Suwałk. Co ważne, liczy się miejsce zamieszkania, a nie zameldowania. Czasami bowiem meldunek posiadamy w zupełnie innym miejscu, niż rzeczywiście mieszkamy. Dotyczy to w szczególności studentów czy osób, które często zmieniają miejsce pracy.

Garażowanie

Duży wpływ na wysokość składki OC ma fakt, czy samochód jest garażowany. Garażowanie niesie za sobą wiele korzyści, które doceniają również ubezpieczyciele. Powinniśmy jednak pamiętać, że garaż garażowi nierówny. Za tradycyjny garaż należy rozumieć budynek zamknięty, do którego dostęp ma jedynie właściciel pojazdu. Inaczej jest w przypadku wiat garażowych, które w ostatnim czasie zyskały popularność. Chronią one przed deszczem czy gradem, jednak nie przez mrozem ani złodziejami (dotyczy to wiat znajdujących się poza posesjami prywatnymi). 

Forma płatności

Zdecydowana większość ubezpieczalni oferuje możliwość opłacania rocznej składki w ratach. Z punktu widzenia właściciela pojazdy nie jest to jednak korzystne rozwiązanie. Owszem, pozwala ono rozłożyć płatność na kilka miesięcy, jednak z drugiej strony sprawia, że sumarycznie zapłacimy nawet 500 zł więcej! Dlatego też, w miarę możliwości, dobrze jest uregulować składkę jednorazowo. Stosunkowo korzystne może się okazać jedynie rozbicie jej na dwie płatności, lecz nie więcej. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy w najbliższej przyszłości planujemy sprzedać samochód - zapłaconej składki nie będziemy bowiem w stanie odzyskać.

Artykuł powstał przy współpracy z porównywarką ubezpieczeń Compero.pl.