Co zrobić, gdy ulatnia się gaz? Postępowanie krok po kroku

piątek, 5.11.2021 11:50 684

Korzystając z gazu płynnego w celach grzewczych powinniśmy odpowiednio zabezpieczyć. Wszystkie systemy powinny zostać zainstalowane zgodnie z panującymi przepisami. Dla instalacji i butli stosowanych w wewnętrznej części mieszkalnej, np. do ogrzewania czy gotowania warto zamontować czujnik ciśnienia gazu. Pozwoli to na wykrycie podwyższonego stężenia gazu. Warto zatem sprawdzić, czy nieprawidłowo eksploatowana instalacja gazowa może być przyczyną zagrożenia dla najbliższego otoczenia. Jak więc należy postąpić w przypadku wykrycia wycieku gazu?

Do czego może być wykorzystywany gaz płynny?

Gaz płynny jest paliwem wygodnym w użytkowaniu, przyjaznym środowisku a także zapewnia przy tym dużą ilość energii. W procesie jego spalania uwalnia się minimalna ilość substancji potencjalnie niebezpiecznych, takich jak siarka czy azot. Nie emitowana jest rakotwórcza substancja benzopiren oraz pyły zawieszone, będące głównym skutkiem ubocznym smogu. Ogromną zaletą gazu płynnego jest łatwość w przewożeniu do klienta, używając do tego bezpiecznych cystern. Gaz stosowany jest na szeroką skalę, gromadzony w szczelnych i wytrzymałych zbiornikach w kształcie walca. W taki sam sposób dystrybuowany jest również jako paliwo do samochodów ze specjalną instalacją. W mniejszych butlach używany jest głównie do gastronomii, ogrzewania, zasilania pojazdów budowlanych czy wózków widłowych. Zastosowanie znajduje także w przemyśle, przy cięciu metali czy też do podgrzewania asfaltu.

Dlaczego gaz płynny może stanowić zagrożenie

Szerokie zastosowanie gazu jest opłacalne i nie sprawia problemów. Nie można jednak zapominać, że w połączeniu z powietrzem tworzy bardzo niebezpieczną mieszankę. Jeżeli stężenie gazu przekracza minimalną granicę wybuchową, która wynosi od 2 do 9,5% dla propanu i 1,5-13,5% dla propan butanu, dostarczenie minimalnej energii w postaci iskry może doprowadzić do wybuchu. Eksplozja lub zapłon gazu może być przyczyną wielu czynników – wyładowania elektrostatycznego powstającego na powierzchni materiału, iskry z instalacji, otwartego ognia czy też reakcji chemicznej. Należy pamiętać, że gaz płynny ma większy ciężar od powietrza i może gromadzić się poniżej poziomu gruntu, w zagłębieniach oraz wszelkich instalacjach. Wyciek gazu może spowodować gromadzenie się np. w piwnicach, co powoduje znacznie szybsze osiąganie dolnej granicy wybuchu.

Jak reagować na nieszczelność butli lub zbiorników z gazem?

Przyczyną wydobywania się gazu z butli lub zbiornika jest uszkodzenie lub nieszczelność systemów używanych do jego wykorzystania lub przesyłu. Zbiorniki rzadko ulegają awariom, które powodują bezpośredni wybuch. Zazwyczaj gaz po prostu wycieka skupiając swój stan skupienia na lotny. Częściej awarie dosięgają uszczelki oraz zawory montowane w butlach. Dlatego dobrym pomysłem jest zamontowany przy instalacji czujnik ciśnienia gazu. Pierwszym sygnałem, który nas ostrzega jest zapach gazu. Najmniej problematyczny jest wyciek w pomieszczeniu kotłowni. Są one projektowane w taki sposób, który uniemożliwia przedostanie się gazu do dalszej części pomieszczenia. W kotłowni opalanej płynnym gazem powinien znajdować się czujnik ciśnienia gazu, który automatycznie wszczyna alarm i odcina dopływ gazu. Stosunkowo rzadko wycieki zdarzają się w pojazdach mechanicznych. W przypadku jego pojawienia się, pierwszym krokiem jest szybkie ugaszenie otwartego płomienia, wyłączenie sprzętów elektronicznych i elektrycznych, które mogą spowodować powstawanie iskry. Najważniejszą czynnością będzie szybkie odcięcie dopływu gazu, poprzez zakręcenie zaworu oraz wietrzenie pomieszczenia. Gaz będzie gromadził się na podłodze, więc samo otwarcie okien nie wystarczy. Kolejnym krokiem będzie wezwanie straży pożarnej oraz zawiadomienie dostawcy gazu. Nie można zapominać o odpowiednich środkach ostrożności, wyciek gazu może prowadzić do poważnych skutków, warto więc być czujnym.