komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

czwartek, 17 października 2019

Wiktora, Marity

CRASH i Natalia Lubrano zamykają program 55. Jazzu nad Odrą

środa, 6.3.2019 09:00 , komentarze: 0 , odsłony: 531
kategorie artykułu:

Do bogatego programu 55. jubileuszowej edycji festiwalu Jazz nad Odrą dołącza legendarny wrocławski zespół CRASH. Grupa, która reaktywowała się w 2017 roku, wystąpi z Natalią Lubrano podczas jazzowego pleneru przed Impartem.

Zespół, wracając na scenę po 30-latach, przypomina jednocześnie o swojej wyjątkowej historii. Latem po 1976 roku, dwa lata po zwycięstwie na 11. Jazzie nad Odrą, zespół Spisek Sześciu rozpadł się na dwie formacje. Włodek Wiński, Leszek Paszko i Boguś Razik założyli stacjonujący w Poznaniu Spisek, natomiast Andrzej Pluszcz, Zbyszek Czwojda i Adam Bielawski utworzyli formację CRASH, do której zaprosili Staszka Zybowskiego, Julka Mazura i Władka Kwaśnickiego. – Grupa zadebiutowała 8 października we wrocławskim Pałacyku. Na afiszach napisano wówczas: „CRASH Po raz pierwszy w Polsce”! Mało kto wiedział wówczas, czym jest CRASH, ale hasło podziałało – drzwi klubu szturmowały prawdziwe tłumy słuchaczy – wspomina Wojtek Siwek z Rady Artystycznej Jazzu nad Odrą.

Wkrótce pojawiły się kolejne, prestiżowe koncerty. CRASH pojawił się na Jazz Jamboree, Jazzie nad Odrą. Formacja zdobyła główną nagrodę na festiwalu w San Sebastian, gdzie Andrzeja Pluszcza uznano najlepszym muzykiem. Triumf w San Sebastian otworzył dla grupy nowe rynki, dzięki czemu znacznie większą popularnością niż w Polsce CRASH cieszył się w Hiszpanii, Danii, Szwecji czy RFN.

          Fot. Ola Korcz

CRASH, w którym śpiewała głównie Grażyna Łobaszewska, ale z grupą koncertowała również Hanna Banaszak, przez lata należał do ścisłej czołówki europejskich zespołów jazz-rockowych. Grupa zawiesiła działalność w 1985 roku, by w 2017 wrócić na scenę koncertem w klubie Liverpool we Wrocławiu. Nieżyjących Andrzeja Pluszcza i Staszka Zybowskiego zastąpili Tomek Grabowy i Romek Frey. Nową wokalistką zespołu została Natalia Lubrano, córka Andrzeja Pluszcza.

CRASH i Natalia Lubrano

55.Jazz nad Odrą

30 kwietnia, godz. 16:00

Wstęp wolny

 

Wasze komentarze

poniedziałek, 14.10.2019 09:24
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki