CreativeMorningsWRO: na dachu Renomy zjesz bukiet kwiatów na śniadanie

czwartek, 20.6.2019 10:30 3203 0

Dwa kreatywne umysły, twórcze spojrzenia i wspólna miłość do natury, czyli Kasia i Żenia z FormaLiści. Gdy ich drogi się skrzyżowały, od razu wiadomo było, że powstanie coś niezwykłego. Dzięki temu dzisiaj możecie zamówić u nich bukiet z ziemniaków lub czosnku. Zapraszamy na kolejne spotkanie CreativeMorningsWRO w piątek 28 czerwca. Podczas 30. już wrocławskiego  kreatywnego śniadania dziewczyny zajmą się interpretacją tematu WONDER.

Pierwszy w tym roku prawdziwie letni poranek z CreativeMorningsWRO odbędzie się miejskiej oazie, czyli Urban Garden na dachu zabytkowego domu handlowego Renoma. W piątek 28 czerwca od 8:30, pośród zieleni z widokiem na panoramę Wrocławia na uczestników będzie czekać darmowe śniadanie i aromatyczna kawa, o które zadbają lokalni partnerzy inicjatywy. Przed kreatywną publicznością Wrocławia stanie kobiecy duet w pełni poświęcony naturze - Yauheniya Chubarava i Katarzyna Kaczmarek, czyli Żenia i Kasia z FormaLiści. Zapisy na wydarzenie będą możliwe już w najbliższy poniedziałek o godzinie 11:00 na stronie internetowej. Wstęp bezpłatny.

Coś niezwykłego, z czegoś zwykłego

Tematem czerwcowych spotkań CreativeMornings na całym świecie jest WONDER.  Czym są cuda i gdzie ich szukać? Co wprawia nas w największe zdumienie?  W pierwszej chwili ciężko odpowiedzieć na te pytania, ale już po chwili okazuje się, że gdzie nie spojrzymy, wszędzie dzieje się coś niezwykłego. Czerwcowe prelegentki nie zastanawiały się długo, od razu znały odpowiedź: "Dla nas cudem jest przede wszystkim sama natura. Nie ma dnia, w którym nie przeżywamy szczerego nią zachwytu".

Ich działalność jest najlepszym przykładem na to, że małe cuda kryją się wszędzie, wystarczy jedynie odrobina kreatywności, by je dostrzec. Czy patrząc na sklepowe półki, czy też otaczającą nas przestrzeń uruchamiamy wyobraźnię, szukamy czegoś nowego? W naszych zabieganych życiach staramy się wszystko zaplanować i nie dajemy się zaskoczyć. A może dobrze byłoby zostawić trochę miejsca na niespodzianki? Wystarczy na chwilę zapomnieć o prostych odpowiedziach i tym, co znane, by okazało się, że cudów wcale nie musimy szukać daleko.

Żenia i Kasia poznały się 3 lata temu na działce społecznej. Szybko okazało się, że  łączą je pasje, idee, a nawet poczucie estetyki. Obie miłośniczki natury - Kasia po pierwszym kursie florystycznym, Żenia pasjonatka nocnego fotografowania roślin. I tak rozpoczęła się ich przygoda z FormaLiści. Dziewczyny swoją inicjatywę opisują jako florystykę absolutną, bo wszystko, co związane jest z zielenią, na pewno je zainteresuje. Ideą przyświecającą ich działalności jest promowanie diety wege, kultury zero waste oraz otaczania się pięknem przyrody. FormaLiści to dzieła natury w twórczym wydaniu, czyli różnego rodzaju kompozycje roślinne, ale także… jadalne bukiety! Dzięki kreatywnemu podejściu do produktów tak banalnych, jak ziemniaki, czosnek czy cytryna, dziewczyny tworzą niesamowite jadalne kombinacje.   Smakowite dzieła stanowią niebanalną alternatywę dla pudełka czekoladek,  a dodatkowo powstają z produktów w większości pochodzących z ogrodu społecznego The Działks! uprawianego przez dziewczyny.

Myśląc globalnie, działamy lokalnie

Działalność Kasi i Żeni nie kończy się na smakowitych bukietach i kwiecistych instalacjach. Chcąc zmieniać świat i żyć w zgodzie ze swoimi wartościami, wspólnie ze znajomymi założyły fundację Plastformers. Celem organizacji jest ochrona środowiska i zrównoważony rozwój poprzez promocję przyjaznych środowisku zachowań konsumenckich takich jak zasada 4R (reduce, repair, reuse, recycle tj. redukuj, naprawiaj, używaj wielokrotnie, przetwarzaj) oraz projektowanie permakulturowe, opierające się na przyjętych zasadach: troszcz się o Ziemię, troszcz się o ludzi, dziel się nadmiarem. Plastformers stawia na tworzenie trwałych więzi społecznych, wspólną troskę o przestrzenie publiczne, redukcję ilości plastiku poprzez zmniejszenie jego "szybkiej konsumpcji" i właściwą segregację. Fundacja prowadzi lokalne działania edukacyjne i warsztaty, w szczególności z recyklingu plastiku w specjalnych maszynach skonstruowanych w oparciu o schematy Precious Plastic.

Wrocław w kreatywnym świecie

Na świecie są już 204 miasta, w których organizowane są spotkania CreativeMornings! Wrocław przyłączył się do tej kreatywnej inicjatywy w 2017 roku, a w tym miesiącu będzie to już 30 kreatywny poranek w stolicy Dolnego Śląska. Co miesiąc organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych i kreatywnych na prelekcję interesującego gościa przy darmowym śniadaniu i kawie.

- Chcemy rozmawiać, motywować i przede wszystkim inspirować naszą lokalną społeczność, by cały świat mógł zobaczyć Wrocław w tak niezwykłym świetle, jak my - mówi Katarzyna Budzyń, inicjatorka CreativeMornings we Wrocławiu.

Wśród dotychczasowych prelegentów spotkań znaleźli się już między innymi architekt Zbigniew Maćków, raper, beatbokser i producent muzyczny Łukasz L.U.C Rostkowski czy też założycielka TY PO WRO Marta Olejnik.

Agenda na 28 czerwca 2019 r. (piątek):

08:30 – 9:00 – rejestracja i śniadanie
09:00 – 9:10 – rozpoczęcie, powitanie
09:10 – 09:30 – prelekcja
09:30 – 10:00 – pytania od publiczności i zakończenie.

Miejsce: Urban Garden, dom handlowy Renoma, ul. Świdnicka 40, 50-029 Wrocław.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)