Ćwiczenia z odwagi

wtorek, 8.2.2022 10:20 672 0

Prezentujemy książkę ks. Grzegorza Strzelczyka Ćwiczenia z odwagiWędrując przez nasze lęki, która ukaże się nakładem Wydawnictwa Znak już 23 lutego 2022 roku.

Ks. Strzelczyk próbuje odpowiedzieć w niej na pytanie, jak żyć spokojnie w niespokojnych czasach: Czy lęk może być dobry? Co zrobić, żeby był naszym sprzymierzeńcem, nie wrogiem? Czy Bóg chce, żebyśmy się Go bali? Co to konkretnie znaczy, że miłość usuwa lęk? 

 

Zdaje się też, że ewolucja społeczeństwa doprowadziła do tego, iż coraz mocniej uświadamiamy sobie własne lęki, ale równocześnie coraz bardziej utrudniają nam one życie (…).Takich osób spotykam coraz więcej – ludzi, którzy nie radzą sobie z lękiem. Niektórzy chcieliby, żeby wiara ich przez te trudności przeprowadzała. Część sięga po pomoc psychologów, i słusznie. Ta książka jest dla jednych i drugich. A także dla tych, którzy ze swoimi lękami jeszcze otwarcie się nie zmierzyli i udają przed sobą, że się niczego nie boją. Chodzi w niej głównie o przypomnienie, że na temat odwagi mamy też coś do powiedzenia z perspektywy objawienia i wiary. Mamy też wyrosłe z wiary w Zmartwychwstałego sposoby na przeżywanie trudnych doświadczeń.
(fragment książki)

 

Książka jest niezwykłym duchowym ćwiczeniem, zaproszeniem do konfrontacji z własnymi lękami, bowiem jak przekonuje ks. Strzelczyk – poznanie ich źródeł, pozwala wejść na drogę do wewnętrznej wolności i spokoju.

 Książka ks. Grzegorza Strzelczyka to lektura obowiązkowa na te czasy, lata pandemii, kiedy lęk to nasze drugie imię.
Katarzyna Olubińska

 

Autor udowadnia, że lęku nie trzeba się bać, pokazuje, że jest naturalną ludzką reakcją i może nam służyć. Przekonuje, że najważniejsze jest, aby potrafić nad nim zapanować. Swoje rozważania odnosi oczywiście do wiary. Próbuje odpowiedzieć na pytanie, co zrobić, aby relacje – z Bogiem, z drugim człowiekiem, ze światem i samym sobą – były od lęku wolne.

 

Wybrane tematy poruszane w książce:

1. Czym właściwie jest lęk? Na czym polega różnica między lękiem a strachem? Jakie są ich źródła?
2. Czy możliwe jest, żeby człowiek się nie bał? Czy z perspektywy biblijnej istniał kiedyś taki stan, np. przed grzechem pierworodnym?
3. Czy istnieje związek między grzechem a lękiem? Jak to wygląda z perspektywy neurobiologii, a jak z punktu widzenia teologii?
4. Co powoduje, że błędnie identyfikujemy zagrożenie – boimy się nie tego, co trzeba? Jak sobie radzić z takimi pomyłkami?
5. Czy Bóg może być jednocześnie gwarantem naszego bezpieczeństwa i źródłem „bojaźni”?
6. W jaki sposób wiara może pomóc nam w walce z lękami? Co zrobić, kiedy sama religijność generuje w nas stres i lęki?
7. Co najlepiej zrobić, kiedy się boimy? Czy można wyróżnić lepsze i gorsze reakcje lękowe? Jak pracować z lękiem?


Ks. Grzegorz Strzelczyk bez wątpienia jest jednym z najoryginalniejszych polskich teologów. Autor licznych książek, m.in. Ćwiczeń duszy, rozciągania mózgu (wraz z prof. Jerzym Vetulanim) czy Ćwiczeń ze szczęścia. Prezbiter archidiecezji katowickiej, od 2019 roku proboszcz w Tychach, członek zarządu Fundacji Świętego Józefa

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)