Czas na zakup projektu domu

czwartek, 17.11.2022 20:10 129

Osoby decydujące się na wybudowanie własnych czterech kątów będą potrzebować odpowiedniego projektu. Na szczęście obecnie wybór jest ogromny, więc każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego. Dostępne są rozmaite projekty domów parterowych, które wystarczy zaadaptować do własnych potrzeb i preferencji. Oczywiście możliwe jest również wykonanie projektu na zamówienie indywidualne, co jednak wiąże się z większym wydatkiem i pochłania więcej czasu. Jest kilka istotnych kwestii, na które należy zwracać uwagę przy wyborze projektu domu.

Co powinno znajdować się w gotowym projekcie budowlanym?

W sprzedaży znajdują się gotowe projekty domów, które są dostępne od ręki. Możliwe jest nawet wprowadzenie niewielkich poprawek lub większych, jeśli autor wyrazi na to zgodę. Nie trzeba nawet wychodzić z domu w celu wybrania i kupienia kompletnej dokumentacji, w której znajduje się kilka egzemplarzy projektu architektoniczno-budowlanego i projektu technicznego. Może być wymagane przystosowanie go do warunków lokalizacji i miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W dostarczonej dokumentacji będzie szczegółowy opis techniczny, rzuty fundamentów i kondygnacji, rozmaite przekroje, rysunki techniczne dotyczące rozwiązań konstrukcyjnych i wykonawczych. Nie może zabraknąć również projektu wewnętrznych instalacji wodno-kanalizacyjnych, C.O., elektrycznych i gazowych. Dołączane są ich opisy techniczne wraz z obliczeniami instalacyjnymi i rysunkami technicznymi. W gotowym projekcie domu znajdują się również szczegółowe zestawienia (między innymi materiałów budowlanych, stolarki, więźby dachowej) oraz kopie uprawnień projektantów, obrysy obiektu, rysunki elementów instalacji odgromowej. Można liczyć także na otrzymanie charakterystyki energetycznej, zgody na zmiany w projekcie.

Na co zwracać uwagę przy wyborze projektu domu?

Przy wyborze projektu domu należy mieć na uwadze całkowitą powierzchnię zabudowy, bryłę, dach, podpiwniczenie, garaż. Jeśli komuś zależy na jak najniższych kosztach eksploatacji, to warto zdecydować się na wybudowanie domu energooszczędnego lub pasywnego. Istotne jest to, aby budynek spełniał potrzeby użytkowników. Można zdecydować się na tańsze rozwiązanie, czyli domy parterowe bez garażu. W przyszłości możliwe jest postawienie obiektu wolnostojącego, który będzie pełnił funkcję miejsca parkingowego. Blaszaki są mobilne, szybkie i łatwe do postawienia, niedrogie. Mogą pełnić także funkcję składziku i warsztatu. Są mobilne, więc nie ma problemu z ich przenoszeniem. Istotne będzie dobranie właściwego projektu pod kątem wielkości i funkcjonalności. Zawsze warto myśleć przyszłościowo, czyli przykładowo wybrać większy metraż przy planowaniu powiększenia rodziny.

Trzeba zdecydować o tym, jaka będzie optymalna liczba pomieszczeń w domu. Potrzebne są sypialnie dla wszystkich domowników, przyda się dodatkowe miejsce dla gości. Nie może zabraknąć także wspólnego pokoju dziennego. Na każde dwie osoby powinna przypadać jedna łazienka. W zależności od potrzeb, można pomyśleć również o dodatkowych pomieszczeniach, w zależności od przeznaczenia. Dla niektórych idealnie sprawdzi się własny gabinet, inni będą potrzebować miejsca do majsterkowania, ćwiczenia. Można wyodrębnić także spiżarnię lub schowek, pralnię, garderobę. Bardzo ważny staje się również układ pomieszczeń w domu. Świetnie sprawdza się wydzielenie strefy nocnej i dziennej. Może być to jednak nieco trudne w przypadku domu parterowego. Takie rozwiązanie idealnie sprawdza się przy budynku z dwoma kondygnacjami.

Co ma znaczenie przy szukaniu projektu domu?

Obecnie najczęściej wybór pada na domy parterowe bez kondygnacji, mające rozłożystą bryłę. Wynika to z tego, że relatywnie szybko się je buduje i nie trzeba ponosić wysokich kosztów. Oczywiście domy parterowe są komfortowe w użytkowaniu. Brak schodów pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy. Znika również zagrożenie w postaci spadnięcia z nich, co ma szczególne znaczenie dla osób w podeszłym wieku, mających problemy z poruszaniem się, dzieci. Istotne jest to, aby sprawdzić, czy zostaną zapewnione ciągi komunikacyjne. Przed przystąpieniem do szukania projektu domu należy w pierwszej kolejności zapoznać się dokładnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i działkę. Znaczenie ma także wzięcie pod uwagę usytuowania obiektu względem stron świata. Należy upewnić się, czy dane biuro projektowe nie pobiera żadnych dodatkowych opłat za wystawienie zgody autora na dokonanie niezbędnych zmian. Warto również ustalić ich zakres, aby uniknąć ewentualnych niedomówień w przyszłości.