Czy dieta bezglutenowa może być zdrowa?

piątek, 30.4.2021 14:01 231

Jeszcze niedawno dieta bezglutenowa kojarzyła się wyłącznie z białym, szczelnie zapakowanym pieczywem pełnym dodatków zagęszczających i konserwujących. Obecnie żywność wolna od glutenu przeżywa prawdziwy rozkwit, a producenci prześcigają się w wymyślaniu wciąż nowych, ciekawych produktów. Coraz większą wagę przywiązuje się do tego, by jedzenie było nie tylko bardzo smaczne, ale też zdrowe.

Czy dieta bezglutenowa może być zdrowa?

Choć unikanie glutenu stało się w pewnym sensie modne, żywność bezglutenowa jest niezbędna przede wszystkim osobom chorym na celiakię oraz nadwrażliwym lub uczulonym na gluten. Na szczęście specjalistycznych produktów jest coraz więcej i coraz częściej są one bardzo dobrej jakości. Podstawą jest dobry skład wolny od konserwantów i innych sztucznych dodatków. Wiele produktów jest naturalnie wolnych od glutenu, inne mogą, ale nie muszą takie być. Świetnym przykładem są płatki owsiane bezglutenowe, które są pozyskiwane ze specjalnej odmiany owsa, która może być bezpiecznie spożywana nawet przez osoby chore na celiakię. Innymi naturalnie bezglutenowymi zbożami (lub pseudozbożami) są: kukurydza, amarantus, quinoa (komosa ryżowa), gryka, proso, teff (miłka abisyńska) oraz ryż. Świetnie sprawdzają się także mąki z kokosa, migdałów czy bananów.

Zasady zdrowej diety bez glutenu

Najlepiej samemu przygotowywać posiłki, na bazie naturalnych, pełnowartościowych grubych kasz, płatków, makaronów i mąk razowych. Szczególnie wartościowa jest komosa ryżowa oraz kasza gryczana, jednak im większa różnorodność, tym lepiej, to ona jest podstawą zbilansowanej diety. Ma to szczególne znaczenie w przypadku ustalania jadłospisu wykluczającego wiele produktów. Duże znaczenie mają świeże warzywa i owoce, dzięki którym wzbogacamy dietę w niezbędne witaminy i inne roślinne związki bioaktywne takie jak przeciwutleniacze. Nie można zapominać o źródłach pełnowartościowego białka, dostarczającego wszystkich aminokwasów oraz o tłuszczach bogatych w kwasy omega.

Obecnie dostępnych jest też coraz więcej gotowych produktów wysokiej jakości, zarówno artykułów podstawowej potrzeby, jak i różnego rodzaju przekąsek. Dobrze sprawdzają się też ekologiczne mieszanki na ciasto, racuchy lub naleśniki. Mogą bardzo ułatwić życie, szczególnie początkującym osobom. Coraz częściej kupić można świeży chleb bezglutenowy, który smakuje wyśmienicie i jest wolny od niepotrzebnych, sztucznych dodatków. Takiego pieczywa najlepiej szukać w sklepach z żywnością ekologiczną lub dobrych piekarniach oferujących produkty dobrej jakości.

Zapobieganie niedoborom

Osoby stosujące dietę wykluczającą gluten są narażone na niedobory, dlatego muszą szczególnie uważać, dobierając składniki swojego jadłospisu. Warto skonsultować się z dietetykiem, szczególnie jeśli nagle okazało się, że zmiana diety jest konieczna. Do potencjalnie niedoborowych składników w diecie bezglutenowej należą między innymi: witaminy z grupy B, magnez, cynk i żelazo. Jeśli jadłospis będzie opierał się w dużej mierze na skrobi pszennej bezglutenowej (która jest niemal pozbawiona wartości odżywczych), kukurydzy i białym ryżu, pojawia się poważne ryzyko rozwinięcia się w organizmie braków ważnych składników odżywczych. Warto pamiętać, że jest bardzo wiele możliwości włączenia do codziennego menu produktów niezwykle wartościowych, które pomogą zapobiegać niedoborom – komosa ryżowa, gryka, teff, bezglutenowy owies, ale także orzechy, pestki, warzywa i owoce, wszystkie te składniki mogą znaleźć się na talerzu osoby na diecie bezglutenowej.

Sprawdź: Sklep ze zdrową żywnością FoodsByAnn