Czy jesteś alkoholikiem? Poznaj sygnały ostrzegawcze

piątek, 27.1.2023 15:40 194

Spożywanie dużych ilości alkoholu ma silnie negatywny wpływ na ludzki organizm. Substancja ta oddziałuje na układ nerwowy, znacząco obniżając jego sprawność. Skutkuje to zmianami w zachowaniu osoby pijącej – doświadcza ona zaburzeń reakcji wzrokowych i słuchowych oraz upośledzenia ośrodku ruchu. U osób nadużywających alkoholu przez dłuższy czas dochodzi również do zmian w obrębie zdrowia psychicznego. W którym momencie picie napojów wyskokowych staje się problemem? Jakie objawy mogą świadczyć o alkoholizmie?

Alkoholizm – sygnały ostrzegawcze

Jakie są sygnały ostrzegawcze, które mogą wskazywać na początki alkoholizmu? Granica między nieproblemowym piciem a uzależnieniem jest cienka i łatwa do przekroczenia. Na nałóg mogą wskazywać niektóre towarzyszące spożyciu alkoholu postawy i zachowania. Wśród pierwszych sygnałów ostrzegawczych należy wymienić przede wszystkim: 

  • odczuwanie poczucia winy w związku ze spożyciem alkoholu,
  • doświadczanie ze strony osób z najbliższego otoczenia krytyki w związku z piciem alkoholu, 
  • odruchowe sięganie po alkohol w sytuacji stresowej, 
  • pojawianie się myśli o piciu alkoholu zaraz po obudzeniu. 

W późniejszym czasie u osoby, u której picie urosło do rangi problemu, można zaobserwować także:

  • natrętne myśli o spożyciu alkoholu,
  • brak pomysłu na spędzanie wolnego czasu w sposób niezakładający picia alkoholu, 
  • złe samopoczucie w wypadku braku możliwości spożycia alkoholu,
  • nieumiejętność odmówienia drinka, 
  • brak kontroli nad ilością spożytego alkoholu
  • wyraźnie rosnącą lub malejącą tolerancję na działanie alkoholu, 
  • zaniżanie ilości spożytego alkoholu w rozmowach z innymi ludźmi,
  • zaniedbywanie obowiązków na rzecz picia alkoholu.

Kogo nazywa się alkoholikiem? 

Alkoholik jest osobą uzależnioną od alkoholu. Towarzyszy mu poczucie głodu objawiające się ciągłą potrzebą picia napojów wyskokowych. Alkoholik nie kontroluje swojego zachowania i doświadcza objawów abstynencyjnych na skutek zaprzestania spożycia alkoholu. Mimo negatywnego wpływu używki na zdrowie i jakość życia społecznego, osoba uzależniona wciąż sięga po trunki procentowe i zaniedbuje w związku z tym obowiązki, relacje międzyludzkie oraz własne zainteresowania. Alkoholicy często bardzo skutecznie maskują swoją chorobę i z powodzeniem ukrywają ją przed otoczeniem nawet przez wiele lat. Nałóg wywołuje jednak zmiany zarówno w ich zachowaniu, jak i wyglądzie.

Zachowanie alkoholika

Alkoholik nie kontroluje swojego spożycia, ani towarzyszących mu zachowań. Staje się nieobowiązkowy i przestaje liczyć się z opinią publiczną. Drżą mu ręce, a często również język i powieki. Stopniowo zaniedbuje wszystkie sfery życia niezwiązane z alkoholem i stopniowo wycofuje się z życia społecznego. Otacza się murem i kreuje dychotomię ja – oni. Alkoholikowi towarzyszą często: 

  • napady agresji,
  • zmienność nastrojów,
  • drażliwość, 
  • zaburzenia pamięci, 
  • zaburzenia lękowe,
  • depresja, 
  • zaburzenia snu, przede wszystkim bezsenność. 

U osób w zaawansowanym stadium uzależnienia od alkoholu występują również epizody psychotyczne oraz majaki i halucynacje, które w znacznym stopniu wpływają na ich zachowanie. Warto rozpocząć terapię jak najszybciej, zanim dojdzie do takich sytuacji. Więcej o leczeniu alkoholizmu można przeczytać tutaj: https://nasz-gabinet.pl/wroclaw/

Wygląd alkoholika 

W wyniku negatywnego oddziaływania alkoholu na skórę, powodującego jej przesuszanie, pękanie oraz marszczenie, alkoholicy szybciej się starzeją i wyglądają na starszych, niż są w rzeczywistości. Cechą charakterystyczną alkoholików są popękane naczynia krwionośne i włosowate, często cierpią oni również z powodu trądzika różowatego. Wysoka kaloryczność napojów wyskokowych przyspiesza tycie, dlatego wiele uzależnionych osób zmaga się z nadwagą. Alkoholicy posiadają ponadto tendencję do łysienia – płeć nie ma przy tym żadnego znaczenia.

Czy codzienny drink przed snem to objaw choroby alkoholowej? 

Codzienne picie alkoholu nie musi stanowić objawu alkoholizmu. Częste sięganie po kieliszek może jednak powodować wykształcenie nawyku, który z biegiem czasu potrafi wymknąć się spod kontroli. Z tego właśnie powodu problemy z alkoholem ma wiele osób, które systematycznie uczestniczą w zakrapianych spotkaniach towarzyskich lub biznesowych. Codzienne picie przed snem w celu złagodzenia objawów stresu, choć wydaje się z początku skuteczne, w rzeczywistości tylko pogłębia złe samopoczucie. Sprzyja również rozwinięciu się bezsenności oraz innych poważnych problemów, w tym choroby alkoholowej. Alkohol jest dla ludzi, warto jednak mieć na względzie zagrożenia, z jakimi wiąże się jego spożycie, i dmuchać na zimne.