Czy kij baseballowy to broń biała?

poniedziałek, 26.6.2023 14:28 2657

Symbol amerykańskiego sportu, a jednocześnie — wyjątkowo niebezpieczna broń, jeśli znajdzie się w niewłaściwych rękach. O czym mowa? Oczywiście o kiju baseballowym. Drewniane lub metalowe pałki znalazły swoich „fanów” nie tylko wśród miłośników sportu — nic więc dziwnego, że w polskim prawie znalazły się odpowiednie zapisy, regulujące ich legalność. Jak wygląda sytuacja prawna kija baseballowego i czy możemy wejść w jego posiadanie?

Kij baseballowy — dlaczego jest tak niebezpieczny?

Na początek wyjaśnijmy, jak to się stało, że kij baseballowy wyszedł, niestety, poza swoje sportowe zastosowania i stał się jedną z najczęściej wykorzystywanych przez przestępców „improwizowanych broni”.

Typowe kije baseballowe, wykonane z drewna, ważą niecały kilogram. To zaskakująco mało, prawda? A jednak siła, jaką niesie ze sobą jego uderzenie jest ogromna! Energia uderzającego kija jest o nawet 25% większa, niż energia pocisku o kalibrze 9 mm wystrzelonego z niewielkiej odległości. Nic dziwnego, że kij baseballowy zalicza się do narzędzi, które stanowią poważne zagrożenie życia i zdrowia — jedno celne uderzenie może skutkować nieodwracalnymi obrażeniami.

Polskie prawo a kij baseballowy

Kwestie legalności kija baseballowego w Polsce reguluje Ustawa o broni i amunicji z 1999 roku. Na mocy jej przepisów kij baseballowy można traktować jak broń białą (!), której posiadanie jest nielegalne bez stosownego zezwolenia. 

Oryginał czy imitacja kija baseballowego — to jest pytanie!

Czy to oznacza, że każdy sportowiec uprawiający baseball musi posiadać zezwolenie? Otóż nie. W treści wspomnianej ustawy przeczytamy, że za broń białą uznaje się jedynie „pałkę wykonaną z drewna lub innego ciężkiego i twardego materiału, imitującą kij bejsbolowy”. Oryginalny kij — wyprodukowany przez producenta sprzętu sportowego, przechowywany w stosownym futerale i zabezpieczony — jest w pełni legalnym narzędziem, co potwierdziła zresztą nawet uchwała Sądu Najwyższego. A czym różni się imitacja kija od oryginału? Najczęściej wagą — pałki imitujące kije do baseballa (https://www.afg-obrona.pl/kije-baseballowe/) z reguły są dociążane, w celu nadania broni większej mocy lub, wręcz przeciwnie — są o wiele lżejsze, by łatwiej było ich używać „na co dzień”.

Oczywiście, nawet oryginalny kij nie może służyć nam do innych celów niż sportowe. Jego wykorzystanie w celach samoobrony może zostać potraktowane jako przekroczenie granic obrony koniecznej i będzie wiązało się z takimi samymi konsekwencjami, jak w przypadku imitacji kija baseballowego. Jeśli więc chcemy poczuć się nieco bezpieczniej, wychodząc z domu po zmroku — lepiej zainwestować w legalne narzędzia do obrony osobistej, dostępne na https://www.afg-obrona.pl.

Jak uzyskać pozwolenie na kij baseballowy? 

Tak, jak w przypadku innych rodzajów broni białej, opisanych w Ustawie o broni i amunicji, możliwe jest uzyskanie pozwolenia na posiadanie kija baseballowego lub jego imitacji. Aby zdobyć takie zaświadczenie, musimy złożyć komendantowi powiatowemu/rejonowemu Policji stosowny wniosek, wraz z aktualnym orzeczeniem lekarskim oraz psychologicznym, a także przedstawić nasze motywacje do posiadania kija. Konieczne będzie także zdanie egzaminu ze znajomości przepisów wspomnianej ustawy oraz Kodeksu Karnego. Pamiętajmy jednak, że uzyskanie zgody na posiadanie kija do innych celów niż sportowe bądź kolekcjonerskie jest praktycznie niemożliwe!