Czy mój pies traci wzrok? Jakie objawy powinny nas niepokoić?

poniedziałek, 9.5.2022 17:57 6137

Wzrok to jeden z najważniejszych psich zmysłów. Gdy zaczyna szwankować, wyraźnie odbija się to na codziennym funkcjonowaniu czworonoga. Gorsze widzenie u zwierząt objawia się na kilka sposobów. Co konkretnie powinno niepokoić właścicieli psów? W jaki sposób pomóc ślepnącemu pupilowi?

Ślepota u psów może być nagła lub stopniowa. W pierwszym przypadku wzrok pogarsza się w bardzo szybkim tempie, głównie za sprawą schorzeń oczu (np. jaskry) lub po uszkodzeniu mechanicznym gałki ocznej. Niektóre rasy są dodatkowo narażone na odwarstwienie siatkówki albo nagłe stany zapalne w obrębie błony naczyniowej oka. Oba te schorzenia również doprowadzają do stosunkowo szybko pogłębiającego się problemu z widzeniem i nawet całkowitej ślepoty. Coraz częściej diagnozuje się także SARDS (ang. sudden acquired retinal degeneration syndrome, czylisyndrom nagłego uszkodzenia siatkówki oka). To choroba o nieznanej patogenezie, która doprowadza do degeneracji światłoczułych komórek wzrokowych w siatkówce – czopków i pręcików. W efekcie zwierzę może stracić wzrok nawet w ciągu doby bez wcześniejszych objawów klinicznych.

Psy tracą też wzrok stopniowo, chociażby przez swój wiek czy schorzenia niebezpośrednio związane z oczami (np. cukrzyca). W takich przypadkach widzenie pogarsza się wolniej. W teorii właściciele mają więcej czasu na zauważenie ewentualnych problemów ze wzrokiem pupila, przy czym należy pamiętać, że nierzadko wyraźne objawy dostrzegalne są na tyle późno, że trudno zapobiec dalszej degeneracji wzroku i możliwe jest jedynie zahamowanie pogłębiającej się ślepoty.

Wygląd gałki ocznej

Po czym poznać, że pies zaczyna słabiej widzieć? Przede wszystkim warto przyjrzeć się jego gałce ocznej. Zdrowa powinna być przejrzysta i klarowna. Niepokojącym objawem jest natomiast widoczna biała, nieco przemglona plamka. Tzw. mętne oko może świadczyć np. o zaćmie, czy jaskrze. Ta ostatnia objawia się też przekrwionymi spojówkami czy nadmiernym łzawieniem. Zauważenie którychkolwiek z tych symptomów powinno od razu zmusić właścicieli psów do umówienia wizyty u weterynarza-okulisty.

Wpadanie na ściany i niezdarność

Gdy pies zaczyna gorzej widzieć, zaczyna się poruszać mniej pewnie. Można nawet zauważyć, że robi się nieco niezdarny, wpada na przedmioty, które powinien bez problemu zauważyć. Na dodatek, czworonóg z gorszym wzorkiem obija się o ściany w domu lub mieszkaniu. Dziwne zachowanie może objawić się też na spacerze, gdy pies będzie mieć problem ze zorientowaniem się, gdzie np. znajduje się jego właściciel. Ślepnące zwierzę nie dostrzega też rzucanych do niego zabawek.

Drapanie się w okolicach oczu

Niektóre schorzenia (np. jaskra) lub nawet drobne uszkodzenia mechaniczne, które mogą pogorszyć wzrok psa, są po prostu bolesne lub przynajmniej powodują pewien dyskomfort. Zwierzę w takich przypadkach szuka sposobu na zwalczenie tego problemu. Zwykle próbuje więc drapać się po pyszczku. Warto wtedy sprawdzić, dlaczego pupil zachowuje się w ten sposób. Łatwo wtedy zauważyć, czy w gałce ocznej pojawiły się jakieś niepokojące zmiany.

Gorszy apetyt i apatia

Słabnący wzrok sprawia, że pies naturalnie zaczyna się bać. Dostrzega się to chociażby na spacerach. Na dodatek, problemy z widzeniem wpływają na ogólny nastrój zwierzęcia. Często zdarza się, że pupil mniej chętnie się bawi, rzadziej wstaje z posłania, nie chce jeść i staje się ogólnie apatyczny. Może mieć to zresztą związek z innymi schorzeniami, niekoniecznie powiązanymi z oczami. W takim przypadku koniecznie należy udać się z psem na kontrolę do weterynarza.

Reakcje na ruch i światło

O pogarszającym się wzroku świadczy też brak reakcji psa na światło. Ważna uwaga – nie zaleca się samodzielnie świecić np. latarką po oczach pupila. Takie badanie najlepiej zostawić w rękach doświadczonego weterynarza-okulisty. Istnieje jednak inna metoda weryfikacji tego, czy wzrok czworonoga działa prawidłowo. Można sprawdzić, czy zwierzę zareaguje np. na przelatującą obok niego piłkę. Jeśli nie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że pies ma problem z widzeniem.

Jak pomóc psu z gorszym wzrokiem?

Jeśli zauważymy, że pies gorzej widzi, powinniśmy niezwłocznie zgłosić się z pupilem do weterynarza. To szczególnie ważne, jeśli zwierzę stało się apatyczne i nie chce jeść. Może to bowiem świadczyć o poważniejszych problemach ze zdrowiem. Objawy pogarszającego się wzroku warto skonsultować z weterynarzem-okulistą, który posiada odpowiednie narzędzia diagnostyczne i niemal natychmiast jest w stanie stwierdzić, z jakim problemem boryka się czworonożny pacjent.

 

Wsparcie merytoryczne przy powstawaniu artykułu: https://eyevet.pl/pl