Czy można ograniczyć napięciowy ból głowy?

poniedziałek, 16.1.2023 15:52 167

Napięciowe bóle głowy są jedną z najczęściej występujących dolegliwości, na które skarżą się osoby w różnym wieku i z różnych szerokości geograficznych. Specjaliści wskazują, że każdy z nas, chociaż raz w swoim życiu, doświadczył bólu głowy, który często mógł być spowodowany nadmiernym napięciem. Jeszcze do niedawna napięciowe bóle głowy nie były uznawane za oddzielną jednostkę chorobową. Dziś coraz częściej mówi się o nich w kontekście chorób cywilizacyjnych.

Przyczyny napięciowego bólu głowy

Jak sama nazwa wskazuje, napięciowy ból głowy mogą wywołać nadmierne emocje, jak stres czy strach. Jednak to nie wszystkie możliwe przyczyny. Ból głowy może być konsekwencją nadmiernego odwodnienia, a także braku snu i przewlekłego zmęczenia. Wywołują go problemy natury stomatologicznej, urazy, ale także wzmożone napięcie tkanek miękkich, np. mięśni, które reagują napięciem na tzw. stres emocjonalny. 

Mówiąc o napięciowych bólach głowy, warto też wprowadzić dodatkowe rozróżnienie. W diagnostyce ważne jest zidentyfikowanie, czy mamy do czynienia z bólem epizodycznym, czy chronicznym.

  • Epizodyczny ból głowy występuje jednorazowo i nie powtarza się zbyt często. Zwykle jego przyczyną jest uraz, ale też nadmierny wysiłek fizyczny czy stres.
  • Z chronicznym bólem głowy mamy natomiast do czynienia bardzo często. Zdarza się, że ataki występują codziennie, mają różne nasilenie i czas trwania, ale wspólnym mianownikiem jest to, że tego typu ból uniemożliwia nam codzienne funkcjonowanie. Chroniczne bóle głowy są traktowane jako oddzielna jednostka chorobowa, ale mogą być również wynikiem depresji lub innych chorób.

Jak łagodzić napięciowe bóle głowy?

W doraźnym łagodzeniu bólu najlepiej sprawdza się farmakoterapia. Skuteczne są leki z grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne), które dostępne są bez recepty i zwykle każdy ma je w domowej apteczce. Warto jednak pamiętać, że tego typu leki sprawdzają się tylko w łagodzeniu bólu o lekkim i umiarkowanym nasileniu. Nie będą skuteczne również przy krótkich epizodach bólowych, ponieważ potrzebują czasu, aby osiągnąć maksymalne stężenie w organizmie. Dlatego równie ważna jest profilaktyka.

Ważne jest ograniczenie sytuacji, które mogą wywołać napad bólu. Wskazane są wszelkie techniki radzenia sobie ze stresem i poprawiające naszą kondycję psychofizyczną. Odpowiednia ilość snu, właściwie zbilansowana dieta, a także aktywność fizyczna zmniejszają częstotliwość napadów i ich nasilenie. Warto pamiętać, że w momencie stresu następuje zmiana aktywności układu nerwowego, szczególnie jego części autonomicznej (tej części, na którą nie mamy wpływu). Doprowadza to do bodźcowania nerwu błędnego, który oddziałuje na nerw dodatkowy, a ten unerwia nam szyję oraz kark. W efekcie pojawia się nieprzyjemna sztywność ramion oraz karku, która może wywołać napięciowy ból głowy. Dlatego też w terapii zastosowanie mają masaże relaksacyjne, chociaż w bardziej zaawansowanych przypadkach. konieczne jest wsparcie specjalisty.

Najważniejsze, aby pamiętać, że w każdej sytuacji, kiedy ból nie ustępuje lub nasila się, należy skonsultować się ze specjalistą, który na podstawie szczegółowej diagnostyki określi przyczynę bólu i dobierze odpowiednie leczenie.