Czy problem zatrucia Odry może się powtórzyć? Fakty i wnioski dotyczące stanu wody

środa, 21.6.2023 14:28 364 0

W kanale Gliwickim wyłowiono w zeszłym tygodniu ponad tonę śniętych ryb. W ostatnim czasie – na dużo mniejszą skalę – martwe ryby wyławiano także dwukrotnie we wrocławskiej Fosie Miejskiej. Ekolodzy ostrzegają, że w tym roku w Odrze może powtórzyć się problem związany ze złotymi algami. Stąd prezydent Wrocławia spotkał się dzisiaj z przedstawicielami PZW oraz naukowcami z Uniwersytetów: Wrocławskiego i Przyrodniczego.

W sprawie Odry potrzebne są intensywne działania państwowych instytucji i służb. Jako samorząd mamy w tym zakresie ograniczone kompetencje. Niezbędne jest wprowadzenie natychmiastowego i całkowitego zakazu spuszczania zasolonych wód kopalnianych. Teraz, a nie od 2030 roku, jak przewiduje ustawa – podkreśla Jacek Sutryk, Prezydent Wrocławia. Równie istotne jest wprowadzenie nowoczesnych zabezpieczeń i filtrów dla firm mających pozwolenia wodnoprawne na wpuszczanie ścieków do Odry.

- Tak zwane złote algi już występują w rzece. Stąd w kolejnych dniach, przy wysokich temperaturach, dużym nasłonecznieniu i niskich stanach wody ich rozwój może następować bardzo szybko – mówi dr hab. Krzysztof Lejcuś, prof. Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Pełna odpowiedzialność za stan rzeki i czystość wody jest po stronie ministerstwa i państwowych instytucji – m.in. Wód Polskich. Mimo wszystko miasto i tak prowadzi swoje działania.

Miasto monitoruje stan wody w Odrze
Od 23 maja, na mocy porozumienia z T-Mobile, przy bulwarze Marii i Lecha Kaczyńskich zwodowana jest specjalna bojka analityczna. Monitoruje stan wody w Odrze. To bezpłatny projekt pilotażowy, który potrwa do 28 lipca. Wyniki, które okazały się referencyjne, zostały przekazane przez miasto do eksperta.

Stan wody w Odrze był w ostatnich tygodniach dobry. Natomiast poniżej dobrego jest poziom zawiesin, tlenu rozpuszczonego i przewodnictwa elektrolitycznego. Niepokojąca jest stała tendencja wzrostu mineralizacji wód – a to sygnał dopływu wód zasolonych – wnioskuje prof. dr hab. Stanisław Staśko z Uniwersytetu Wrocławskiego. 



Natlenianie Fosy Miejskiej
Wrocław monitoruje stan wody w Odrze, ale nie jest jej zarządcą. Do miasta należy Fosa Miejska. W tym roku miały w niej miejsce dwa incydenty.14 kwietnia wyłowiono z niej 4 śnięte ryby. W próbkach wody nie stwierdzono jednak obecności złotej algi. 13 czerwca wyłowiono 21 śniętych ryb (ok. 200 kg). Ryby zostały przekazane do badań. W przypadku zagrożenia pracownicy ZZM niezwłocznie koordynują akcję odławiania i zabezpieczenia śniętych ryb w fosie. Powiadamiają wtedy służby weterynaryjne oraz firmę utylizującą.

Od 3 tygodni prowadzimy pilotażowy projekt natleniania fosy. W związku z tym zamontowaliśmy dwie, specjalne fontanny oraz dyfuzor. Jesteśmy w fazie testów systemu natleniania. Jeśli urządzenia spełnią swoje zadanie, wówczas rozważymy możliwość dokupienia kolejnych – mówi Jacek Mól, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej.

Kontrole i raporty
Warto dodać, że raz w tygodniu próbki wody z Fosy Miejskiej są pobierane przez MPWiK i kierowane do badań. Ostatnie, z 12 czerwca, wykazują lekkie przekroczenie poziomu pH wody. W normie jest m.in. poziom tlenu rozpuszczonego czy przewodność.
Kontrole cieków wodnych na terenie Wrocławia realizuje z kolei Straż Miejska. Od początku maja to już ponad 120 tego typu kontroli.
Dodatkowo, dyspozytorzy Centrum Zarządzania Kryzysowego przyjmują zgłoszenia i – w razie wystąpienia sytuacji kryzysowej – niezwłocznie powiadamiają administratorów cieków – czyli przede wszystkim  Wody Polskie o podjęcie przez nich działań.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)