Czy ubezpieczenie OC na raty się opłaca?

środa, 6.5.2020 14:43 492

Ubezpieczenie OC jest obowiązkową polisą komunikacyjną. Posiadanie samochodu jest zatem równoznaczne z koniecznością opłacenia tego ubezpieczenia, bez względu na jego cenę. Niestety, w niektórych przypadkach bywa ona bardzo wysoka, dlatego część kierowców decyduje się na płatność w ratach. Na ile rat można rozłożyć OC i czy taka opcja jest opłacalna?

Ubezpieczenie OC na raty – czy to się opłaca?

Z pozoru, rozbicie składki ubezpieczenia OC na minimum dwie raty jest atrakcyjną propozycją. Dlatego wielu kierowców każdego miesiąca sięga po to rozwiązanie, zwłaszcza że spora część ubezpieczycieli posiada w swojej ofercie możliwość płatności OC na raty. W końcu jedna rata to znacznie mniejsze obciążenie dla domowego budżetu, niż płatność jednorazowa. Jednak po 12 miesiącach może się okazać, że finalnie bardziej opłacało się zapłacić za OC od razu. Dlaczego?

Otóż towarzystwa ubezpieczeniowe podchodzą do kwestii płatności za OC w systemie ratalnym z pewnym dystansem, naliczając dodatkową prowizję. Jak tłumaczą eksperci Beesafe, podobnie jak w przypadku pożyczek bankowych, tak i w przypadku polis ubezpieczeniowych, łączny koszt wszystkich rat jest zawsze wyższy, niż w przypadku płatności jednorazowej. Mówiąc wprost, decydując się na OC na raty, zawsze zapłacisz więcej, niż płacąc za ochronę ubezpieczeniową od razu w pełnym wymiarze.

Oczywiście, jeśli składka ubezpieczeniowa jest bardzo wysoka, to bywa, że nie możemy sobie pozwolić na zapłacenie od razu całej kwoty. Jednak aby nie przepłacić, należy analizować łącznie wszystkie koszty, a nie tylko jedną ratę. Ostateczny koszt ubezpieczenia OC zależy od konkretnego towarzystwa, gdyż wysokość prowizji jest bardzo zróżnicowana.

Oferta OC na raty? Nie jest obowiązkowa

Co ciekawe, żadne przepisy nie zmuszają towarzystw ubezpieczeniowych do oferowania możliwości kupna OC w ratach. Co więcej, takie rozwiązanie, z punktu widzenia ubezpieczycieli, bywa problematyczne. Dlaczego? Jak czytamy na https://beesafe.pl/porady/ubezpieczenie-oc-na-raty/ klient opłacający tylko jedną z wielu rat uzyskuje pełną ochronę ubezpieczeniową już od pierwszego dnia trwania umowy. Tymczasem brak wpłat kolejnych rat za OC nie zwalnia ubezpieczyciela z obowiązku ochrony pomimo, że ten nie zarabia. Dlatego też OC w ratach jest pewnego rodzaju ryzykiem finansowym dla zakładów ubezpieczeniowych. To też tłumaczy, skąd bierze się wyższa kwota za ubezpieczenie płatne w systemie ratalnym, aniżeli opłata całej składki z góry.

OC na 2, 4 , czy 12 rat? Na ile rat można rozłożyć ubezpieczenie samochodu?

Wieli kierowców, szczególnie tych, którzy nie wypracowali jeszcze zniżek lub je stracili, decyduje się na zakup OC w systemie ratalnym. W ich przypadku ma to uzasadnienie ekonomiczne, gdyż taka polisa często kosztuje znacznie ponad 1000 zł, co przy płatności jednorazowej może poważnie nadszarpnąć portfel. Chcąc kupić OC na raty, pojawia się jednak pytanie, na ile rat można rozłożyć OC? Najczęściej oferowaną opcją jest płatność w 2 ratach, co pół roku. Takie rozwiązanie pozwala uniknąć jednorazowego, dużego wydatku przy zachowaniu jednocześnie stosunkowo niskich kosztów dodatkowych. Często nie przekraczają one kilkudziesięciu złotych w skali roku.

Nieco rzadziej, w ofercie pojawia się możliwość płatności co kwartał, czyli OC na 4 raty. Tutaj należy liczyć się już jednak z wyższą prowizją, co czyni ten wariant mniej atrakcyjnym w końcowym rozrachunku. A czy można rozłożyć OC na 12 rat? Taki wariant jest możliwy, ale najczęściej w postaci indywidualnej oferty i dostępny wyłącznie w pakiecie z innymi ubezpieczeniami, np. AC. Co więcej, oferują go tylko nieliczne towarzystwa ubezpieczeniowe.

Podsumowując, czy ubezpieczenie OC na raty się opłaca? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zwyczajnie należy skorzystać za kalkulatora i samemu odpowiedzieć na pytanie. Każdy przypadek trzeba bowiem rozpatrywać indywidualnie.