Czy warto kupić mieszkanie na nowym osiedlu? Poradnik

piątek, 31.3.2023 12:06 157

Popyt na mieszkania wciąż jest bardzo duży. Choć ceny są wysokie, a kryzys daje się we znaki, to chętnych na zakup własnego lokum jest wielu. Część osób szuka wymarzonego gniazdka, jeszcze inni widzą w nieruchomościach najbezpieczniejszą lokatę na przyszłość. Zakup mieszkania, tak czy inaczej, jest jednak sporą inwestycją. Czy warto dokonać jej na nowym, deweloperskim osiedlu? Sprawdzamy.

Komfort w budynku

Nowe osiedla w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu czy Łodzi cieszą się zainteresowaniem zarówno wśród osób, które szukają lokum dla siebie, jak i tych, którzy inwestują w mieszkania pod wynajem. Nic dziwnego – wyróżniają się zwykle ciekawszą architekturą, lepszą dostępnością i bardziej zadbanym otoczeniem od starszych osiedli mieszkaniowych.

W nowych budynkach najczęściej używa się wysokiej jakości materiałów wykończeniowych, które pozwalają na długie i ekologiczne użytkowanie kolejnych lokali. Deweloperzy stawiają na eleganckie i wygodne wykończenia wewnątrz, dostarczają mieszkańcom wygód, których nie spotkamy w starszych budynkach. Najczęściej nowe nieruchomości wyposażone są w windy oraz podziemne hale garażowe z komfortowymi miejscami parkingowymi dla mieszkańców. Coraz częściej stawia się też na przestronne lobby z recepcją. Na parterach budynków deweloperzy umieszczają lokale usługowe, dzięki czemu lokatorzy mają stały dostęp do sklepów, restauracji, gabinetów fryzjerskich czy kosmetycznych.

Wygoda na co dzień

Cennym elementem nowych osiedli w Warszawie (np. 19.Dzielnica) i innych polskich miastach jest też otaczająca je infrastruktura. Oczywiście wiele zależy tu od indywidualnej oferty i lokalizacji budynku, ale z zasady deweloper dba dzisiaj nie tylko o same budynki, ale też pozostałe aspekty komfortowego życia mieszkańców. Drogi osiedlowe, zieleń i strefy relaksu są już standardem w nowszych inwestycjach. Wszystko to sprawia, że życie w takim miejscu jest nie tylko wygodne, ale również przyjemne.

Oszczędności

Nowe mieszkanie to też najlepszy materiał do pracy nad wystrojem. Tutaj nie trzeba się martwić kosztownymi remontami – zrywaniem tapet i podłóg, wynoszeniem starych mebli i ewentualnymi niespodziankami, które za nimi czyhają. W mieszkaniu deweloperskim jesteśmy w stanie malować aranżację na czystym płótnie. To oszczędność pieniędzy i czasu.

Dzięki wykorzystaniu wysokiej jakości, nowoczesnych materiałów wykończeniowych na etapie budowy nie musimy się też martwić ewentualnymi problemami, np. z hydrauliką czy systemem grzewczym. To kolejna oszczędność – tym razem nerwów.

Na koniec coś, co może przekonać największych sceptyków. Życie na nowym osiedlu jest zwyczajnie tańsze. Czynsze są niższe ze względu na brak funduszu remontowego, a wykorzystane przy budowie materiały zapewniają doskonałą izolację. Lepsze utrzymywanie ciepła oznacza mniejszą potrzebę dogrzewania pomieszczeń.