Czy warto zdecydować się na naukę Javy?

wtorek, 20.8.2019 15:46 322

Coraz więcej osób interesuje się programowaniem i coraz więcej z nich chce stać się specjalistami od najpopularniejszego języka Java. To dobrze - ofert pracy i stanowisk w dużych firmach, a zwłaszcza w korporacjach nie brakuje i ta dostępność miejsc będzie w kolejnych latach wzrastała. W odpowiedzi na zapotrzebowanie pracodawców tworzy się szkolenia i kursy Java, które mogą przygotować od podstaw lub rozwinąć doświadczonych już programistów. Nawet tych niepracujących wcześniej na Javie. Ułożenie ścieżki i kariery zawodowej w oparciu o kurs Java jest łatwe i perspektywiczne.

Kurs Java zapewnia programistom szeroką ścieżkę kariery

Dowodem na zapotrzebowanie są informacje pochodzące z Accenture Delivery Center. Według raportu brakuje obecnie 50 000 specjalistów IT. W kolejnych latach liczba wzrośnie do 80 000 na terenie Unii Europejskiej. Nic więc dziwnego, że każda osoba interesująca się nowymi technologiami, rozważa zaangażowanie i zwrócenie się w stronę Javy. Nie ma dziś żadnych głosów krytycznych i przeciwwskazań, by na tle innych zawodów, widzieć w branży programisty rzeczywisty sens i przyszłość.

A dlaczego Java? To wciąż najbardziej uniwersalny język zadań informatycznych. Korzystają z niego różne przedsiębiorstwa i właśnie dla osób zapoznanych z Javą proponują wolne stanowiska. Java to fundament np. Facebooka, Twittera, Netflixa, Linkedina czy samego Google'a. Dzięki aplikacjom zapisanym w Javie, możemy obsługiwać je sprawnie zarówno w telefonach, jak i komputerach - np. w systemach Windows, Max, Linux. W związku z tym organizowane są nawet specjalne kolonie i półkolonie przedstawiające tę wiedzę nastolatkom.

Co trzeba wiedzieć o kursie?

Przed rozpoczęciem kursu Java zawsze warto mieć już jakieś pojęcie na temat Javy lub innych języków programowania. Nawet minimalna znajomość usprawnia przebieg kursu i zrozumienie informacji. W niektórych przypadkach jest wręcz wymagana. Kameralne grona tworzone dla zainteresowanych, sprzyjają nie tylko zrozumieniu tego, co przekazuje prowadzący, ale też przyswojeniu, zapamiętaniu i przedyskutowaniu z innymi uczestnikami. Sama obecność specjalisty jest bardziej przybliżona - bez skrępowania zadamy pytanie i szybko otrzymamy odpowiedź. Wymiana doświadczeń to atut spotkań na kursach, zwłaszcza w branży IT.

Co więc trzeba wiedzieć o Javie przed skorzystaniem z dowolnej oferty? Jeśli pojęcia takie jak "zmienna" i "funkcja", tworzenie prostych algorytmów i programowanie obiektowe nie są nam obce, z pewnością poradzimy sobie na kursie. Jeśli nie, spróbujmy uzupełnić taką wiedzę wcześniej, zapoznając się jednocześnie z podstawowymi informacjami o HTML i SQL. Szkolenia są zawsze rozwijające, a kurs Java to wstęp do nowych lub dalszych sukcesów zawodowych. Zazwyczaj w szczególe analizują obsługę baz danych (np. CSV, JSON) i zapoznają ze środowiskiem programistycznym - np. Eclipse, Netbeans, IntelliJ. Uczestnicy tworzą proste aplikacje webowe lub interaktywne, a prowadzący udostępniają dodatkowe materiały i ćwiczenia do pracy w domu.