Czy wciąż opłaca się sprowadzać auta z Niemiec?

czwartek, 22.6.2023 09:02 216

Informacja o tym, że samochód został sprowadzony z Niemiec, wielu osobom kojarzy się ze świetną okazją i dobrym stanem technicznym. Nie brakuje więc kierowców, którzy chcą za wszelką cenę kupić samochód z Niemiec, nawet jeżeli wiąże się to z koniecznością załatwienia wielu formalności. Czy jednak wciąż sprowadzenie samochodu od naszych sąsiadów jest opłacalne? A może obecnie nie ma to większego sensu i lepiej poszukać auta w Polsce? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

  1. Sprowadzenie samochodu do Polski
  2. Samochód z Niemiec: najważniejsze zalety
  3. Przekazanie dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu
  4. O czym warto pamiętać przy sprowadzeniu auta?

Dzięki poniższym informacjom będziesz mógł podjąć decyzję w kwestii tego, czy sprowadzenie auta sprawdzi się w Twoim przypadku, a jeżeli tak, to w jaki sposób sprawnie przejść przez wszystkie formalności, w tym również uzyskanie dowodu rejestracyjnego. Dowiesz się również, jak można łatwo ubezpieczyć samochód z Niemiec, aby skorzystać z atrakcyjnych ofert.

Sprowadzenie samochodu do Polski

Jednym z argumentów, które przemawiają za zainteresowaniem się ofertą aut z Niemiec, jest ich cena. Pomimo upływu lat, wciąż można kupić używane pojazdy z tamtejszego rynku po dużo lepszych cenach niż te, które trzeba by było zapłacić w Polsce. Do tego dochodzi ich lepszy stan. Nawet jeżeli przeprowadzi się bardzo dokładne sprawdzenie stanu technicznego samochodu, to w większości przypadków okazuje się, że jest on świetny, a ewentualne naprawy wykonywane były w porządnych warsztatach.

Jednocześnie w Niemczech obowiązują zaostrzone przepisy związane ze standardami, jakie muszą spełniać samochody poruszające się po drogach. To natomiast często prowadzi do konieczności wycofania z ruchu auta, które w innym kraju, czego najlepszym przykładem jest Polska, mogłyby wciąż być użytkowane przez wiele lat.

Warto również wspomnieć o tym, że z reguły Niemcy przykładają większą uwagę do regularnego odwiedzania stacji serwisowych, dzięki czemu nowy właściciel pojazdu może zapoznać się z bardzo szczegółowymi i wiarygodnymi informacjami na temat przeszłości samochodu. Niezależnie więc od aktualnego kursu euro, samochody z Niemiec wciąż mogą być atrakcyjne dla polskich kierowców. Przed zakupem trzeba tylko upewnić się, że stan pojazdu rzeczywiście jest zgodny z jego opisem i wybierać zaufanych sprzedawców. W razie problemów z samodzielnym przeanalizowaniem informacji warto skorzystać z pomocy doświadczonego kolegi lub nawet zgłosić się do firmy, która specjalizuje się w sprowadzaniu auta z Niemiec. Koszty tego typu usług są niewielkie, a dzięki temu można uniknąć wielu niepotrzebnych nerwów i nietrafionych zakupów.

Samochód z Niemiec: najważniejsze zalety

Co ciekawe niesłabnącą popularnością cieszą się nie tylko używane auta z Niemiec, ale również pojazdy kupowane prosto z salonu. Nic w tym dziwnego, skoro to właśnie stąd pochodzą takie marki jak BMW, Audi, Porsche, Volkswagen czy Mercedes-Benz. Tamtejszy rynek motoryzacyjny jest bardzo zróżnicowany i każdy kierowca może znaleźć dla siebie idealnie dopasowane auto - zarówno pod względem osiągów, jak i rozmiaru oraz ceny.

Oprócz dużego wyboru, kierowcy zainteresowani autami z Niemiec mogą liczyć również na doskonałą jakość wykonania, dzięki temu auta wyróżniają się dużą żywotnością. Dodając do tego fakt, że Niemcy chętnie dbają o swoje samochody, niskie ceny oraz przejrzystą historię serwisową, nikogo nie powinno dziwić, że z każdym rokiem przybywa kierowców myślących o sprowadzeniu samochodu z Niemiec do Polski. Dodatkowe informacje na temat tego, czy warto rozważyć zakup samochodu oraz co zrobić po zakupie auta z Niemiec dostępne są w tym poradniku

Przekazanie dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu

Podczas zakupu auta z Niemiec trzeba pamiętać o dopilnowaniu formalności, co jest niezbędne, aby mogła zostać przeprowadzona rejestracja samochodu w Polsce. Ważna jest zarówno umowa (sporządzana w dwóch egzemplarzach, najlepiej od razu po polsku oraz po niemiecku), jak i karta pojazdu (Fahrzeugbrief) oraz dowód rejestracyjny (Fahrzeugschein). Jeżeli dotychczasowy właściciel zapomni przekazać kartę pojazdu lub inne wspomniane dokumenty, trzeba koniecznie od razu się o nie upomnieć. W przeciwnym razie proces rejestracji pojazdu w kraju niepotrzebnie się wydłuży.

Jeżeli chodzi o potwierdzenie wyrejestrowania pojazdu w Niemczech, to na szczęście można to bardzo łatwo zweryfikować bez potrzeby ponoszenia jakichkolwiek kosztów. Wystarczy sprawdzić otrzymany dowód rejestracyjny pojazdu i kartę, a następnie upewnić się, że widnieje na nich pieczątka z napisem "abmeldung".

O czym warto pamiętać przy sprowadzeniu auta?

Samo znalezienie odpowiedniego auta i załatwienie formalności związanych z zakupem to dopiero początek, bo trzeba jeszcze pamiętać o wybraniu atrakcyjnego ubezpieczenia. To akurat można zrobić bez wychodzenia z domu, szczególnie że najlepsze oferty są zawsze dostępne na stronie www.najtaniejuagenta.pl. Można tu za jednym razem znaleźć najlepszą ofertę ubezpieczenia OC oraz AC.