Czym kierować się podczas kupna mieszkania?

poniedziałek, 12.4.2021 11:12 102

W życiu człowieka przychodzi taka chwila, że wchodząc w dorosłość, pragnie się usamodzielnić i wyprowadzić od rodziny. Jest to możliwe do zrobienia na dwa różne sposoby - poszukania lokum mieszkalnego na wynajem lub zakupienie własnej nieruchomości. Co należy wziąć pod uwagę przy tym drugim, czyli przymierzając się do kupna własnego mieszkania?

Lokalizacja kupowanego mieszkania

Podstawową lub jedną z najważniejszych kwestii jest oczywiście lokalizacja branej pod uwagę nieruchomości. Z roku na roku rośnie odsetek osób, które wyprowadzają się z dużego miasta, dlatego każdy, kto chce zaznać nieco spokojniejszego życia, z dala od głośnego ruchu ulicznego, czy tłumów przechodniów na ulicy, powinien oczywiście rozważyć kupno mieszkania (lub domu) w małym miasteczku, na wsi, czy w spokojniejszej dzielnicy miasta z dala od centrum. Nie powinien jednak całkowicie zapominać o kwestiach takich jak dostępność komunikacji miejskiej, dróg przejazdowych, czy odległość i czas dojazdu do innego miasta, zwłaszcza jeśli zmuszony jest do pracy dojeżdżać. Osoba wychowująca dzieci musi sprawdzić dostępność i bliskość pobliskich przedszkoli, szkół, czy placów zabaw, z kolei dla osoby, lubiącej aktywne życie, istotne mogą się zaś okazać pobliskie ścieżki rowerowe, lasy, parki, czy siłownie. Jak wiadomo, lokalizacja działki ma kluczowy wpływ na cenę oferowanej nieruchomości - mieszkania w dużym mieście są zazwyczaj o wiele droższe, niżeli te w małych miasteczkach, czy na wsi.

Jaki metraż nieruchomości?

Ważnym kryterium wyboru mieszkania do kupna jest również jego metraż, czyli wielkość, określona w metrach kwadratowych. To właśnie wielkość mieszkania wpływa na komfort życia jego właściciela, dlatego przed kupnem mieszkania powinno się dokładnie zapoznać z jego planem, rozkładem pomieszczeń i ich metrażem, a najlepiej umówić się na obejrzenie mieszkania. Osoba, mieszkająca samotnie lub para, która nie planuje posiadania potomstwa, może zdecydować się w zupełności na mniejsze mieszkanie np. optymalne 2-pokojowe mieszkanie. Rodzina z dziećmi potrzebuje tej przestrzeni do życia już nieco więcej, tu potrzebne są zazwyczaj minimum 3 pokoje, czyli salon, sypialnia rodziców i pokoik dziecięcy. Oprócz samego metrażu należy również wziąć pod uwagę rozkład tych pomieszczeń, gdyż może być to istotne podczas wykańczania i umeblowania mieszkania.

Pierwotny, czy wtórny rynek?

Kolejną istotną kwestią, jest, czy dana nieruchomość ma pochodzić z rynku pierwotnego, czy wtórnego. Mieszkania z rynku pierwotnego, budowane przez deweloperów są co roku chętnie kupowane i w większości finansowane za pomocą kredytów hipotecznych. Często są one dostępne w sprzedaży jeszcze przed ich wybudowaniem, co może zniechęcić osobę, która jest wzrokowcem i chce najpierw zobaczyć produkt na żywe oczy, przed jego kupnem. Mieszkania w stanie deweloperskim dają jednak duża możliwość, jeśli chodzi o wdrażanie własnych pomysłów, aranżację i wykończenie. Nie każdy jednak musi decydować się koniecznie na rynek pierwotny. Nieruchomości można bowiem nabyć od ich obecnego właściciela na rynku wtórnym. Kupno takiego lokalu mieszkalnego często może się po prostu opłacać, gdyż jest już ono wykończone albo wymaga jedynie remontu, a niekiedy oferowane są również takie z pełnym lub częściowym umeblowaniem. Można się do takiego mieszkania również szybciej wprowadzić, gdyż nie wymaga ono wykończenia, które bywa niezwykle czasochłonne.