Czym zajmuje się agencja celna i kiedy warto skorzystać z jej pomocy?

środa, 24.2.2021 16:24 285

Agencje celne zostały utworzone po nowelizacji Kodeksu Celnego - w 1991 roku i pośredniczą między przedsiębiorcą, a Urzędem Celnym. Jej pracownicy pomagają w formalnościach celnych związanych z przywozem i wywozem towarów z i do Polski, a także reprezentują swoich klientów przed Urzędem Celno-Skarbowym. Obecnie coraz częściej też agencje rozszerzają zakres swoich działań do szeroko pojętej logistyki: magazynowania, spedycji i obsługi przeładunków - w sytuacji kiedy klient wyraża takie życzenie.

Zadania Agencji celnej

Do głównych zadań agencji celnej zalicza się przygotowanie zgłoszeń i odpraw celnych we wszystkich procedurach - importowych, eksportowych oraz tranzytowych. Ponadto pracownicy agencji weryfikują dokumenty przewozowe towarów i doradzają klientom w zakresie konieczności spełnienia formalności niezbędnych w procesie transportu międzynarodowego. Sporządzają i obsługują deklaracje AKC-U, Intrastat i inne oraz świadczą dodatkowe usługi, takie jak np. skład celny i magazyn czasowego składowania.

Agencja celna reprezentuje importera, co jednak nie zdejmuje z niego odpowiedzialności za towar, który przewozi przez granicę. To po stronie importera leży konieczność sprawdzenia czy może on zostać przewieziony na terytorium innego państwa, natomiast pracownicy agencji odpowiadają za pomoc w dopełnieniu formalności.

Agencje celne, które, co ciekawe, myli się czasami z Urzędem Celnym, (pełniącym zupełnie inne zadania) odpowiadają też za obrót towarów na terenach wspólnoty europejskiej oraz poza nią. W przypadku kiedy handel odbywa się miedzy krajami Unii Europejskiej to cała procedura jest znacznie prostsza i szybsza niż wówczas kiedy trafia on np. do Chin i innych państw spoza Unii (krajów trzecich). W drugim ze wskazanych przypadków to właśnie pracownicy agencji odpowiadają za sprawdzanie dokumentów i pozwoleń. W przypadku firm, które regularnie współpracują z krajami spoza Unii pomoc agencji celnej pozwala ograniczyć czas i nakład pracy związanej z przewozem towarów i dopełnieniem formalności, a także zminimalizować szansę na błędy w dokumentach.

Inne zadania agencji celnej oraz sytuacje kiedy warto skorzystać z jej pomocy

Oprócz wskazanych wyżej zadań, które realizują pracownicy agencji celnej na co dzień zajmują się też przygotowywaniem deklaracji podatków akcyzowych, obliczaniem kwot należności przywozowych i wywozowych oraz dokonywaniem zgłoszeń. Jak podkreślają specjaliści, przepisy zmieniają się szybko i często to pomoc agencji pomaga znacząco usprawnić przewóz towarów przez granicę w przypadku firm, które korzystają z tego na co dzień. Co więcej, współpracując z agencją można uniknąć dodatkowych opłat i pomyłek, które wynikają z zawiłości prawnych jakich nie zna każdy przedsiębiorca - częstą trudnością na przykład jest przypisanie odpowiedniej taryfy celnej do danego towaru. Agencja celna w imieniu firm występuje przed organami celnymi, co oszczędza również czas przeznaczony na dopełnienie formalności.