Dlaczego cena gazu w Polsce podawana jest za kWh zużytego paliwa?

środa, 3.11.2021 10:46 3881

Choć zmiany związane z jednostką, w jakiej rozliczane jest zużycie gazu miały miejsce niemal 10 lat temu, wciąż wiele osób mówiąc o tym, ile gazu zużywa w danym miesiącu lub roku, posługuje się jego ilością w metrach sześciennych, zamiast kilowatogodzinach. Dlaczego więc cena gazu podawana jest przez jego sprzedawców za 1 kWh zamiast m3 oraz czy jednostki te są równoważne?

Kiedy, na jakiej podstawie oraz dlaczego została zmieniona jednostka, w jakiej rozliczane jest zużycie gazu?

Zmiana jednostki, w jakiej podawane są ceny za gaz, a tym samym, w jakich rozliczane jest jego zużycie przez odbiorców końcowych z metrów sześciennych na kilowatogodziny, nastąpiła 1 sierpnia 2014 roku na podstawie zmian w prawie. Podstawą prawną do tych działań było natomiast Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 28 czerwca 2013 roku dotyczące szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie paliwami gazowymi. 

Od tamtej pory każdy sprzedawca gazu, zobowiązany był zmienić jednostkę, w jakiej rozlicza zużyty gaz ze swoimi klientami oraz w jakich podaje ceny za niego. Oznacza to więc, że obecnie chcąc sprawdzić, ile kosztuje gaz u poszczególnych sprzedawców krajowych, aby móc wybrać najlepszą ofertę posługując się takim narzędziem jak chociażby porównywarka cen gazu https://porownywarkacengazu.pl/ otrzymane w niej wyniki i ceny jednostkowe błękitnego paliwa podane będą w złotówkach za jego 1 kWh.

Przyczyną zmiany dotyczącej jednostki, w jakiej rozliczany jest gaz w Polsce, było przede wszystkim to, iż nasz kraj był jedynym w Europie, który brał pod uwagę przy rozliczeniach objętość gazu zamiast ilości dostarczanej energii. Takie posunięcie pozwoliło więc o wiele łatwiej porównywać odbiorcom końcowym różne nośniki energii, na przykład gaz z prądem. 

Jaka jest różnica między m3 gazu a 1 kWh gazu?

Stosowane do 1 sierpnia 2014 roku rozliczenia gazu w metrach sześciennych dotyczyły jego dostarczanej objętości, nie wskazywała ona jednak w żaden sposób tego, ile energii można uzyskać z pobranego błękitnego paliwa. Rozliczanie gazu w kilowatogodzinach określa jednocześnie jego wartość opałową, a tym samym jakość. 

Aby przeliczać pobrane m3 gazu na kWh, wprowadzono natomiast współczynnik konwersji. Znając go oraz objętość zużytego gazu można dzięki niemu w prosty sposób obliczyć wartość energetyczną tego paliwa za pomocą wzoru:

ilość pobranego gazu w m3 × współczynnik konwersji = ilość pobranego gazu w kWh

Oznacza to więc, że jeśli współczynnik konwersji gazu wynosi 10,6, a objętość zużytego gazu wynosi 40 m3, to jego wartość energetyczna równa się 40 m3 × 10,6 = 424 kWh.

Czym jest współczynnik konwersji i jak się go ustala?

Współczynnik konwersji wyliczany jest na podstawie dwóch wartości. Pierwszą z nich jest ciepło spalania gazu, czyli wartość kaloryczna paliwa gazowego, która zmienia się w zależności od jego składu chemicznego. Druga wartość to natomiast liczba 3,6 wynikająca ze zmiany jednostek przy przeliczaniu m3 na kWh. Wzór na współczynnik konwersji to wobec tego:

średnia arytmetyczna wartości ciepła spalania gazu w okresie rozliczeniowym / 3,6 = współczynnik konwersji gazu.

Czy na fakturach wciąż można znaleźć zużycie gazu w metrach sześciennych?

Sprzedawcy gazu chcąc zapewnić swoim klientom przejrzystość rozliczeń ich zużycia gazu, na rachunkach za nie umieszczają 4 informacje:

  • zużycie gazu w m3,
  • wartość współczynnika konwersji 
  • zużycie gazu w kWh
  • cenę gazu za 1 kWh.

Dzięki temu mogą oni samodzielnie sprawdzić ile energii jest w stanie dostarczyć im 1 m3 pobranego gazu, co jest niezwykle przydatne zwłaszcza w przypadku ogrzewania budynków tym paliwem.