Dlaczego warto kupować mieszkania w stanie deweloperskim?

niedziela, 27.6.2021 12:21 268

Na zakup mieszkania w stanie deweloperskim decydują się często zarówno inwestorzy, jak i prywatni nabywcy. Za opcją tą przemawia wiele argumentów: od możliwości urządzenia mieszkania zgodnie ze swoim gustem aż po oszczędność na wielu etapach prac wykończeniowych. Co czyni lokale w stanie deweloperskim tak pożądanymi wśród nabywców nieruchomości?

Stan deweloperski – co to właściwie znaczy?

Choć definicja stanu deweloperskiego nie jest jednoznaczna i często różni się w zależności od podmiotu sprzedającego mieszkanie lub innych warunków, określane tą nazwą lokale łączą pewne wspólne cechy. Przede wszystkim jest to mieszkanie, w którym ukończone zostały już wszelkie niezbędne prace nad instalacjami grzewczymi, kanalizacyjnymi czy elektrycznymi. Lokal w stanie deweloperskim posiada też drzwi i okna z parapetami. Wszystkie ściany w nim zostały otynkowane, a niekiedy pomalowane także białą farbą. W takim mieszkaniu znajdziemy też kaloryfery. Jeśli lokal posiada balkon lub taras, będą one ogrodzone balustradą. Mieszkanie w stanie deweloperskim nadaje się więc do poddania pracom wykończeniowym, takim jak malowanie ścian, montowanie urządzeń sanitarnych czy położenie posadzek. Po zakończeniu tych zadań możemy już wyposażyć lokal w meble.

Czemu warto zainteresować się lokalem w stanie deweloperskim?

Tym, co czyni mieszkania w stanie deweloperskim wyjątkowymi, są praktycznie niewyczerpane możliwości dopasowania wystroju pod gust kupującego. Nie musimy godzić się ze stylem, w jaki urządził lokal jego poprzedni właściciel, lub poświęcać mnóstwo czasu i pieniędzy na generalny remont nieruchomości po zakupie. Mamy kontrolę nad każdym elementem wyposażenia, dzięki czemu możemy ustalić dowolną kolejność przeprowadzania prac wykończeniowych. Samodzielne doprowadzenie lokalu do stanu zdatności do zamieszkania zwykle bywa też opcją znacznie tańszą niż wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera. Na możliwości personalizacji zalety nieruchomości w stanie deweloperskim wcale jednak się nie kończą. Zdecydowana większość dostępnych na rynku nieużywanych mieszkań powstała stosunkowo niedawno , dzięki czemu znajdują się one w doskonałym stanie technicznym. Deweloperzy poświęcają doborowi materiałów i technik budowania dużo uwagi, dzięki czemu mieszkania z rynku pierwotnego jeszcze długo nie będą wymagać remontu. Ewentualnymi wykrytymi w lokalu wadami nie musimy się martwić – na zakupione od dewelopera nieruchomości obowiązuje rękojmia.

Jakie jeszcze możliwości może dać nam mieszkanie w stanie deweloperskim i o czym pamiętać przed zakupem?

Wbrew pozorom, nowe mieszkanie wcale nie musi być drogie. Dodatkowym sposobem na oszczędność jest właśnie zakup lokalu w stanie deweloperskim. Brak wyposażenia znacząco obniża cenę nieruchomości, z czego często korzystają osoby pragnące ponieść jak najniższe koszta wejścia w posiadanie mieszkania. W przeciwieństwie do lokali wykończonych pod klucz, te w stanie deweloperskim nie wymagają dodatkowej opłaty, w której skład wchodzi także prowizja dla ekipy remontowej czy dekoratora wnętrz. Nim zdecydujemy się na zakup niewykończonego mieszkania, musimy uprzednio dokładnie zapoznać się z proponowanymi przez podmiot sprzedający warunkami i dowiedzieć się, co konkretnie w danym przypadku oznacza „stan deweloperski”. Dzięki temu szybciej i skuteczniej wyegzekwujemy wykonanie poszczególnych elementów mieszkania zgodnie z umową, a także łatwiej zaplanujemy prace wykończeniowe oraz budżet, jaki będzie nam w tym celu niezbędny. Więcej o stanie deweloperskim przeczytasz na https://republikawnetrz.pl/blog/stan-deweloperski-co-tak-naprawde-oznacza/