Dlaczego wartość Bitcoina jest tak zmienna?

poniedziałek, 10.1.2022 11:49 457

Bitcoin Volatility Index to indeks zmienności dla bitcoina, dzięki któremu można śledzić zmianę ceny tej kryptowaluty w różnych okresach czasu bazując na jego kapitalizacji rynkowej. Dla wielu inwestorów Bitcoin jest wręcz synonimem zmienności. Za takim stanem rzeczy stoi kilka czynników.

Mała odporność na spekulacje

Cena Bitcoina może zmieniać się w kilka minut po wydanych oświadczeniach, wydarzeniach na świecie, czy decyzjach rządu (np. o tym, że dany rząd jest nieprzychylny tej kryptowalucie lub wręcz przeciwnie - chce ją uregulować). 

Niektóre nagłówki towarzyszące aktualnej sytuacji w odniesieniu do Bitcoina wzbudzają niepokój u inwestorów, którzy szybko pozbywają się kryptowaluty, a tym samym traci ona na wartości. Z drugiej strony decyzje takich krajów jak Salwador, który uznał Bitcoin za swoją oficjalną walutę, wzmocnił pozycję tej waluty cyfrowej. 

Niektórzy inwestorzy z optymizmem patrzą na to, jak wszystko to, co dzieje się na świecie wpływa na cenę bitcoinów. Stały wzrost ceny bitcoina, mimo różnych trudności, jakie napotykał po drodze, jest dla nich dowodem na to, że rynek staje się gotowy na zwrócenie większej uwagi na Bitcoiny.

Brak gwarancji przyszłej wartości

Bitcoin pozwala na szybkie przesyłanie aktywów między użytkownikami i umożliwia bezpieczne i anonimowe transakcje. Wspomniana wcześniej zmienność cen Bitcoina sprawia jednak trudności w oszacowaniu ich przyszłej użyteczności. Przewidywana wartość Bitcoina za kilka miesięcy lub lat sprawia, że niektórzy inwestorzy decydują się na wymianę posiadanych jednostek Bitcoin na usługi lub towary już teraz. 

Inwestowaniu w Bitcoina towarzyszy duże ryzyko, dlatego jest to opcja wyłącznie dla osób ze zróżnicowanym portfelem inwestycyjnym i odpornych na spore wahania cen waluty w krótkim czasie. Platformy handlu kryptograficznego, takie jak Bitcoin Revolution, są teraz łatwo dostępne i wygodne ze względu na ten rosnący trend. Trwa udoskonalanie giełdy kryptowalut, dzięki czemu jest ona bezpieczna i łatwa w użyciu.

Kraje rozwijające się

Bitcoin cieszy się coraz większą popularnością w krajach rozwijających się, które borykają się z inflacją. Bitcoin charakteryzuje się dużą zmiennością w stosunku do dolarów amerykańskich i jest ona większa niż w przypadku niektórych walut krajowych. 

Mieszkańcy krajów, które borykają się z problemem inflacji, sprawia, że transfery w bitcoinach są dla nich lepszym sposobem np. na uzyskanie pożyczki w bitcoinach. Wysoka stopa inflacji staje tu naprzeciw ryzyka zmienności waluty Bitcoin.

Naruszenia bezpieczeństwa

W momencie, gdy na jaw wychodzą luki w zabezpieczeniach Bitcoin, odzew inwestorów jest natychmiastowy. Z jednej strony użytkownicy sieci open source robią wszystko, aby jak najszybsze poprawki, z drugiej strony twórcy kryptowaluty muszą podać tę informację do publicznej wiadomości. Reakcja inwestorów nigdy nie jest możliwa do przewidzenia. Jeden z ataków z 2014 roku sprawił, że cena bitcoinów spadła aż o 10% w ciągu miesiąca. 

Bardzo trudno jest ukryć naruszenia bezpieczeństwa w sieci Bitcoin, ponieważ opiera się on na oprogramowaniu open source. W związku z tym kod źródłowy jest możliwy do wglądu dla wszystkich użytkowników. Społeczności Bitcoin mogą głośno wyrażać swoje obawy w stosunku do aktualnego poziomu bezpieczeństwa, a także muszą wspólnie dojść do konsensusu, aby móc modyfikować kod źródłowy.

Poniesione straty

Naruszenia bezpieczeństwa sieci Bitcoin oraz kradzieże kryptowaluty mają dodatkowy wpływ na zmienność jej cen. Przede wszystkim kradzież bitcoinów zmniejsza ich ilość na rynku, co sprawia, że te bitcoiny, które pozostają w rękach inwestorów mogą zyskać na wartości - podaż bitcoinów jest ograniczona do 21 milionów, jednak wciąż nie wydobyto wszystkich jednostek. 

Mamy tu do czynienia również z nauką na własnych błędach - inwestorzy oraz firmy posiadające długoterminowe cele związane z tą kryptowalutą są zmuszone do zaadaptowania się do nowych procesów. Ci gracze, którzy sobie nie radzą z zarządzaniem swoimi procesami, są eliminowani z rynku. Na scenę wkraczają nowe firmy z udoskonalonymi procesami i projektami zarządzania kryptowalutą.

Próby opodatkowania

Co jakiś czas do opinii publicznej dostają się informacje o tym, że rządy niektórych krajów planują opodatkować bitcoiny. Ma to oczywiście wpływ na cenę tej kryptowaluty i co ciekawe, jest to pozytywny wpływ na jej wycenę rynkową. 

Z drugiej strony użytkownicy bitcoinów musieliby przygotować się na dodanie nowych kroków do procesu płatności i prowadzenie transakcji w tej walucie cyfrowej, na przykład każdorazowo rejestrując jej wartość przed wykonaniem operacji przelewu. To wszystko wymaga szeregu wdrożeń, dokumentacji i poważnych zmian obecnie istniejącego procesu. 

Ta niepewność co do regulacji bitcoinów i sposobu, w jaki miałoby się to odbywać, prowadzi do wysyłania mieszanych sygnałów do inwestorów. Rozpoczęcie masowego regulowania bitcoinów sprawi, że kryptowaluta może stać się mniej użyteczna dla użytkowników i zmieni się jej główna idea i misja - pozostania zdecentralizowaną i dostępną dla wszystkich walutą cyfrową.