Długa i wąska łazienka – czego nie może w niej zabraknąć?

środa, 24.2.2021 10:58 505

W przypadku mieszkań w blokach na łazienkę przeznaczane jest zazwyczaj najmniejsze i najmniej ustawne pomieszczenie – bardzo często wąskie i długie, a przez to trudne do zaaranżowania. Jak je zaprojektować i urządzić, by zapewniało komfort podczas wykonywania codziennych czynności higienicznych? Podpowiadamy!

Mała i wąska łazienka – z jakim problemem musisz się zmierzyć?

Jeśli łazienka jest wąska, ale przy tym długa, najpewniej cechuje się dość dużym metrażem mierzonym po podłodze. Na czym więc polegają problemy związane z jej projektowaniem? Aby korzystanie z poszczególnych elementów wyposażenia było wygodne, przed każdym z nich powinien znajdować się wolny obszar o konkretnych wymiarach, który umożliwi swobodne podejście i wykonanie określonej czynności. Minimalne puste przestrzenie przed poszczególnymi sanitariatami w idealnej sytuacji powinny wynosić:

  • 50 × 70 cm przed umywalką,
  • 80 × 60 cm przed toaletą,
  • 100 × 70 cm przed wanną,
  • 80 × 90 cm przed kabiną prysznicową.

Poza tymi strefami funkcjonalnymi trzeba też pamiętać o pozostawieniu przestrzeni potrzebnej do przemieszczania się po łazience i przechodzenia z miejsca na miejsce. Efekt? W pozornie sporym pomieszczeniu zaczyna brakować miejsca, a Ty musisz w nim zmieścić wiele rzeczy w taki sposób, by ze sobą nie kolidowały.

Jak zaplanować poszczególne strefy w wąskim wnętrzu?

Najlepszy układ do wąskiej i długiej łazienki to taki, w którym wszystkie sanitariaty są ułożone wzdłuż długiej ściany, a przy jednej z krótkich jest zlokalizowana strefa kąpielowa – czy to pod postacią wanny, czy też prysznica. Dlaczego? Po pierwsze, dzięki temu zyskujesz wygodny korytarz komunikacyjny do przechodzenia przez pomieszczenie, bez konieczności kluczenia pomiędzy poszczególnymi elementami wyposażenia. Po drugie, maksymalne trzymanie się symetrii sprzyja wyrównywaniu zaburzonych proporcji pomieszczenia.

We wnętrzu o takim układzie warto też zapobiegać powstawaniu chaosu. W zasięgu wzroku powinny pozostać jedynie te rzeczy, które są niezbędne – toaleta, umywalka, wanna lub prysznic oraz lustro. Całą resztę najlepiej schować wewnątrz mebli.

Pojemne szafki z powodzeniem zmieszczą wszystko, czego będziesz potrzebować na co dzień, a także pozwolą Ci stworzyć funkcjonalną strefę prania. Wystarczy zamknąć w nich pralkę do zabudowy, kosz na brudną bieliznę oraz wszystkie detergenty, aby zawsze były pod ręką, a jednak nie zaburzały porządku panującego w pomieszczeniu.

Czy pralka zamknięta wewnątrz szafki nie będzie przeszkadzać w użytkowaniu łazienki? Oczywiście, że nie. Model Electrolux PerfectCare 700 generuje hałas na poziomie 54 dB podczas standardowej pracy i niewiele większym przy wirowaniu. Nie zakłóci więc Twojego spokoju nawet podczas odprężającej kąpieli. Sprzęt ma też specjalne zabezpieczenia przeciwwypływowe, które chronią przed zalaniem posadzki i mebli w razie awarii.

Sprytne tricki na optyczną poprawę proporcji łazienki

Długa i wąska łazienka, może wyglądać na większą i przestronniejszą niż w rzeczywistości, jeśli przy jej aranżacji zastosujesz kilka optycznych tricków. Jakich? Jasne barwy powiększają przestrzeń. Warto zastosować je na dłuższych ścianach, najlepiej na całej ich powierzchni.

Co możesz zrobić, aby optycznie skrócić wnętrze, które przypomina bardziej przedpokój lub korytarz, a nie łazienkę? Sposobów jest wiele. Możesz chociażby umieścić na krótszych ścianach wzór w poziome pasy albo ciemny, kontrastujący kolor. Efektem tego będzie wyrównanie zaburzonych proporcji wnętrza i efekt wizualnego zbliżenia tych ścian względem centrum pomieszczenia.