Do czego służą pożyczki płynnościowe?

piątek, 29.4.2022 14:31 275

Wśród pożyczek unijnych, które cieszą się największym zainteresowaniem, trzeba bez wątpienia wymienić tak zwane pożyczki płynnościowe. Wynika to z faktu, że ostatnie lata były bardzo ciężkie dla wielu przedsiębiorców na całym świecie, w tym w Polsce.

Spora część z nich utraciła płynność finansową firmy lub jest na skraju utraty płynności, z reguły nie ze swojej winy, a ze względu na czynniki całkowicie od nich niezależne. Dzięki takim produktom finansowym, jak właśnie pożyczki płynnościowe, nie musi to jednak oznaczać upadku firmy. Do czego dokładnie służą tego typu zobowiązania i gdzie można je zaciągnąć? Doradzamy!

Do czego wykorzystuje się pożyczki płynnościowe?

Różne pożyczki unijne mają różne zastosowania. Przykładowo, pożyczka inwestycyjna służy do pokrywania kosztów różnych projektów mających prowadzić do rozwoju firmy. Można za jej pomocą sfinansować chociażby nową flotę pojazdów czy nowoczesne urządzenia i maszyny. Pożyczki płynnościowe również mają swój cel, a mianowicie przywrócenie lub utrzymanie płynności finansowej firmy.

Dokładniej mówiąc, w ostatnim czasie są to zobowiązania dedykowane przedsiębiorcom, których firmy ucierpiały z powodu pandemii koronawirusa. Wielu z nich nie jest w stanie pokryć bieżących zobowiązań firmy, co może doprowadzić do jej szybkiego upadku. Pożyczka płynnościowa pozwala na uregulowanie właśnie bieżących zobowiązań, a więc przykładowo podatków, składek ZUS, wynagrodzeń, rachunków i nie tylko. 

Dzięki temu przedsiębiorstwo będzie mogło dalej działać normalnie, generować przychód i zatrudniać ludzi, tym samym stymulując gospodarkę państwa (a co za tym idzie, całej Unii Europejskiej – dlatego też pożyczki płynnościowe i inne pożyczki unijne udzielane są na tak korzystnych warunkach). 

W przypadku mniejszych podmiotów pozwalają one uzyskać nawet kilkaset tysięcy złotych, a podmioty generujące wysokie obroty mogą liczyć na kwotę do kilku milionów złotych. Istnieje więc możliwość wyjścia z nawet największych kłopotów finansowych, a dzięki bardzo niskiemu oprocentowaniu pożyczek płynnościowych, nie wiąże się to z ogromnym kosztem.

Jak zaciągnąć pożyczkę płynnościową?

Zaciągnięcie pożyczki płynnościowej działa na podobnej zasadzie, jak w przypadku innych produktów finansowych. Trzeba w pierwszej kolejności znaleźć odpowiednią ofertę, a następnie wypełnić wszelkie wnioski i załączniki do nich i czekać na odpowiedź. 

Brzmi to być może prosto, ale w praktyce cały proces bywa kłopotliwy dla osób, które wcześniej nie miały doświadczenia w pozyskiwaniu pożyczek unijnych. Nietrudno popełnić kosztowny błąd, który spowoduje odrzucenie wniosku czy też konieczność dokonywania czasochłonnych poprawek (i czekania, aż wniosek zostanie rozpatrzony ponownie).

Dlatego też dobrym pomysłem będzie zwrócenie się do eksperta w zakresie pożyczek unijnych, a w szczególności pożyczek płynnościowych, aby zajął się wszystkimi formalnościami. Dzięki temu czas i energia, jakie pożyczkobiorca będzie musiał poświęcić na pozyskiwanie pożyczki będą minimalne, a jednocześnie zobowiązanie będzie maksymalnie korzystne.