Do końca wakacji ulica św. Antoniego zyska nową jakość

środa, 22.6.2016 12:50 492 0

Ulica św. Antoniego w Dzielnicy Czterech Świątyń swój wyjątkowy charakter zawdzięcza wspaniałym zabytkom sakralnym, a także bogatej ofercie kulturalnej i edukacyjnej. Obecnie jednak ta część miasta pełni zazwyczaj funkcję parkingu dla osób przyjeżdżających do centrum Wrocławia. Postanowiono to zmienić i zwrócić ulicę mieszkańcom.

Ma być bezpieczniej, przyjemniej i bardziej estetycznie. Projekt, który zostanie zrealizowany na ulicy św. Antoniego zakłada stworzenie wysokiej jakości przestrzeni dla mieszkańców i turystów oraz poprawę bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów w tym miejscu.

Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta ogłosił w sumie dwa przetargi na wykonawcę projektu uspokojenia ruchu na ul. św. Antoniego. W pierwszym przetargu, który zakończył się w kwietniu nie udało się wyłonić zwycięzcy, ze względu na zbyt drogie oferty. Drugi przetarg właśnie zakończył się sukcesem. W jego wyniku zmian na św. Antoniego dokona firma ROTOMAT. Przedstawiona cena to 478.973,06 zł brutto, a okres gwarancji na roboty objęte przedmiotem zamówienia, za wyjątkiem zieleni, to 60 miesięcy. Zadaniem wykonawcy będzie zlokalizowanie w przestrzeni ulicy wysp bocznych – demontowalnych, modułowych platform drewnianych z elementami małej architektury i zielenią oraz zmianę organizacji ruchu docelowego. Dzięki realizacji zadania ruch na ul. Świętego Antoniego zostanie uspokojony, a platformy w założeniu twórców projektu będą miejscem spotkań i odpoczynku dla mieszkańców miasta i turystów, a także spełnią funkcję edukacyjną. Na ulicy przeprowadzone zostaną miejscowe remonty nawierzchni jezdni i chodników oraz zamontowane parkingi rowerowe i konieczne urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Wyłoniony wykonawca na zrealizowanie zadania będzie miał czas do 31 sierpnia.

Jak się zmieni ul. św. Antoniego?

Twórcy projektu postawili przede wszystkim na uspokojenie ruchu samochodowego. W miejscach, gdzie obecnie parkują wciąż jeszcze auta, ustawione zostaną tzw. wyspy boczne, tj. podwyższenia, na których ustawione zostaną elementy małej architektury. Ponadto ich układ spowoduje, że ulica przestanie być atrakcyjnym dla kierowców skrótem.

Ciekawym rozwiązaniem na odnowionej ulicy św. Antoniego będą sześciany edukacyjne, na których przedstawiona będzie historia tej ulicy oraz ciekawe, archiwalne zdjęcia. Nie zabraknie tu również zieleni.

Na realizacji projektu skorzystają nie tylko mieszkańcy, ale również właściciele lokali usługowych zlokalizowanych w budynkach przy ulicy św. Antoniego. Stworzenie przyjaznej przestrzeni wpłynie na zwiększenie atrakcyjności miejsca, pociągając za sobą dalszy rozwój bazy usługowej.

 

Dlaczego ulica św. Antoniego?

Ulica św. Antoniego zlokalizowana jest w Dzielnicy Czterech Świątyń, która swój wyjątkowy charakter zawdzięcza wspaniałym zabytkom sakralnym a także bogatej ofercie kulturalnej i edukacyjnej. Dodatkowo na zwiększenie atrakcyjności projektowanego obszaru wpływa bezpośrednie sąsiedztwo Rynku, liczne kawiarnie, puby i kluby muzyczne. Na uwagę zasługują również charakterystyczne podwórka, w tym dwa pasaże, pełniące różnorodne funkcje.

Podobne rozwiązania uspokojenia ruchu na ulicy realizowane w innych miastach polskich jak i zagranicznych odnoszą sukces przede wszystkim ze względu na zwiększenie bezpieczeństwa użytkowników oraz wykreowanie nowej jakości przestrzeni publicznej.

Konsultacje społeczne
Konsultacje społeczne w ramach realizacji projektu „uspokojenia ruchu poprzez budowę wsyp bocznych i zmianę organizacji ruchu docelowego na ulicy św. Antoniego we Wrocławiu” odbyły się 13 listopada w Centrum Informacji Turystycznej przy ulicy św. Antoniego we Wrocławiu. Na spotkanie przybyli mieszkańcy nieruchomości znajdujących się przy ulicy św. Antoniego, właściciele lokali gastronomicznych, przedstawiciele stowarzyszeń miejskich oraz użytkownicy. Konsultacje społeczne dotyczyły planowanych działań na ulicy świętego Antoniego. Na samym początku przedstawiona została koncepcja zagospodarowania przestrzeni ulicy przez projektantów. Uczestnicy spotkania mieli możliwość zapoznania się z koncepcją zagospodarowania przestrzeni publicznej oraz wyrażenia swojej opinii bądź zwrócenia uwagi na problematyczne kwestie dotyczące funkcjonowania ulicy.

Proponowane rozwiązania w zakresie budowy wysp bocznych, wprowadzenia esowania ruchu pojazdów samochodowych, a także ograniczenie miejsc postojowych zostały przyjęte pozytywnie przez uczestników spotkania. Przedstawiciele mieszkańców zwrócili uwagę na potrzebę zwiększenia kontroli Straży Miejskiej na ulicy świętego Antoniego jak i w otoczeniu oraz usprawnienie usług porządkowych w zakresie oczyszczania przestrzeni publicznej.

Sukces realizacji projektu zależy zatem od zaangażowania oraz współpracy miasta w tworzeniu nowej jakości przestrzeni publicznej jaką bez wątpienia jest ulica świętego Antoniego.

KONSULTACJE
dr inż. arch. Anna Bocheńska-Skałecka

ZESPÓŁ PROJEKTOWY
mgr inż. arch. kraj. Agnieszka Bocheńska
mgr inż. arch. Katarzyna Kusowska
mgr Magdalena Pielech

 

źródło: Wrocław 2016 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)