50 osób znajdzie pracę w fabryce 3D

sobota, 30.7.2016 10:30 618 0

Wydrukowali mumię Tutenchamona, żyrandol na zlecenie Angeliny Jolie i Brada Pita, a teraz będą drukować na dużą skalę. Jeszcze w tym roku rozpocznie się budowa największej i najnowocześniejszej w naszej części Europy fabryki 3D w Bielanach Wrocławskich.

Fabrykę wybuduje belgijska firma Materialise NV, która zamierza zainwestować w to przedsięwzięcie kilkadziesiąt milionów złotych i zatrudnić około 50 osób. Budowa ma ruszyć jeszcze w tym roku, a jej zakończenie zaplanowano na połowę 2017 roku.

Firma Materialise NV jest dziś liderem branży wytwarzania przyrostowego na świecie. Dwa lata temu połączyła się z wrocławskim start-upem e-Prototypy S.A. Aktualnie większość wyrobów spółki powstaje we Wrocławskim Parku Technologicznym. Tu również obecnie znajdują się działy: handlowy, IT, badań i rozwoju oraz księgowość, które w przyszłym roku przeniosą się do nowego obiektu.

Liczą się szczegóły

Oprócz samych drukarek 3D, nowa fabryka będzie również wyposażona w pełne zaplecze post-produkcyjne, pozwalające na każdy rodzaj wykończenia wyprodukowanych detali, dostępnych dla tej technologii.

- Zależy nam na utrzymaniu pozycji ogólnoświatowego lidera w naszej branży również w przyszłościPiotr Adamczewski, Dyrektor Oddziału Materialise S.A.. - Liczymy na to, że bardziej atrakcyjna cenowo oferta pozwoli nam osiągnąć korzyści i zwiększyć naszą konkurencyjność na rynkach międzynarodowych. Jednocześnie będziemy stale inwestować w przyszłość, poszerzając naszą wiedzę na temat rozwiązań technologicznych i cyfrowych funkcjonujących w dynamicznie rozwijającej się branży druku 3D.

Technologia produkcji wyrobów gotowych, powszechnie znana, jako drukowanie 3D, jest procesem, który przekształca wirtualny model 3D w obiekt rzeczywisty, poprzez łączenie ze sobą kolejnych warstw spajanego materiału. Kontrastuje ona z większością tradycyjnych metod produkcji.

Z innowacyjnej oferty Materialise korzystają takie branże jak: motoryzacyjna, lotnicza, medyczna, producenci AGD, elektroniki użytkowej, projektanci mody oraz szereg innych branż gdzie konieczna jest personalizacja produktu lub wytwarzaniu krótkich serii produkcyjnych. Dodatkowym atutem tego typu rozwiązania jest możliwość produkcji detali o kształtach niemożliwych do wytworzenia standardowymi metodami wytwórczymi.

Technologia ratująca życie

- Wśród naszych produktów i usług znalazły się również innowacje w ramach badań biomedycznych – twierdzi Piotr Adamczewski. - Pomagamy dokonywać odkryć ratujących ludzkie życie. Opiekę zdrowotną nad pacjentami przenosimy na zupełnie nowe poziomy, m.in. ściśle współpracując z chirurgami podczas planowania i wykonywania skomplikowanych procedur chirurgicznych. Po prostu stawiamy ludzi na nogi. Jednym z przykładów jest przygotowanie modeli serc dwóch pacjentów z Indii, które miały dokładnie odwzorowane defekty - skomplikowane wrodzone wady serca. Lekarze przyznali, że ocalenie życia tych pacjentów było możliwe dzięki zastosowaniu naszych technologii, poprzez wydruk 3D modeli serc, który umożliwił kardiochirurgom precyzyjne przygotowanie się do zabiegów, co przy tradycyjnej diagnostyce byłoby niemożliwe.

Z kolei w 2014 roku dzięki Materialise w Nowym Jorku w podobny sposób uratowano noworodka z wadą serca. Zdaniem specjalistów wykorzystywanie modeli 3D znacznie ułatwia pracę i w przyszłości powinno być standardem w pracy chirurgów m.in. przy tworzeniu modeli dla poszczególnych pacjentów przygotowywanych do skomplikowanych zabiegów, planowaniu przedoperacyjnym, tworzeniu modeli anatomicznych czy implantów dopasowanych do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Wydrukowali mumię Tutenchamona

Technologia wytwarzania przyrostowego zyskuje uznanie nie tylko w branży medycznej. Z powodzeniem wykorzystuje ją przemysł lotniczy w poszukiwaniu mocniejszych, lżejszych i bardziej wytrzymałych komponentów. Przykładem takiego oddziaływania jest ścisła współpraca firmy Materialise z grupą Airbus.

Jednym z najbardziej spektakularnych dokonań Materialise było przygotowanie wydrukowanej w 3D repliki mumii Tutenchamona, prezentowanej w egipskiej Dolinie Królów w Luksorze. W zakładzie we Wrocławiu powstał również spektakularny żyrandol na zlecenie Angeliny Jolie i Brada Pita.

źródło: Wrocław pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek