Brave Kids za chwilę na Dolnym Śląsku. Poznaj odważne dzieci [GALERIA ZDJĘĆ]

sobota, 15.6.2019 10:00 667 0

Ponad 60 młodych artystów z czterech stron świata przyjedzie na Dolny Śląsk. Przez trzy tygodnie dzieci i młodzież z projektu Brave Kids będzie można spotkać we Wrocławiu i Wałbrzychu.  

Cały świat przyjedzie na Dolny Śląsk. W ramach 10. jubileuszowej edycji projekt Brave Kids we Wrocławiu i Wałbrzychu gościć będzie ponad 60 młodych uczestników z Iranu, Ugandy, Palestyny, Indii, Gruzji, Nepalu oraz Peru. Odważne dzieci i młodzież przyjadą do Wrocławia (15 czerwca), a niecały tydzień później (20 czerwca) do Wałbrzycha. Przez cały pobyt będą mieszkać u polskich rodzin. W stolicy Dolnego Śląska zobaczymy dzieci i młodzież w wieku 8-15 lat, a w Wałbrzychu, w ramach Brave Kids Reunion, młodzież, która już przynajmniej raz wzięła udział w poprzednich edycjach Brave Kids.

- To naprawdę wyjątkowy projekt z wyjątkowymi uczestnikami. Każda grupa młodych artystów ma swoją historię, którą chce pokazać mieszkańcom Dolnego Śląska. Dla uczestników Brave Kids występ na scenie jest bardzo często szansą na oderwanie się chociażby na chwilę od codziennych problemów – mówi Iwona Frydryszak, producent wykonawczy Brave Kids. Finałem wizyty uczestników 10. edycji Brave Kids w Polsce będą dwa Wielkie Finały na deskach Teatru Polskiego we Wrocławiu – Wielki Finał Brave Kids Reunion (7 lipca) oraz Wielki Finał Brave Kids (9 lipca). 

 Poznaj uczestników z Wrocławia

Tancerki z Indii (Mumbaj)

Grupa młodych Hindusek działających przy Apne Aap Women’s Collective (AAWC), organizacji non-profit zajmującej się marginalizowanymi kobietami i ich dziećmi w Mumbaju. Zespół tworzą Mahek Yadav, Angel Patil, Shraddha Khandare, Arpita Zende oraz Ganga Gauda. W tym roku podczas Brave Kids zaprezentują indyjskie tańce tradycyjne reprezentujące dwa różne, powszechne w Indiach, style tańca. 

 

Akrobaci z Palestyny 

Batoul, Yasmin, Mohannad, Talin, Yazan, Karma i Mohammed reprezentują założoną w 2006 roku w Palestynie Szkołę Cyrkową (PCS). Specjalizują się w akrobatyce, akrobacjach na chuście, żonglerce, rola-bola oraz acro-liftingu. 

 

Tancerze z Peru

Sześcioosobowa grupa dzieci z Demokratycznej Szkoły w Huamachuco w peruwiańskich Andach. W Polsce zaprezentują tradycyjny taniec przodków ze swojego regionu – La Contradanza. Typowy strój taneczny to m.in.: kapelusz palmowy z lustrem i kolorową wstążką, kurtka ze skrzyżowanymi tasiemkami, krótka, wielobarwna spódnica, czarne wełniane spodnie i - jako dodatek - prażone orzechy, przymocowane do kolan. 

 

Akrobaci z Polski 

Grupa Kid's New Circus powstała we Wrocławiu w 2017 roku z inicjatywy trójki nastolatków: Emilki, Oliwki i Fabiana. Cotygodniowe treningi gromadzą osoby słyszące i niesłyszące. Od początku grupa działa według zasady „dzieci uczą dzieci”, to one tworzą choreografię, projektują stroje, piszą miniprojekty. Mogą się pochwalić nie tylko jazdą na monocyklu, żonglerką czy umiejętnością chodzenia na szczudłach, ale także poezją miganą, bo porozumiewają się bez słów. 

 

Poznaj uczestników z Wałbrzycha 

Tancerze z Gruzji (Tbilisi)

Sześcioosobowa zespół młodych artystów z grupy Caritas Georgia z Tbilisi. Do grupy może dołączyć każdy. Świadectwem aktywności stowarzyszenia są przede wszystkim tradycyjne gruzińskie tańce, odzwierciedlające żywą historię tego kraju. Piękne kostiumy i pełne wdzięku ruchy kobiet są metaforą naturalnych krajobrazów Gruzji, a surowość choreografii mężczyzn przedstawia konkretne sceny z gruzińskiego życia.

 

Muzycy z Gruzji (Zahessi)

Gvantsa, Nutsa, Nanuka, Vaxo and Saba są uczniami szkoły w Zahessi. Aby zachować swoje cenne tradycje, muzykują na narodowych instrumentach – panduri (instrument strunowy, zbliżony do gitary), kemenche (instrument strunowy przypominający skrzypce) czy doli i doira (instrumenty perkusyjne). W tym roku przygotowują wspólne przedstawienie z parą tancerzy z Caritas Gruzja. 

 

Tancerki z Indii (New Delhi)

Sarvam Shakti jest wyjątkowym, oddolnym indyjskim projektem, który pozwala dziewczętom rozwijać ich umiejętności poprzez praktykowanie antycznych sztuk scenicznych. Każda z dziewcząt uczy się profesjonalnie określonego rodzaju muzyki albo tańca klasycznego, jak również asan jogi, shlokas sanskrytu, tańców wojennych i innych tańców ludowych z całego świata. Podczas występów Brave Kids zaprezentują fragment Bharatanatyam wraz z elementami Chhau i jogi.

 

Tancerze z Iranu (Qazvin)

Tahmineh jest grupą artystyczną nastolatków z miasta Qazvin. Zajmują się muzyką ludową, literaturą i tańcem. Jednym z celów grupy jest gromadzenie artystycznie uzdolnionych dzieci z całego Iranu, aby zwiększyć możliwości ich udziału w działaniach artystycznych, rozwijać ich umiejętności rozwiązywania problemów oraz realizacji własnych projektów poprzez edukację własną oraz rodziny. 

 

Aktorzy z Iranu (Teheran)

Uczestnicy poprzednich edycji Brave Kids, wychowankowie Instytutu Donya, organizacji pozarządowej powstałej w 1994 roku. Dzieci z Donya uczą się szacunku dla innych kultur tworząc spektakle bazujące na wierszach, pieśniach i innych utworach ukazujących kulturę irańską i jej dawne związki z resztą świata.

 

Tancerze z Nepalu

Grupa Rokpa z Nepalu powstała jako przedłużenie międzynarodowej organizacji humanitarnej o tej samej nazwie. W tym roku nepalscy artyści przygotowali trzy tańce i jedną pieśń, które zaprezentują podczas 10. edycji Brave Kids. Pierwszy taniec to namaste - taniec powitalny wyrażający szacunek do nauczyciela, boga, bądź pomocnika sztuki tańca. Kolejny to nepalski taniec w parach, w którym mężczyzna próbuje pozyskać uwagę kobiety, aby następnie ją poślubić. Trzeci - nepalski taniec współczesny, obrazuje jak modernizacja wpływa na nepalską kulturę.  

 

Tancerze z Polski (Wałbrzych)

Wychowankowie wałbrzyskiej szkoły tańca Cordex podczas tegorocznej edycji zaprezentują dwa zupełnie różne światy tańca: taniec towarzyski i street dance. Tegoroczną grupę, która, mimo młodego wieku uczestników (12-13 lat), ma wspaniałe doświadczenie oraz wiele osiągnięć i sukcesów, reprezentuje czworo dzieci. 

 

Raperzy z Polski (Warszawa)

Fundacja Twoja Pasja stanowi grupę artystów, pedagogów, psychologów realizującą autorską ideę terapii przez sztukę, dla których punktem wyjścia jest przekonanie, że praca twórcza rozpoczyna się od pracy nad samym sobą. Zapraszają oni młodych ludzi z warszawskiej Pragi do wspólnych działań z zakresu muzyki i plastyki, teatru i fotografii, akcji ulicznych i występów scenicznych, pod wspólnym hasłem: „Nadzieja dla Ulicy”, czyli Hope 4 Street.

 

Hiphopowcy z Ugandy

Dwóch muzyków z Kampali, którzy brali udział w poprzednich edycjach Brave Kids. Wywodzą się z pozarządowej organizacji Soul-Xpressions założonej w 2012 roku w Ugandzie. Jej celem jest wykorzystywanie sztuki i sportu do pobudzania kreatywności i wyobraźni wśród podopiecznych. 

Projekt artystyczno-edukacyjny Brave Kids powstał w 2009 roku przy wrocławskim Brave Festival, jednym z najbardziej uznanych i prestiżowych wydarzeń kulturalnych Wrocławia i Polski. W tegorocznej, 10. edycji projektu, udział weźmie 150 młodych artystów z różnych stron świata, którzy będą gościć w domach polskich rodzin we Wrocławiu, Rzeszowie, Gdańsku, Lesznie, Wałbrzychu i Radziejowicach. Głównym organizatorem i pomysłodawcą Brave Kids jest Stowarzyszenie Kultury Teatralnej Pieśń Kozła z Wrocławia. Edycje odbywające się w każdym z miast organizowane są w partnerstwie z lokalnymi organizacjami pozarządowymi i instytucjami kultury.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek

Przetargi
i Obwieszczenia

Zobacz