komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

wtorek, 29 września 2020

Michala, Gabriela

Estakada zachodnia na pl. Społecznym przechodzi do historii

piątek, 26.7.2019 10:20 , komentarze: 0 , odsłony: 1856
kategorie artykułu:

Około 9500 ton gruzu żelbetonowego i 25 ton złomu stalowego zostanie wywiezionych z placu Społecznego! Estakada zachodnia przechodzi do historii. Będzie wyłączona z ruchu w nocy z 2 na 3 sierpnia 2019, a następnie rozpocznie się proces jej wyburzania, wówczas zmieni się również organizacja ruchu. 

Wyburzenie tak dużego obiektu położonego w centrum miasta, to duża akcja logistyczna wymagająca użycia specjalistycznego sprzętu. - Wywieziemy około 9500 ton gruzu żelbetowego i 25 złomu stalowego! Nasze samochody samoładowawcze będą musiały wykonać około 475 kursów– opowiada Rafał Gajowiak, koordynator robót z firmy ROTOMAT. – Do rozbiórki wykorzystane zostaną koparki wyburzeniowe wyposażone w nożyce kruszące, nożyce do metali. Użyjemy m.in. frezarek, młotów pneumatycznych i hydraulicznych

Plac Społeczny jest miejscem we Wrocławiu, który ma olbrzymi potencjał. Docelowo na placu Społecznym nie będzie estakad i zmieni się układ komunikacyjny. Trwają prace w tym kierunku. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju pomaga miastu wybrać doradcę w zakresie partnerstwa publiczno-prywatnego w sprawie zagospodarowania placu Społecznego. Trwa procedura na doradztwo prawne, ekonomiczno-finansowe oraz techniczne dla strony publicznej  w zakresie przygotowania partnerstwa publiczno-prywatnego w odniesieniu do projektu „Nowe zagospodarowanie placu Społecznego”. Plan zagospodarowania przestrzennego dla placu Społecznego dopuszcza w tym miejscu m.in. obiekty mieszkalne, usługi, kultury i nauki, zdrowia i opiekli społecznej, infrastrukturę drogową. Cały plan zagospodarowania przestrzennego placu można znaleźć na stronie Urzędu Miejskiego Wrocławia: http://uchwaly.um.wroc.pl/uchwala.aspx?numer=XLV/1366/10 

Nowy układ komunikacyjny i ulotki dla kierowców 

Po ostatecznych zmianach na placu Społecznym przejazd samochodów od ulicy Oławskiej/ Traugutta w kierunku mostu Pokoju będzie odbywał się po poziomie terenu. Dla usprawnienia ruchu i jego płynności zaprojektowano dla kierowców dwupasmowy lewoskręt w kierunku mostu Pokoju, który pozwoli na wygodne pokonanie skrzyżowania. W piątek w szczycie komunikacyjnym pracownicy Ratusza i Wrocławskich Inwestycji w ramach akcji informacyjnej rozpoczęli rozdawanie kierowcom ulotek informujących o zmianach w organizacji ruchu oraz szklanych butelek z wodą mineralną. 

Na placu Społecznym wykonawca zaprojektuje także buspas, który ma przebiegać wzdłuż torowiska tramwajowego prowadzącego z centrum w kierunku mostu Pokoju. Zostanie on zrealizowany w drugim etapie. Skorzystają z buspasa pasażerowie autobusów linii A i N. 

- W ciągu godziny w dzień roboczy w tzw. szczycie porannym autobusami linii A i N od strony centrum miasta w kierunku Mostu Pokoju podróżuje około 1000 pasażerów, a w szczycie popołudniowym około 1300 pasażerów –mówi Adam Więcek z Departamentu Infrastruktury i Transportu Urzędu Miejskiego we Wrocławiu. 

Zmiany kursowaniu tramwajów i autobusów na pl. Społecznym

Od 14/15 sierpnia 2019 roku (środa/czwartek) godzina 0:00 planowane jest wprowadzenie zmiany tras linii tramwajowych 4 i 33 oraz linii autobusowych D, 145, 146, 149, 240 i 241.

  • Tramwaje linii 4 i 33 będą kursowały objazdem w obu kierunkach od placu Dominikańskiego przez most Pokoju i ulicę Szczytnicką do Ronda Reagana.

  • Autobusy linii D, 145, 146, 149 i kursy nocne linii 241 jadące z placu Grunwaldzkiego do centrum miasta zostaną skierowane objazdem od mostu Grunwaldzkiego przez plac Powstańców Warszawy (parking pod budynkiem Urzędu Wojewódzkiego) do przystanku „Poczta Główna”. W kierunku przeciwnym trasa pozostanie bez zmian.

  • Natomiast kursy nocne linii 240 jadące z placu Grunwaldzkiego do Dworca Głównego zostaną skierowane objazdem od mostu Grunwaldzkiego przez plac Powstańców Warszawy (parking pod budynkiem Urzędu Wojewódzkiego), ulicę Słowackiego, Podwale i Traugutta do placu Wróblewskiego.

Tramwaje linii 4, 33 oraz autobusy linii D, 145, 146, 149, 240 i 241 powrócą na swoje stałe trasy przejazdu w obrębie placu Społecznego w nocy 18/19 sierpnia 2019 roku (niedziela/poniedziałek) godzina 4:00.

Prace na pl. Społecznym 
Od 14 sierpnia od godz. 22:00 do 19 sierpnia do godz. 5:00 rano przeprowadzone zostaną najbardziej wymagające prace rozbiórkowe. Wtedy bowiem wykonawca będzie burzył fragmenty estakady przylegające do jezdni. Prace są planowane w święto państwowe oraz tzw. długi weekend, aby w jak najmniejszym stopniu utrudnić przejazd przez plac.

Planowane objazdy
Podczas najintensywniejszych prac rozbiórkowych od 14 sierpnia od godz. 22 do 19 sierpnia do godz. 5 rano dla relacji most Grunwaldzki - centrum objazd zostanie poprowadzony przez parking przy Urzędzie Wojewódzkim oraz skrzyżowanie ulicy Wyszyńskiego z ulicą Purkyniego i dalej na plac Społeczny. Dla relacji z mostu Pokoju w kierunku placu Wróblewskiego objazd poprowadzony będzie przez aleję Słowackiego i Podwale do skrzyżowania Krasińskiego, Oławska, Podwale, Traugutta, a następnie w lewo w kierunku pl. Wróblewskiego.

Historia estakad na pl. Społecznym
Estakada zachodnia to relikt PRL. Została wybudowana w 1986 roku. Ma 226  metrów długości, 10 przęseł i 11 podpór. Często tworzyły się na niej korki i nie ułatwiała przejazdu. Powstawała w czasach, gdy oszczędzano na materiałach budowlanych. Słabej jakości żelbeton i odwodnienie zrobiły swoje. Jej żywotność dobiegła kresu. Prace na budowie wykona konsorcjum firm ROTOMAT oraz Zakładu Sieci i Zasilania za 3 987 045,00 zł brutto. 

 
Nowy wątek


Wasze komentarze

czwartek, 24.9.2020 11:03
poniedziałek, 21.9.2020 10:23
czwartek, 17.9.2020 14:35
czwartek, 17.9.2020 14:09
1
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki