Jak Wrocław obchodził rocznicę Niepodległości Ukrainy

środa, 1.9.2021 14:52 557 0

Ponad 2 miesiące przygotowań, 6 godzin uroczystości, 9 gości honorowych, 16 partnerów i ponad 1000 gości - tak wyglądał  Festiwal Skovoroda Fest we Wrocławiu. Scena wypełniła się dźwiękami i widowiskiem zespołów Dakh Daughters, VMVD / Vymyrauci Vydy i Pay Your Surgeon. Goście honorowi podkreślili pozycję Wrocławia i regionu oraz rolę mniejszości i migrantów w walkę o Niepodległość Ukrainy. 

Z okazji 30-lecia Niepodległości Ukrainy we Wrocławiu organizowane jest jedno z najbardziej muzycznych wydarzeń -Festiwal Skovoroda Fest. W tegorocznej edycji Festiwalu, zorganizowanego 24 sierpnia przez Fundację Ukraina, Centrum Ukraińskie Kultury i Rozwoju oraz Strefę Kultury Wrocław, wzięło łącznie 1000 gości - Ukraińców i Polaków.

"Ograniczenia spowodowane pandemią nie przeszkodziły uczestnikom w celebrowaniu. Wszyscy razem - mieszkańcy Wrocławia i innych zakątków Polski, Ukraińcy, Syryjczycy, Gruzini oraz przedstawiciele wielu innych narodowości- świętowali Niepodległość Ukrainy oraz wspólną współpracę polsko-ukraińską, ciesząc się nowoczesną, postępową kulturą. W ciągu całego wieczoru obecnych było ponad tysiąc osób - taka liczba inspiruje nas do organizacji jeszcze większych festiwali twórczej współpracy również na skalę międzynarodową. W przyszłości planujemy zaprosić także innych zagranicznych artystów, propagujących współczesną kulturę europejską." - mówi główna organizatorka imprezy- Julia Markus. 

Muzyczne serce festiwalu i jarmark

Od godziny 19:00 serca gości podbijały piosenki artystów z VMVD/Vymyrauci Vydy - niezależnego ukraińskiego zespołu, którego teksty zatapiają najpotężniejsze morskie statki i tworzą całe miasta, a ich muzyka sprawia, że nawet twardziele zaczynają szlochać. Artyści zafascynowali się muzyką 8 lat temu w Kijowie, natomiast miejscem narodzin zespołu stał się Wrocław.

Dla VMVD była to pierwsza tak duża scena, a widzowie - Polacy i Ukraińcy - po występie pytali organizatorów, kiedy i gdzie można spodziewać się kolejnych koncertów. Ich ukraińskojęzyczne piosenki nie wymagały tłumaczenia dla polskojęzycznej publiczności - niesamowita energia i teksty, które dotykają strun duszy, sprawiły,  że wszyscy śpiewali i bawili się się w rytm muzyki.

Gości specjalnych z Ukrainy - teatralno-muzyczny zespół Dakh Daughters - publiczność powitała wielkimi owacjami. Formacja powstała w stolicy Ukrainy, m.in. w eksperymentalnym Kijowskim Teatrze. Na koncercie można było usłyszeć, jak mistrzowsko ich twórczość łączy muzykę ludową, etniczną, popową i kabaretową z tekstami ukraińskiej oraz zagranicznej klasyki.

Jak mówią organizatorzy, występ Dakh Daughters był strzałem w dziesiątkę podczas tegorocznego Festiwalu z okazji 30. rocznicy Niepodległości Ukrainy, ponieważ dzięki kreatywnemu i wyjątkowemu podejściu, jest symbolem walki o demokrację. Ich przyjazd w warunkach pandemii był możliwy dzięki pomocy Ambasady Ukrainy w Polsce i Głównego Inspektora Sanitarnego. Wykonanie bisu przez band nie wystarczyło - publiczność nie chciała pozwolić artystkom zejść ze sceny, a za autografami i zdjęciami ciągnęła się długa kolejka.

Na zakończenie Festiwalu o godz. 23:00 w Stacji Dizajn wystąpił młody, będący niedawnym odkryciem, lokalny zespół Pay Your Surgeon. To grupa przyjaciół, którzy postanowili podzielić się swoją muzyczną twórczością z ludźmi. Kapela gra głównie covery różnych wykonawców, ale także tworzy własny repertuar.

Równolegle z koncertem na terenie festiwalu odbywały się targi rękodzieła. "Wśród uczestników spotkać można było producentów biżuterii ze szkła i kryształu, a także biżuterii wykonanej tradycyjnymi metodami. Istniała również możliwość kupna kosmetyków organicznych, artykułów dla zwierząt, koszy z dzianiny, czapek i rękawiczek. Z kolei dla koneserów naczyń zaprosiliśmy producentów ceramiki i lokalną pracownię szkła." - powiedziała Elizaveta Yakunina, specjalistka ds. organizacji wydarzeń. 

Ważni goście na ważną rocznicę

O 20:00 muzycy oddali scenę honorowym gościom, którzy uroczyście złożyli życzenia Ukrainie oraz społeczności ukraińskiej z okazji 30. rocznicy Niepodległości Ojczyzny. Przemowę wygłosiło 9 ważnych osobistości, m.in. Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski, III Sekretarz Ambasady Ukrainy w Polsce Jana Kryvobok, Radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Tytus Czartoryski, Prezes Wrocławskiego koła Związku Ukraińców w Polsce Igor Salamon, Prezes Zarządu Fundacji Ukraina i Dyrektor Konsulatu Honorowego Ukrainy we Wrocławiu Artem Zozulia.

Dyrektor Biura Współpracy z Zagranicą Urzędu Miejskiego, Ewa Gołąb-Nowakowska, powitała uczestników w imieniu Prezydenta Wrocławia i oznajmiła, że władze Miasta bardzo się cieszą z tak licznej społeczność ukraińskiej zamieszkującej Wrocław, budującej i rozwijającej miasto razem z wrocławianami. Pełnomocnik Prezydenta Wrocławia ds. Mieszkańców Pochodzenia Ukraińskiego, Olga Chrebor, zaznaczyła, że 30 lat niepodległości to wielki sukces państwa. Z drugiej strony jednak należy pamiętać o trwającej wojnie na wschodzie Ukrainy i o tym, że nic nie jest dane na zawsze. Życzyła, abyśmy wszyscy nie zapomnieli, że siła tkwi w jedności.

Prezes Kolegium Europy Wschodniej, Laurynas Vaičiūnas, wyznał, że urodził się i mieszkał na Litwie na ulicy sąsiadującej z ulicą Lwowską. Dopiero tu, w Polsce, poznał Ukrainę [red. - reprezentowaną przez społeczność ukraińską] i bardzo ją polubił.

Prezes Wrocławskiego koła Związku Ukraińców w Polsce, Igor Salamon, podkreślił, że za niepodległość Ukrainy zapłacił nie tylko naród ukraiński, ale także Ormianie, Gruzini, Żydzi i inne mniejszości. Trzydzieści lat niepodległości to wielki sukces. "Kochamy  Ukrainę i będzie ona żyć wiecznie" - powiedział Igor Salamon.

„Miałem przyjemności świętować 30 lecie Ojczyzny w gronie przyjaciół i partnerów, Ukraińców i Polaków, migrantów i przedstawicieli wrocławskich instytucji publicznych, kulturalnych i biznesu. Wspólnie zorganizowaliśmy godne obchody, ciepły i przyjazny klimat podczas Festiwalu. Wierzę, że nadal będziemy tworzyć i rozwijać miasto w którym wszyscy razem mieszkamy” - podsumował Festiwal Artem Zozulia, Prezes Zarządu Fundacji Ukraina.

Festiwal SKOVORODA FEST odbywa się w ramach projektu "Program integracyjny Polska 46a", który jest współfinansowany przez Gminę Wrocław.

 

Więcej o wydarzeniu:

https://www.facebook.com/events/2354357658034824

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek