komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

środa, 8 lipca 2020

Edgara, Elzbiety

Dodatkowe miliony na rewitalizację zabytków we Wrocławiu

środa, 19.6.2019 08:00 , komentarze: 0 , odsłony: 738
kategorie artykułu:

W Parafii p.w. św. Anny w Pracach Odrzańskich wiceprezydent Jakub Mazur oraz miejska konserwator zabytków Agata Chmielowska przekazali pieniądze na remonty zabytków - w sumie 4,6 mln zł. To pierwsza w tym roku edycja konkursu „Ochrona zabytków i dziedzictwa kulturowego we Wrocławiu”.  Środki zostaną wykorzystane na prace konserwatorskie, restauratorskie i budowlane w obiektach zabytkowych. Miejsce uroczystości zostało wybrane nie przypadkowo, gdyż parafia w poprzednich latach była beneficjentem konkursu, a dziś może pochwalić się efektami prac konserwatorskich. 


- Formuła tego konkursu sprawia, że to zaangażowanie opiekunów zabytkowych obiektów jest kluczowe. To dzięki ich aktywności historyczne dziedzictwo naszego miasta ma szanse odzyskać dawną świetność. Bardzo się cieszę, że możemy w tym pomagać - mówił w czasie przekazywania umów wiceprezydent Jakub Mazur

W tym roku Miejski Konserwator Zabytków na prace konserwatorskie, restauratorskie i budowlane w obiektach zabytkowych, przeznaczył w pierwszej edycji konkursu 4,6 mln zł. 


- Wrocław jest wśród polskich miast w absolutnej czołówce jeśli chodzi o wydawanie środków na remonty zabytków. Więcej pieniędzy na ten cel przeznacza wyłącznie Warszawa - mówiła Agata Chmielowska, miejska konserwator zabytków. - Efekty naszych działań możemy obserwować w wielu miejscach Wrocławia. W zeszłym roku dofinansowanie uzyskała m.in. Parafia p.w. Najświętszej Maryi Panny na Piasku, wyremontowano także zabytkowy wagon tramwajowy Konstal 102. 

Gospodarzem wydarzenia był ks. Zdzisław Syposz, proboszcz parafii św Anny na Praczach Odrzańskich - Sukcesywnie od 2001 roku remontujemy kolejne elementy kościoła. W tym roku pieniądze przeznaczymy na remont prospektu organowego, a  przed nami jeszcze odnowienie samych organów. 


Pieniądze trafiły także do Klubu Sympatyków Transportu Miejskiego, którzy wyremontują zabytkowy autobus Jelcz 080 oraz tramwaj  LH SSB 1217 Juliusz z  1925 r. 

- Dotacja zostanie przeznaczona na remont dachu. Bez miejskich środków utrzymanie w dobrym stanie zabytkowych pojazdów byłoby po prostu niemożliwe - Zbigniew Magdziarz, prezes Towarzystwa Miłośników Wrocławia. 

 

Wasze komentarze

poniedziałek, 6.7.2020 11:49
sobota, 4.7.2020 07:55
poniedziałek, 29.6.2020 11:50
poniedziałek, 29.6.2020 11:07
3
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele