Dojrzała partycypacja. Seniorzy mają wpływ na miasto

czwartek, 23.7.2020 12:23 1129 0

Celem projektu jest włączenie wrocławskich seniorek i seniorów w programy partycypacyjne dostępne dla mieszkańców miasta, w tym przede wszystkim w program Mikrograntów oraz głosowanie w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego czy udział w konsultacjach społecznych realizowanych w ramach „Wrocław rozmawia”.

Pod hasłem „Seniorze, zmieniaj swoje miasto!” startuje właśnie projekt „Dojrzała partycypacja”. We Wrocławiu istnieje wiele sposobów na to, żeby brać czynny udział w życiu miasta i mieć wpływ na otoczenie. Osoby starsze korzystają z tych okazji rzadziej niż młodsi mieszkańcy. Projekt „Dojrzała partycypacja – warsztaty i mentoring dla seniorów” ma zmotywować seniorów do działania.

— Chcielibyśmy, aby seniorzy nie tylko korzystali z bogatej oferty edukacyjnej i kulturalnej naszego miasta, ale także byli jej współtwórcami. Żeby częściej zabierali głos w sprawach dotyczących przestrzeni publicznej, realizowali swoje pomysły i zachęcali do tego znajomych, bo widzimy w nich potencjał, który warto wykorzystać – wyjaśnia Anna Jurkowska, koordynatorka Klubu Seniora przy Stowarzyszeniu Żółty Parasol, które prowadzi Ołbińskie Centrum Aktywności Lokalnej. — Obecnie dzięki uzyskaniu dofinansowania z ministerialnego programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych możemy zwiększyć skalę naszych działań — podkreśla inicjatorka projektu.

Korzyści dla seniorów

Seniorzy, którzy wezmą udział w programie „Dojrzała partycypacja” mogą liczyć na wiele korzyści, które pomogą im zmieniać miasto i mieć realny wpływ na funkcjonowanie Wrocławia. Projekt pomoże im m.in.:

  • dowiedzieć się, w jaki sposób mogą działać, aby budować miasto przyjazne dla seniorów,
  • nauczyć się, jak przekuć pomysł w działanie i o tym opowiadać, żeby promować projekt,
  • pozyskać umiejętności, dzięki którym będą gotowi do aktywnego uczestnictwa we Wrocławskim Budżecie Obywatelskim i Mikrograntach, nauczą się wypełniać formularze konsultacyjne, pisać wnioski i realizować własne projekty,
  • poznać nowinki techniczne i proste narzędzia, dzięki którym będą pewniej poruszać się po internecie oraz korzystać z jego zalet (dowiedzą się między innymi, jak brać udział w wideokonferencjach, grupach dyskusyjnych i wykładach online).

— To ważne, żeby we Wrocławiu, w którym mieszka ponad 170 tys. seniorów, pokazywali się oni w działaniu. Bez nich rozmowa o mieście i partycypacja rozumiana jako współdecydowanie o różnych sprawach będzie po prostu niepełna — dodaje Maria Zięba z Fundacji Ładne Historie, druga z pomysłodawczyń inicjatywy.

W ramach projektu do grudnia bieżącego roku zostanie zorganizowanych 20 bezpłatnych szkoleń i warsztatów w niewielkich grupach, część w formie zdalnej. Pierwsze odbędą się warsztaty komputerowe i liderskie oraz motywacyjne.

— Najpierw przygotujemy uczestników projektu do korzystania z różnych narzędzi internetowych, porozmawiamy m.in. o bezpieczeństwie w sieci, na innych zajęciach zastanowimy się, jak znaleźć motywację do działania i brać sprawy w swoje ręce na przykładzie programu Mikrogranty i WBO, jak przekuwać pomysły na konkretne projekty, jak tworzyć materiały fotograficzne i krótkie filmy video, by za ich pomocą opowiadać znajomym o tym, co się dzieje w mieście i w czym uczestniczymy, a tym samym zachęcać seniorów do udziału w życiu społecznym — opowiada Ilona Zakowicz, jedna z ekspertek w projekcie.

Jak zgłosić się do programu „Dojrzała partycypacja”

Już ruszyły zapisy. Realizatorki projektu zapraszają wszystkich zainteresowanych wrocławian w wieku 60+. Zgłoszenia przyjmowane są mailowo na adres senior@zoltyparasol.org, a szczegółowe informacje można uzyskać, dzwoniąc pod numer 530 239 756 (w godzinach 9.00-17.00).

Cykl zajęć ma pozwolić seniorkom i seniorom zdobyć nowe umiejętności i ośmielić ich do działania. Dzięki tej inicjatywie uczestnicy przyjemnie i pożytecznie spędzą czas.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)