Dolnośląski Festiwal Architektury DoFA`22 MIASTO SOLIDARNE

czwartek, 1.9.2022 12:12 229 0

10. Dolnośląski Festiwal Architektury DoFA. 
 MIASTO SOLIDARNE 1820 listopada
 
Wrocławski Oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich zaprasza na Dolnośląski Festiwal Architektury DoFA, który odbędzie się we Wrocławiu w  dniach 18-20 listopada br. pod hasłem MIASTO SOLIDARNE.
 
Będzie to 10. edycja Festiwalu DoFA, jak zawsze zaangażowanego społecznie i stanowiącego punkt wyjścia do rozważań nad ważnymi tematami, które niesie ze sobą współczesność.

 
MIASTO SOLIDARNE – dlaczego takie hasło? dlaczego takie ważne?

Współczesne kryzysy w równej mierze dotyczą zarówno braku wrażliwości na przyrodę, jak i siebie nawzajem. Wyzwaniem współczesnych miast nie jest tylko odpowiedź na katastrofę klimatyczną, ale i na problemy i nierówności społeczne, a wątki te nie powinny być traktowane rozłącznie. Wychodzimy z założenia, że nikt z nas nie jest samowystarczalny_a. Jesteśmy wpisani_e w krąg zależności, praw natury, relacji społecznych, wzajemnej troski i usług publicznych opartych na społecznym kontrakcie. Solidarność w tym kontekście rozumiemy jako wzajemnie udzielane wsparcie. Jako wymianę opieki, w której nie dzielimy jednostek na te silniejsze, które opieki udzielają, i na słabsze, które tylko przyjmują pomoc. Miasto solidarne to, w naszym wyobrażeniu, organizm i miejsce, które upodmiotawia. Projektowana wspólnie przestrzeń inkluzywna, intersekcjonalna i wrażliwa, która stara się odpowiedzieć jednocześnie na postulaty ekologiczne i społeczne.
 
Z kim i z czym mamy być solidarne i solidarni?
 
Podczas 10. edycji DoFA pytamy, kim jest ta, ten i to, o których powinniśmy się zatroszczyć. Jakie ma potrzeby i jak różnorodne grupy reprezentuje? Dla kogo jest projektowane miasto, a czyje potrzeby pomija? Holistycznie ujęte wezwanie do solidarności stanowi pretekst do dyskusji o kryzysie uchodźczym, nierównościach społecznych czy nieludzkich użytkownikach miasta.

Przyjrzymy się dotychczasowym rozwiązaniom w kontekście wspierania pracy opiekuńczej, tworzenia miejskich polityk oraz oddolnie inicjowanych miejsc spotkań i wzajemnego wsparcia. Zastanowimy się nad feministycznymi wątkami projektowania przestrzeni oraz nad elastycznością budynków w zakresie przekształcania ich funkcji. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, jakimi narzędziami w obliczu kryzysów dysponują architektki i architekci.
 
DoFA `22 to wykłady gości z Meksyku, Hiszpanii, Ukrainy i Polski, dyskusje panelowe, wystawy, warsztaty projektowe, spacery dlamieszkańców, filmy, publikacje i inne. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne – przyjdź! Stacjonarnie we Wrocławiu lub online – zobacz!
 
Dolnośląski Festiwal Architektury DoFA powstał w 2011 r, a jego celami są m.in.: diagnoza, dokumentacja i promocja architektury regionu, zwrócenie uwagi społeczeństwa na otoczenie, edukacja i promowanie idei kulturowo bogatego i zrównoważonego środowiska.
 
Festiwal jest skierowany do wszystkich – profesjonalistów i osób zainteresowanych rozwojem Wrocławia i Dolnego Śląska, chcących zastanowić się, co wspólnie możemy zrobić dla naszej lokalnej i globalnej przestrzeni, lub po prostu chcących przeżyć przygodę z architekturą.
 
Organizator: Wrocławski Oddział Stowarzyszenia Architektów Polskichhttp://www.wroclaw.sarp.org.pl/
Kuratorki: Barbara Nawrocka i Dominika Wilczyńska ze studia MiastoPracowniahttp://miastopracownia.pl/

Dodaj komentarz

Komentarze (0)