Dolny Śląsk pamięta o ofiarach Wołynia

wczoraj, 20 godz temu 0

Wrocław uczcił Narodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Ludobójstwa na Kresach

11 lipca 2025 roku obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci o Polakach – Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej.

Wojewódzkie uroczystości upamiętniające 82. rocznicę tych tragicznych wydarzeń odbyły się we Wrocławiu. Rozpoczęły się złożeniem kwiatów pod Pomnikiem–Mauzoleum na skwerze Xawerego Dunikowskiego. Następnie uczestnicy wzięli udział w mszy świętej w intencji ofiar, odprawionej w kościele Najświętszej Marii Panny na Piasku.

W obchodach uczestniczyli m.in. wicewojewoda dolnośląski Artur Jurkowski, przedstawiciele służb mundurowych, Instytutu Pamięci Narodowej, dolnośląskich uczelni oraz mieszkańcy Wrocławia.

Po południu przewidziano dalszy ciąg wydarzeń: wykład prof. Włodzimierza Osadczego dotyczący przyczyn ukraińskiego ludobójstwa na Kresach oraz symboliczny marsz pamięci z udziałem motocyklistów.

82. rocznica „Krwawej Niedzieli” 

11 lipca 1943 roku na Wołyniu doszło do serii brutalnych i skoordynowanych ataków UPA na polskie wsie. Ofiarami byli przede wszystkim cywile – kobiety, dzieci, osoby starsze. Był to najbardziej krwawy moment zaplanowanej akcji eksterminacyjnej wymierzonej w polską ludność Kresów.

Szacuje się, że w wyniku zbrodni dokonywanych przez OUN i UPA życie straciło co najmniej 60 tysięcy Polaków. Niektóre źródła mówią nawet o 100 tysiącach ofiar.

Wrocławskie obchody to wyraz pamięci, ale i przestrogi – by historia nie zatoczyła koła.

źródło: Dolnośląski Urząd Wojewódzki

Dodaj komentarz

Komentarze (0)