Dom dla małej rodziny

poniedziałek, 23.11.2020 11:01 1397

Często zastanawiamy się, na co należy zwrócić uwagę, budując dom dla małej rodziny. Najczęściej polecane są projekty domów MGProjekt o średniej powierzchni od 120 do 150 metrów kwadratowych, które najlepiej sprawdzają się jako te dbające o codzienną wygodę i funkcjonalność.

Dom parterowy, piętrowy, czy z poddaszem?

Rosnącą popularnością zaczynają cieszyć się domy dwukondygnacyjne. Wpływ na to miało wiele czynników, jednak najważniejszym zdecydowanie jest poddasze użytkowe, które może sprawić, że nasz dom stanie się komfortowy i funkcjonalny nawet na niewielkiej działce. Zajmuje on przecież zdecydowanie mniej miejsca niż parterowy budynek o tych samych wymiarach. Biorąc również pod uwagę ceny działek, może być dobrym rozwiązaniem dla osób o ograniczonym budżecie.

Zarówno domy parterowe, jak i te z poddaszem użytkowym umożliwiają czytelny i funkcjonalny podział przestrzeni na strefy. Przy wyborze domu piętrowego parter przeznaczony jest na strefę dzienną dostępną dla wszystkich. Coraz popularniejsza staja się kuchnia otwarta na salon, który połączony jest z jadalnią. Dodatkowo na parterze często umieszczamy strefę gospodarczą i dzięki temu poddasze lub piętro w całości możemy przeznaczyć na strefę sypialnianą, gdzie oprócz tego znajduje się również łazienka i garderoba.

Pomimo tego duża część osób nadal decyduje się na dom parterowy. Nie musimy wtedy martwić się konstrukcją schodów wewnętrznych, ponieważ lokalizujemy wszystkie pomieszczenia na jednej kondygnacji. To rozwiązanie sprawdza się w szczególności, jeśli w domu są małe dzieci, a my chcemy zapewnić im komfort i bezpieczeństwo. Jednak nawet przy wyborze domu parterowego da się odpowiednio oddzielić strefę sypialnianą od dziennej. Umowną granicą zazwyczaj jest w nich hol. Często wykorzystywanym rozwiązaniem jest również oddzielenie sypialni rodziców od pokojów dziecięcych. Sprawdza się, to jeżeli chcemy zapewnić dorosłym więcej intymności, a dzieciom dać troszkę więcej swobody.

Tym bez czego zdecydowanie nie może obejść się dom dla małej rodziny to taras. Bardzo często staje się on bezpiecznym miejscem, w którym z dala od zgiełku możemy cieszyć się odpoczynkiem. To o czym warto pamiętać to częściowe zadaszenie tarasu, tak abyśmy mogli wykorzystywać go przez cały rok.

Wnętrze domu i garaż

Projekty domów rodzinnych bardzo często powiększane są o garaż wkomponowany w bryłę budynku lub dobudowany w miejscu jednego z jego boków. Dodatkową blokadę przed zgiełkiem ulicy może zapewnić nowe rozwiązanie, jakim jest budowa garażu z przodu domu. Jeżeli oboje rodziców posiadaj swój samochód odpowiednim wyborem może być duży garaż dwustanowiskowy. Nawet dla jednego auta warto dodać garażowi trochę szerokości, po to by oprócz samochodu można było przechowywać w nim na przykład rowery lub sprzęt sportowy.

Dla odpowiedniego komfortu mieszkania niezwykle istotnym elementem jest odpowiednio rozplanowany układ wnętrz. Bez względu na to, czy planujemy budowę domu parterowego, czy piętrowego strefa dzienna powinna wychodzić na południową stronę. Ponieważ w taki układzie przez okna dotrze najwięcej światła słonecznego. A wypełniony słońcem salon lub taras to odpowiednie miejsce do odpoczynku.

Warto również zadbać o to, aby projekt domu umiejscowił garaż w taki miejscu, które zapewni dodatkową barierę termiczną chroniącą wnętrza przed wiatrem i chłodem. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie umiejscowienie garażu w północnej części, co zdecydowanie poprawi efektywność energetyczną naszego domu. Od razu za nim powinna znajdować się kuchnia. Dzięki temu łatwiej będzie nam wnosić zakupy do domu, a na dodatek ze względu na gotowanie jest to najcieplejsze miejsce w domu.

Sypialnia dla rodziców zdecydowanie powinna znajdować się na wschodniej stronie, gdzie w ciągu dnia dociera najmniej promieni słonecznych. Dzięki temu wieczorem pomieszczeniem nawet w upalne dni będzie przyjemnie chłodne i łatwiej będzie w nim zasypiać. Pokoje dziecięce, których funkcją jest nie tylko odpowiednie miejsce do spania, ale także nauki i zabawy powinny mieć zapewniona zdecydowanie większa ilość światła. Warto jednak pamiętać o odpowiednich osłonach okiennych, które będą dbały o odpowiednie naświetlenie i ciepło napływające z okna.

Funkcjonalny dom dla małej rodziny

Funkcjonalny dom dla małej rodziny nie może obejść się bez odpowiednio praktycznej strefy gospodarczej. Warto zastanowić się nad dodatkowymi pomieszczeniami na garderobę, ale również spiżarnie. Należy także wydzielić miejsce na pojemne i szafy wnękowe. Szafa na kurtki i inną odzież wierzchnią powinna znaleźć się w holu. Warto pamiętać, aby był on odpowiednio dostosowany wielkością do rodziny. Jeżeli nasze dzieci nadal korzystają z wózka ważne, aby mógł on się tam spokojnie zmieścić. To o czym nie można zapominać to również odpowiednie ogrzewanie. Jeżeli nasz projekt obejmuje ogrzewanie na paliwo stałe, nie możemy zapominać o kotłowni. Optymalnym miejscem będzie dla niej przestrzeń zaraz za garażem oraz umiejscowienie w niej osobnego wyjścia na zewnątrz. Zapewni nam to zachowanie odpowiedniego układu pomieszczenia z podziałem na strefę sypialnianą, dzienną i gospodarczą.