Domowa stacja ładowania samochodów elektrycznych

wtorek, 27.6.2023 20:00 135

Każdy, kto ma samochód elektryczny, powinien się dowiedzieć, jak działa domowa stacja ładowania. To wygodny, szybki i tani sposób na ładowanie samochodu. Wyjaśniamy, jakie są zalety takiego rozwiązania.

Jak działa domowa stacja ładowania samochodów elektrycznych?

Domowe stacje ładowania zyskują coraz większą popularność. Ich zastosowanie daje oszczędność czasu i pieniędzy, a do tego jest bardzo wygodne.  Instaluje się je w domu lub na prywatnym terenie. Umożliwia posiadaczom samochodów elektrycznych ładowanie pojazdów z sieci elektrycznej. Wcześniej jednak jest konieczne, aby sprawdzić, czy w dostępnej instalacji elektrycznej jest właściwa rezerwa mocy. Niezbędne jest też sprawdzenie parametrów zabezpieczeń.

Jak działa domowa stacja ładowania? Wystarczy podłączyć kabel ładowania do złącza samochodu i punktu ładowania, a następnie uruchomić proces ładowania za pomocą odpowiednich przycisków.

Aby naładować samochód elektryczny, domowa stacja musi zawierać kilka podstawowych elementów. Jednym z nich jest ładowarka, czyli urządzenie, które przekształca prąd z sieci elektrycznej na prąd odpowiedni do ładowania akumulatora pojazdu. Podłączona jest przez kabel ładowania i złącza. Ładowarka może być zamontowana na przykład na ścianie budynku lub na słupie. Domowe stacje ładowania zazwyczaj są wyposażone w układ sterowania, który monitoruje czas potrzebny do ładowania i zapewnia efektywne działanie oraz zabezpiecza przed przegrzaniem czy przeciążeniem.

Domowe stacje ładowania samochodów elektrycznych – jakie są ich zalety?

Urządzenia domowe do ładowania pojazdów elektrycznych mają wiele zalet. Można z nich korzystać w dowolnej chwili w miejscu zamieszkania, co jest bardzo wygodne. Ładowanie w domu oznacza także oszczędność pieniędzy, cena za 1kW jest znacznie niższa niż ma stacjach z prądem. Warto zainstalować domową stację ładowania, zwłaszcza wtedy, gdy z samochodu na prąd korzysta się regularnie. Stację można zainstalować na przykład w garażu lub na podjeździe. Tak więc jest wygodne i uniwersalne rozwiązanie, dzięki któremu można oszczędzić czas oraz pieniądze.

Jak znaleźć stację ładowania samochodu elektrycznego?

Zapewnienie wystarczającego stopnia naładowania podczas dalekiej podróży jest łatwiejsze, jeśli wiemy, gdzie znajdują się stacje ładowania aut elektrycznych. Teoretycznie można wybrać stację na podstawie informacji, jakie daje producent samochodu.

Obecnie można łatwo i szybko znaleźć najbliższy punk ładowania auta w Polsce, a nawet w całej Europie. Pomocna w tym jest strona https://mapaladowania.pl/, na której oznaczono punkty wyposażone w ładowarki trzema kolorami. Zielonym wyróżniono punkty dostępne dla każdego kierowcy, pomarańczowym szybkie stacje wykorzystujące prąd stały DC, a szarym punkty, które aktualnie są zajęte lub wyłączone z użycia. Wystarczy kliknąć wybraną pinezkę, a pojawią się najważniejsze informacje o danej stacji, takie jak adres, rodzaj sieci energetycznej czy cennik.

Czy opłaca się kupić używany samochód elektryczny? 

Samochody elektryczne są ekologiczne, komfortowe i ekonomiczne, bo elektryczność jest tańsza niż benzyna czy diesel. Poza tym wyróżnia je efektywność energetyczna, mniej energii jest tracone na ciepło, co przekłada się na większą oszczędność.

W ofercie są pojazdy elektryczne, które zazwyczaj wyposażone są w dwa porty ładowania, do prądu przemiennego (AC) oraz do zasilania prądem stałym (DC). Wiele osób zastanawia się, czy warto kupić używany samochód elektryczny. Używane modele mogą być nawet kilka razy tańsze niż nowe, które można kupić w salonach samochodowych. Koszty takiej inwestycji szybko się zwracają. Sprzedawane w Polsce używane elektryki zazwyczaj mają maksymalnie kilka lat, dlatego są w dobrym stanie technicznym. Jednak nowe modele często mają pojemniejsze i mniej awaryjne baterie. Do tego warto rozważyć, czy istnieje możliwość otrzymania dofinansowania na zakup lub leasing nowego auta elektrycznego.

Domowa stacja ładowania samochodów elektrycznych – pozostałe informacje

Domowa ładowarka powinna być dobrana do parametrów technicznych pojazdu oraz instalacji elektrycznej. Czas ładowania auta może trwać od kilkudziesięciu minut do kilku godzin, w zależności od pojemności akumulatorów oraz mocy ładowarki. Dla lepszej oszczędności najlepiej ładować w nocnej taryfie energetycznej.

Cena domowej stacji ładowania, to wydatek rzędu kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Zależy od jej rodzaju, mocy ładowania, kosztów instalacji oraz marki samochodu. Oczywiście stacje z większą mocą kosztują więcej. Szybkie stacje ładowania o większej mocy skracają czas zasilania.

Na przejechanie 100 km, potrzeba około 20kWh energii.

Informacje o stanie naładowania są widoczne dzięki wskaźnikom świetlnym. Wskazują one czy bateria jest naładowana, czy dalej się ładuje. Domowe ładowarki oferowane są z mocą od 3 do nawet 22kW.

Warto pomyśleć nad instalacją paneli fotowoltaicznych, aby obniżyć koszty zasilania auta.

Opłacalny jest zakup wydajnych kabli, które dobiera się do typu gniazda w samochodzie.