Dworzec Nadodrze zmienił właściciela. Kto kupił ten zabytkowy obiekt?

poniedziałek, 2.5.2022 11:55 1182 2

Jeden z najstarszych wrocławskich dworców - Dworzec Nadodrze, został właśnie sprzedany. Jego były właściciel, spółka Polregio, sprzedała zabytkowy obiekt wraz z otaczającymi go budynkami. Nie ujawniono jednak, kto jest nabywcą nieruchomości oraz co powstanie w tym miejscu.

Dworzec Nadodrze był wystawiony na sprzedaż już w 2016 roku za 8 mln zł netto. Od tego czasu jego cena wzrosła do ponad 14 mln zł.

Dopiero teraz Polregio S.A., które było jego właścicielem, sprzedało ten obiekt.

Nie wiadomo jednak, ile za zabytkową nieruchomość zapłacił nowy właściciel, ani kto nim jest, gdyż umowa sprzedaży jest poufna. 

Sprzedany nie tylko budynek dworca

Na sprzedaż wystawione było prawo użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej zabudowanej o powierzchni ponad 12 tys. mkw., położonej we Wrocławiu przy placu Staszica 50 wraz z prawem własności budynków, które się tam znajdują.

Należą do nich: dworzec o powierzchni ponad 5,5 tys. mkw., który został wzniesiony w 1868 r., a także budynek biurowy z wiatą o powierzchni ponad 18 mkw. oraz budynek ekspedycji towarowej o powierzchni ponad 370 mkw. – oba wybudowane w 1921 r.

W skład nieruchomości wchodzi również sieć wodociągowa i kanalizacyjna, droga, chodniki dla pieszych, mur oporowy, plac ładunkowy, dwie rampy, oświetlenie oraz płot metalowy z bramą.

Nowy właściciel sam będzie mógł zdecydować, co tam w przyszłości powstanie. Teren ten nie jest bowiem objęty miejskim planem zagospodarowania przestrzennego. Nie może tylko wyburzyć istniejących już budynków.

Drugi co do wielkości dworzec we Wrocławiu

Dworzec Nadodrze to drugi co do wielkości dworzec kolejowy we Wrocławiu. Został oddany do użytku w 1868 roku. W tym też roku przejechał tamtędy pierwszy pociąg. Budynek z nieotynkowanej cegły, o długości 190 m, nawiązuje bryłą i rzutem do schematów pałaców renesansowych. Przetrwał do dziś w stanie nienaruszonym za wyjątkiem kilku ingerencji w jego wnętrza. W 1977 r. został wpisany do rejestru zabytków.

Obecnie korzystają z niego osoby, które jadą pociągiem w kierunku Trzebnicy, Ostrowa Wielkopolskiego, Kluczborka lub Warszawy.

Pod stacją znajduje się przejście podziemne łączące teren byłych Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego z terenem przylegającym do zaplecza zajezdni tramwajowej. Przebiega ono łukowato pod 20 torami.

Źródło: wroclaw.pl

Przeczytaj komentarze (2)

Komentarze (2)

Z wtorek, 03.05.2022 17:01
Już wszystko zdewastowaliście i sprzedaliście.
RD środa, 04.05.2022 22:08
Ście ,ście ,a Ty gdzie byłeś ,pomagałeś dewastować czy kradłeś