Działania służb i miasta po serii pożarów we Wrocławiu

sobota, 2.2.2019 11:55 956 0

Działania miasta Wrocław i służb miejskich po serii tragicznych pożarów prowadzone będą na kilku płaszczyznach. Strażnicy miejscy pojawią się już dzisiaj (31 stycznia) w rejonie Śródmieścia, Nadodrza i Ołbina. Będą rozdawać mieszkańcom ulotki informacyjne z zasadami bezpiecznego użytkowania instalacji grzewczych. Mają uczulać, edukować i mówić o obowiązkach najemców i wspólnot mieszkaniowych.  

          Zdjęcie ilustracyjne/Doba.pl

–  Od 1 lutego patrole wyposażone zostaną w specjalne mierniki tlenku węgla pozwalające wykryć ewentualne zagrożenie. Klatki schodowe wrocławskich nieruchomości również będą kontrolowane nocą – czytamy w komunikacie UM Wrocławia.

Ponadto, Zarząd Zasobu Komunalnego i Wrocławskie Mieszkania rozpoczną kampanię informacyjną skierowaną do mieszkańców nieruchomości, którymi zarządzają. Najważniejszą kwestią poruszaną w kampanii będzie bezpieczne użytkowanie instalacji grzewczych, a także odpowiedzialne dogrzewanie mieszkań czy też utrzymywanie drożnych kanałów wentylacyjnych.

Dystrybucję kilkuset ulotek informacyjnych prowadzi od 30 stycznia TBS Wrocław w zarządzanych przez siebie nieruchomościach przy ul. Kleczkowskiej. Spółka zleciła też dodatkowe kontrole kominiarskie.

Spotkanie z zarządcami

Na 1 lutego planowane jest natomiast spotkanie miejskich służb ze Strażą Pożarną i kilkudziesięcioma największymi wrocławskimi zarządcami mieszkań. Zostaną omówione tematy bezpieczeństwa pożarowego, urzędnicy będą również ich zachęcać do przeprowadzenia podobnych kampanii informacyjnych w zarządzanych przez nich nieruchomościach.

Strażacy – Twoje bezpieczeństwo nie tylko w naszych rękach

Zgodnie z danymi Państwowej Straży Pożarnej najczęstszą przyczyną pożarów domów i mieszkań jest nieprawidłowe wykorzystywanie pieców i grzejników, często jest to również zaprószenie ognia np. przez niedopałki papierosów.

Poza ostrożnością i przestrzeganiem podstawowych zasad bezpieczeństwa strażacy zachęcają również do zakupu czujników czadu i dymu. Jest to wydatek rzędu 100 zł, a może ocalić nasz majątek i nasze życie. Dostępne są np. w marketach budowlanych, montuje je się w łazienkach lub miejscach, w których jest piec.

Pobierz poradnik - bezpieczeństwo [PDF] 

Aby być bezpiecznym, pamiętajcie:

  • Dobrze przewietrzajcie mieszkania
  • Nigdy nie zasłaniajcie kratek wentylacyjnych
  • Nie palcie w pomieszczeniach otwartym ogniem
  • Nie zostawiajcie urządzeń grzewczych bez nadzoru i zabezpieczenia
  • Korzystajcie z bezpiecznych urządzeń grzewczych
  • Pamiętajcie, że papieros to tez źródło ognia
  • Nie trzymajcie w domu łatwopalnych substancji (oleje, farby, benzyna, rozpuszczalniki itp.)
  • Nie palcie śmieciami – to dodatkowo zwiększa zagrożenie pożarowe
  • Zachowajcie czujność sąsiedzką: szybko reagujcie na dym, swąd alarmujcie służby
  • Składowanie śmieci na korytarzach i strychach to potencjalne źródło ognia
  • Zainstalujcie czujki czadu – to skutecznie wykrywa zagrożenie

W razie pierwszych podejrzeń o zagrożeniu natychmiast alarmujcie służby: straż pożarną 998, pogotowie ratunkowe 999 lub 112. 

Źródło: Wrocław.pl 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)