Dzieci i młodzież też mają swoje problemy. Telefon zaufania dalej będzie widniał na jednym z tramwajów [Foto]

poniedziałek, 19.12.2022 12:43 297 0

MPK Wrocław będzie kontynuować współpracę z Rzecznikiem Praw Dziecka. W jej ramach na jednym z tramwajów (nr taborowy #3123) widnieje dziecięcy numer telefonu zaufania. Jest to element kampanii, która promuje infolinie dla każdego młodego człowieka zmagającego się z problemami.

- Żyjemy w trudnych czasach. Wszystko, co dzieje się dookoła nie pozostaje bez wpływu na dzieci. Jeśli każdego roku z telefonu zaufania korzysta kilkadziesiąt tysięcy młodych ludzi, to znaczy, że ten problem występuje i relacje z rodzicami w wielu przypadkach nie wyglądają tak, jak powinny - mówił prezes MPK Krzysztof Balawejder - Bardzo się cieszę, że MPK Wrocław jako pierwsza tego typu spółka w Polsce umieściła na swoim pojeździe numer telefonu zaufania dla dzieci. W takich pięknych rzeczach warto być pierwszym. Obawiam się, że w przyszłości tych telefonów będzie jeszcze więcej - dodał prezes Balawejder.

- To już drugi rok całodobowego działania telefonu zaufania. Dostępny jest również czat internetowy. Po pandemii i po wybuchu wojny na Ukrainie telefon ten stał się znakomitym narzędziem pomocy dla dzieci. W 2019 roku było niespełna 20 tysięcy telefonów. W 2021 było już 39 tysięcy telefonów, a od stycznia do listopada tego roku aż 41 tysięcy telefonów i 11 tysięcy czatów internetowych. Wiele przypadków dotyczy problemów rodzinnych, miłosnych czy w relacjach z rówieśnikami. 130 przypadków to były próby samobójcze. Tych przypadków będzie mniej, jeśli będziemy mówić o różnego rodzaju telefonach zaufania. - mówił Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak - W wielu przypadkach jako dorośli nie zwracamy uwagi na problemy dzieci, dzieci też nie zawsze potrafią się tymi problemami podzielić. Dziękujemy MPK Wrocław za wypromowanie telefonu zaufania.

Prezes MPK Wrocław Krzysztof Balawejder dodał, że dzieci w domu często słyszą wypowiedzi próbujące nas podzielić, wyśmiać kogoś słabszego, niepasującego do modelu większości i aby jako dorośli zwrócić uwagę, jakie tematy są poruszane w obecności najmłodszych.

Warto dodać, że tramwaj przejechał 40 000 km. Połączeń do telefonu zaufania było również ok. 40 000. Można więc powiedzieć, że jeden kilometr to jedno połączenie.

Problemy dotyczą kwestii relacji rówieśniczych, miłosnych, przemocy domowej. Pandemia, a w tym nauka zdalna również potęgowały kłopoty z funkcjonowaniem społecznym wśród dzieci i młodzieży. Prezes Balawejder podkreśla, że MPK Wrocław jest otwarte na każdą propozycję współpracy w celach prozdrowotnych lub profilaktycznych.

foto: doba.pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)