Dziecko lub pies w aucie? Bez wahania wybij szybę!

czwartek, 9.7.2015 12:52 2648 0

Pomimo tego, że co roku zarówno policja jak i organizacje pozarządowe przestrzegają przed tym, aby nie zostawiać w zamkniętym aucie ani dziecka ani żadnego zwierzaka to i tak z doniesień medialnych jasno wynika, że takie sytuacje mają miejsce.

Często przechodząc obok auta z zamkniętym w środku psem, wahamy się i nie wiemy co tak naprawdę należy zrobić. Z jednej strony naszym obowiązkiem jest pomoc, z drugiej zaś boimy się o ewentualne konsekwencje prawne.

Jak sprawa wygląda w praktyce? Czy za wybicie szyby w samochodzie gdy znajduje się w nim pies może grozić nam kara? Czy dostaniemy wezwanie na komendę lub otrzymamy wezwanie do sądu?

- Najpierw rozglądamy się, czy w pobliżu nie ma właściciela. Można krzyknąć: "czyje to auto? Proszę natychmiast otworzyć, w środku jest pies!". Jeżeli nie ma odzewu możemy, a nawet powinniśmy, zdecydować się na wybicie szyby i wyjęcie zwierzęcia ze środka. Działamy wtedy w stanie wyższej konieczności, a więc nie łamiemy prawa. Kosztem zniszczenia samochodu ratujemy życie, które jest więcej warte i nikt nie powinien mieć co do tego najmniejszych wątpliwości - w wypowiedzi dla portalu interia.pl rozwiewa wątpliwości rzecznik prasowy KGP, Mariusz Sokołowski.

Za narażenie psa na utratę życia lub zdrowia może grozić jej kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2.

Upały, które ostatnio pojawiły się w całym kraju stwarzają również realne niebezpieczeństwo przede wszystkim dla najmłodszych. Co roku pomimo apeli nieodpowiedzialni opiekunowie zostawiają dzieci w rozgrzanych autach.

7 lipca tego roku w Katowicach matka zostawiła 9-letniego chłopca  w rozgrzanym aucie a sama poszła robić zakupy. Dziecko uratowali przypadkowi przechodnie. W 2014 roku  w Rybniku ojciec zapomniał o kilkuletniej córeczce i zostawił ją śpiącą w aucie zaparkowanym pod miejscem pracy. Gdy się zorientował, było już za późno, dziewczynka zmarła.

Zostawianie dziecka nawet na 5 minut jest bardzo niebezpieczne. Nawet przy temperaturze ciała 40 stopni Celsjusza wewnętrzne narządy dziecka przestają działać. Przy temperaturze ok. 41,5 stopni dziecko umiera. A w nagrzanym aucie temperatura może sięgać nawet 70 stopni Celsjusza!

Wybicie szyby i uwolnienia dziecka to działanie w stanie wyższej konieczności. Regulują to przepisy: 

art26 §1
Nie popełnia przestępstwa, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego.
§2
Nie popełnia przestępstwa także ten, kto, ratując dobro chronione prawem w warunkach określonych w § 1, poświęca dobro, które nie przedstawia wartości oczywiście wyższej od dobra ratowanego.

Za narażenie życia i zdrowia dziecka na niebezpieczeństwo grozi do 5 lat więzienia.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)