komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

poniedziałek, 21 października 2019

Urszuli, Hilarego

Dzień Otwarty Samorządu. Zwiedzanie gabinetu prezydenta i sali sesyjnej

środa, 22.5.2019 17:00 , komentarze: 0 , odsłony: 247
kategorie artykułu:

Urząd Miejski Wrocławia zaprasza na Dzień Otwarty Samorządu w sobotę, 25 maja. W ten dzień będzie można zwiedzić serce wrocławskiego magistratu – gabinet prezydenta i salę sesyjną rady miejskiej w Sukiennicach.

       Fot. Pixabay

W dzień otwarty na I piętrze Sukiennic będzie można zwiedzić gabinet prezydenta oraz sekretariat oraz obejrzeć m.in.: 

· Odznaki Honorowe Wrocławia – Wrocław z wdzięcznością „Wratislavia Grato Animo”, przyznawane za zasługi w działalności publicznej na rzecz Wrocławia 

· Księgę odznaczonych 

· Medal „Merito de Wratislavia – zasłużony dla Wrocławia” 

· Tradycyjne insygnium - łańcuch prezydenta. To o wagę łańcucha padają najczęściej pytania w czasie organizowanych w urzędzie dni otwartych 

Chętni będą mogli usiąść w fotelu prezydenckim, zrobić zdjęcia a także pytać o organizację pracy gabinetu oraz posłuchać „przewodników” z biura prezydenta. Na odwiedzających będą czekać również materiały promocyjne i upominki dla dzieci. 

W czasie dnia otwartego w gabinecie pojawi się także jego gospodarz, prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Na II piętrze Sukiennic udostępnimy dla zwiedzających gabinet przewodniczącego Rady Miejskiej Wrocławia Jarosława Charłampowicza. Radni w odświętnych szarfach będą dyżurować w sali sesyjnej im. Ignacego Jana Paderewskiego, podczas spotkania opowiedzą o roli rady miejskiej w życiu miasta oraz bieżących sprawach Wrocławia.   

Na miejscu dla zwiedzających:

·  Głosowanie nad przykładowym projektem uchwały w sali sesyjnej (co godzinę, począwszy od 11.30, a następnie o 12.30, 13.30 i 14.30) 

·  Kącik do rysowania dla dzieci (kolorowanki z wydrukiem herbu Wrocławia), a także ,,Monidło’’ z krasnalem Rajcusiem, przy którym każdy może zrobić zdjęcie 

·   W klubie radnego będzie można obejrzeć tablo z nazwiskami osób zasłużonych dla Wrocławia oraz umieszczone w gablotach symbole i insygnia rady miejskiej. W tym miejscu znajdzie się również stanowisko Młodzieżowej Rady Miasta 

Najmłodsi goście będą mogli na trasie wycieczki pobierać stemple z wizerunkiem krasnali, które przystawiane będą w każdym punkcie zwiedzania (strażnik, gabinet prezydenta Wrocławia, gabinet przewodniczącego rady miejskiej i sala sesyjna). Za skompletowanie pieczątek czeka niespodzianka.

Dzień Otwarty Samorządu obchodzimy ramach Dnia Samorządu Terytorialnego, który przypada 27 maja. Święto upamiętnia pierwsze w pełni wolne i demokratyczne wybory do rad gmin i miast z 27 maja 1990 roku. Zostało uchwalone przez Sejm w 2000 roku dla uczczenia idei samorządności - w uzasadnieniu można przeczytać, że idea odbudowy samorządu i utworzenia niezależnych władz terytorialnych była możliwa dopiero po 1989 roku, gdy rozpoczął się proces decentralizacji władzy i stopniowego przekazywania jej wspólnotom terytorialnym.

Wybory zarządził Premier Tadeusz Mazowiecki. Były one możliwe dzięki uchwaleniu przez sejm „kontraktowy” ustawy o samorządzie gminnym, która przekazała społecznościom lokalnym prawo do zarządzania częścią spraw publicznych, a gminy otrzymały własne źródła dochodów i możliwość decydowania o wydatkach. 

 

Wasze komentarze

dzisiaj, 10 godz temu
sobota, 19.10.2019 08:15
piątek, 18.10.2019 19:18
piątek, 18.10.2019 08:58
piątek, 18.10.2019 12:35
piątek, 18.10.2019 10:00
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele