Dziś Święto Edukacji Narodowej. Ile zarabiają nauczyciele? Jakie są wydatki na edukację? Ilu nauczycieli uczy w naszym mieście?

piątek, 14.10.2022 08:00 256 0

Wrocławscy nauczyciele – szkolenia, wyróżnienia i wakaty

14 października Święto Edukacji Narodowej - Dzień Nauczyciela. We Wrocławiu jest ich ponad 11,1 tys. Blisko połowa to nauczyciele dyplomowani, a co czwarty mianowany. I choć miasto nie ma wpływu na podstawowe wynagrodzenie tej grupy, stara się ją motywować oraz wspierać w codziennej pracy z młodzieżą.

– Zawsze podkreślam ogromną rolę nauczycieli i ważne zadanie do spełnienia. Mam wielki szacunek dla ich pracy. Wiem też, jak wspaniałych pedagogów mamy w naszym mieście, dla których praca z młodzieżą i dla młodzieży jest ogromną pasją. Oddają się jej w stu procentach. I za to im serdecznie dziękuję – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Wrocławski nauczyciel pracuje często na 1,5 etatu. Średnio nauczyciel początkujący otrzymuje miesięcznie brutto ok. 4,2 tys. złotych, mianowany ok. 5,7 tys. złotych brutto, a dyplomowany 7,2 tys. złotych brutto (dane za I półrocze 2022 r.).

W skład wynagrodzenia wchodzą: minimalna stawka wynagrodzenia zasadniczego, którą określa Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz dodatki (np. funkcyjny, motywacyjny, za warunki pracy), których regulamin przyznawania, w formie uchwały, podejmuje Rada Miejska.

Szkolenia i nagrody dla nauczycieli

Wrocławscy nauczyciele mogą liczyć także na udział w licznych szkoleniach i warsztatach podnoszących ich kompetencje. W 2022 r. na dofinansowanie doskonalenia zawodowego tej grupy miasto Wrocław przeznaczyło ok. 5,2 mln złotych.

Najwięcej, bo blisko 4,8 mln przekazano na dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli, o które wnioskowali dyrektorzy placówek. Pozostałą kwotę przekazano na szkolenia branżowe z przedmiotów zawodowych (blisko 200 tys. złotych) oraz na organizację szkoleń, warsztatów i konferencji organizowanych przez Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli (ponad 200 tys. złotych).

– Proponujemy nauczycielom różnorodne formy zajęć, o szerokiej tematyce. Część to wprost zbiór pomysłów, które mogą posłużyć do podniesienia atrakcyjności lekcji. A część obejmuje prezentację zjawisk i procesów dotyczących nauczycieli, np. relacje nauczyciel – rodzic – mówi Jolanta Góreczna, dyrektor Wrocławskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli. – Nasze propozycje zajęć w dużej mierze wynikają z oczekiwań nauczycieli, sugestii środowiskowych i aktualnych potrzeb. Tylko w ubiegłym roku szkolnym, w organizowanych przez nas szkoleniach, warsztatach czy spotkaniach wzięło udział ponad 9 tys. nauczycieli i pedagogów – podkreśla.

W tym roku prezydent Wrocławia przyznał także dyrektorom i nauczycielom szkół oraz placówek oświatowych 189 nagród pieniężnych za znaczące osiągnięcia dydaktyczne i wychowawcze - w wysokości 7 tys. złotych brutto dla każdej z nagrodzonych osób. Wystąpiono też o przyznanie Nagrody Ministra Edukacji i Nauki dla trzech dyrektorów oraz Nagrody Dolnośląskiego Kuratora Oświaty dla 15 dyrektorów. 

Wakaty – główne wyzwanie wrocławskiej edukacji

Obecnie we wrocławskich szkołach i przedszkolach brakuje ok. 1 tys. nauczycieli i to praktycznie każdego przedmiotu. W porównaniu z ubiegłym rokiem szkolnym liczba wakatów wzrosła i to znacząco. Tylko w szkołach podstawowych i przedszkolach (od lutego 2022 r. do września 2022 r.) aż dwukrotnie.

  • przedszkola – ponad 218 etatów (wakaty)
  • szkoły podstawowe i zespoły szkolno-przedszkolne – ponad 426 etatów (wakaty)
  • szkoły ponadpodstawowe –  144 etaty (wakaty)
  • szkoły specjalne, młodzieżowe domy kultury i poradnie psychologiczno-pedagogiczne –  22 etaty

– Nauczyciele albo odchodzą na emeryturę, albo przekwalifikowują się i szukają innej, lepiej płatnej pracy. Co więcej, już od kilku lat obserwujemy spadek zainteresowania tym zawodem wśród młodych ludzi. Dlatego też wielu z naszych nauczycieli pracuje na 1,5 etatu – mówi Jarosław Delewski, dyrektor Departamentu Edukacji UM we Wrocławiu. – Brakuje przede wszystkim pedagogów specjalnych, psychologów, logopedów, ale także nauczycieli przedmiotów ścisłych, języków obcych, przedmiotów zawodowych, nauczycieli przedszkolnych i edukacji wczesnoszkolnej. To jest dla nas, jako samorządu, ogromne wyzwanie, z którym bez pomocy systemowej trudno będzie sobie poradzić – dodaje.

Dlatego, dyrektorzy placówek na bieżąco organizują zastępstwa, zatrudniają emerytowanych nauczycieli lub za zgodą kuratora oświaty - studentów.

Baza ukraińskich nauczycieli

W związku z licznymi wakatami oraz dużą liczbą ukraińskich uczniów w szkołach, Wrocław we współpracy z UNICEF-em utworzył bazę nauczycieli z Ukrainy i pomocy nauczyciela. Ma ona na celu szybkie skontaktowanie się chętnych do pracy z dyrektorami placówek. Zgłosiło się do niej już ok. 1400 osób.

– Dyrektorzy szkół i przedszkoli mają bezpośredni wgląd do bazy. Wiedzą, jakie osoby i na jakie stanowisko się zgłosiły. Jeżeli znajdą odpowiednią osobę, to zapraszają ją na rozmowę, bowiem o zatrudnieniu nauczyciela ostatecznie decyduje dyrektor placówki – mówi Marcin Miedziński z Departamentu Edukacji UM we Wrocławiu. – Wpisując się do bazy, należy podać m.in.: swoje kwalifikacje, poziom znajomości języka polskiego, informacje o nostryfikacji dyplomu oraz straż pracy – dodaje.

Obecnie we wrocławskich szkołach i przedszkolach pracuje 144 asystentów międzykulturowych i pomocy nauczycieli.

Wydatki na edukację

W tym roku Wrocław na oświatę przeznacza ok. 1,8 miliarda złotych, co stanowi blisko 30% wszystkich planowanych wydatków miasta.

– W edukację cały czas trzeba inwestować. To inwestycje, które zawsze procentują. Dlatego miasto robi wszystko, by zapewnić nie tylko uczniom, ale i nauczycielom jak najbardziej komfortowe warunki pracy. A w dobie galopującej inflacji i horrendalnych podwyżek, nie jest to łatwe zadanie. Tym bardziej, że  w tym roku subwencja oświatowa pokrywa zaledwie niecałe 50% wszystkich naszych bieżących wydatków na edukację – wyjaśnia Jarosław Delewski.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)