Filtracja biologiczna, chemiczna i mechaniczna w akwarium

poniedziałek, 28.9.2020 17:56 3961

Aby uzyskać jak najlepsze rezultaty w naszym akwarium, konieczny jest zakup filtra, który będzie oczyszczał i napowietrzał wodę. Filtr akwariowy będzie niezbędny zwłaszcza w zbiornikach, w których żyją zwierzęta lub brak jest prawdziwej roślinności. Rośliny akwariowe spełniają funkcję naturalnych filtrów, dlatego są one niezwykle pożyteczne w akwarium. By jednak upewnić się, że życie w naszym zbiorniku ma zapewnione jak najlepsze warunki, powinniśmy zakupić do akwarium filtr.

Filtry akwariowe z reguły poddają wodę trzem różnym rodzajom filtracji. Niektóre urządzenia filtrują wodę biologicznie, chemicznie i mechanicznie, inne wykorzystują tylko wybrane rodzaje filtracji. Aby jak najlepiej dobrać urządzenie do naszych potrzeb warto poznać te rodzaje i dowiedzieć się, na jakiej dokładnie zasadzie działają filtry do akwarium.

Narożny filtr wewnętrzny do akwarium EHEIM. Źródło: akwarystyczny24.pl

Filtracja mechaniczna

Jest to najprostszy rodzaj filtrowania wody i jednocześnie jeden z bardziej koniecznych w akwarium. Większość filtrów do zbiorników posiada wkłady do filtracji mechanicznej. Taka filtracja polega na wyłapywaniu z wody większych drobinek zanieczyszczeń, takich jak resztki przemiany materii czy pokarmu, brudu czy kurzu. Zanieczyszczenia osadzają się na wkładzie filtracyjnym (często jest to gąbka), a filtrowana woda przepływa dalej.

Filtracja biologiczna

Kolejny rodzaj filtracji wykorzystuje do pomocy żywe organizmy, czyli bakterie. Najczęściej są to bakterie denitryfikacyjny i nitryfikacyjne, ale również inne. Filtracja taka polega na przywróceniu wodzie w zbiorniku naturalnych parametrów biochemicznych, a także na pozbawieniu wody szkodliwych dla życia związków chemicznych, takich jak azotany czy amoniak. W akwariach filtrem biologicznym jest tzw. żywa skała (tylko w zbiornikach morskich), a także filtry kubełkowe i sumpy.

Filtracja chemiczna

Ten rodzaj filtracji wykorzystuje do oczyszczania wody węgiel. Celem filtracji chemicznej jest pozbawienie wody niebezpiecznych związków chemicznych, takich jak metale ciężkie czy inne substancje, które mogą szkodzić rybom w akwarium.

Jak filtrować wodę w akwarium?

Filtry to urządzenia, bez których akwarium nie może funkcjonować. Wydajność ich pracy należy dostosować do wielkości zbiornika. Filtr powinien być w stanie przefiltrować całą wodę w akwarium dwukrotnie w ciągu godziny. Praca filtrów powinna być nieprzerwana. Wodę w akwarium warto wymieniać co dwa tygodnie (około 20% wody).