Fotowoltaika - chwilowa moda czy inwestycja na lata?

środa, 24.2.2021 15:23 1089

Fotowoltaika na dobre zadomowiła się na dachach polskich domów, także we Wrocławiu, Kłodzku czy Wałbrzychu. W naszym kraju jest już ponad 450 tys. prosumentów, czyli producentów ekologicznej i taniej energii ze słońca. Być może jesteś kolejną osobą rozważającą inwestycję w panele fotowoltaiczne. Masz wątpliwości, czy energetyka słoneczna to tylko chwilowa moda czy faktycznie opłacalna inwestycja? Pomożemy Ci je rozwiać.

Musimy być „eko” i nie ma innego wyjścia

Na początku warto podkreślić, że na przestrzeni dziejów Słońce było wykorzystywane przez człowieka w różny sposób. Energetyka słoneczna nie jest najnowszą technologią np. w Grecji energia słoneczna służy do ogrzewania wody już od lat 70 XX w. Rola fotowoltaiki zaczęła rosnąć w dobie zmieniającego się klimatu i nic na to nie wskazuje, by była tylko modą. Odnawialne źródła energii dziś stawiane są w centrum działań na rzecz ograniczenia szkodliwych emisji gazów cieplarnianych do powietrza. Globalna architektura energetyczna przechodzi transformację, kraje realizują cele udziału OZE w wytwarzaniu energii, a naukowcy apelują o przyśpieszenie dekarbonizacyjnych działań na rzecz klimatu i środowiska. Jeżeli chcesz zmniejszyć poziom problematycznego smogu w okolicy, postaw na panele fotowoltaiczne w połączeniu np. z pompą ciepła.

Fotowoltaika będzie standardem w budownictwie

Eksperci mówią jasno – w niedalekiej przyszłości produkcja prądu będzie realizowana na każdym kroku za sprawą zintegrowanych systemów słonecznych np. okna w domach lub biurowcach będą stanowiły moduły fotowoltaiczne. Dziś jak na razie możemy instalować mikroinstalacje fotowoltaiczne w ogrodzie, na dachu domu lub nawet na jego ścianie. Dom nie jest już tylko schronieniem dla naszej rodziny, ale samowystarczalnym źródłem ciepła i energii. Obecne regulacje wymagają wysokiego poziomu efektywności energetycznej budynku. Unia Europejska ma w planach przeprowadzenie głębokiej modernizacji budownictwa celem ograniczenia emisji w tym sektorze. Dziś masz jeszcze wybór, a jutro może być to koniecznością. Jako właściciel domu możesz dokonać termomodernizacji budynku z instalacją paneli fotowoltaicznej. Jeśli planujesz dopiero budowę domu, warto uwzględnić instalację fotowoltaiki.

Ceny energii będą wzrastać

2021 r. jest kolejnym, który przyniósł nam podwyżki cen energii elektrycznej. Na wzrost rachunków wpłynęła nie tylko dodatkowa pozycja w części dystrybucyjnej jak opłata mocowa, ale kilka pośrednich elementów jak drożejące prawa do emisji CO2. Kraje uzależnione od paliw kopalnych, czyli Polska, będą płacić więcej za energię. Według wyliczeń Urzędu Regulacji Energetyki rachunki za energię w gospodarstwach domowych wzrosną w tym roku o 9-10 proc.! Polska szybko nie zrezygnuje z energetyki węglowej, potrzeba trochę czasu na transformację sektora energetyki. Dziś tańszą energię gwarantuje niezależne źródło energii dla domu jak fotowoltaika. Rata niższa niż rachunek za prąd jest w zasięgu Twojej ręki.

Z Twojej instalacji będą korzystały także dzieci

Inwestując w fotowoltaikę decydujesz się na tańszą energię elektryczną na kolejne 25-30 lat. Tyle dają gwarancji produkcji firmy takie jak Stilo Energy, która miesięcznie realizuje ok. 500 zleceń w skali całego kraju. Przy wyborze instalacji i firmy ważna jest nie tylko kwestia wysokiej jakości komponentów, sprawnego wykonania montażu, ale i gwarancji. Przykładowo od Stilo Energy otrzymujesz 25 lat gwarancji na wydajność paneli fotowoltaicznych. Te wszystkie elementy zapewniają długoletnie korzystanie z taniej energii.  W przypadku dziedziczenia domu z paneli fotowoltaicznych będą mogły korzystać także Twoje dzieci. Co więcej, w przypadku rozważania sprzedaży domu warto pamiętać, że fotowoltaika zwiększa wartość nieruchomości.

Masz jeszcze szanse na dofinansowanie

Na popularność instalacji fotowoltaicznych wpływają programy rządowe i lokalne wspierające inwestycję. W ramach programu Mój Prąd czy Czyste Powietrze można uzyskać do 5 tys. zł wsparcia. Możesz także odliczyć inwestycję w postaci ulgi termomodernizacyjnej przy rozliczaniu się z Urzędem Skarbowym. Samorządy organizują programy dotacyjne, a banki udostępniają kredyty na preferencyjnych warunkach. Jeżeli jesteś mieszkańcem Wrocławia, Kłodzka, Dzierżoniowa, Wałbrzycha lub Świdnicy, dopytaj się w urzędach miejskich o oferowaną pomoc przy instalacji paneli fotowoltaicznych. Warto się śpieszyć, gdyż jak eksperci wskazują, wsparcie dla instalacji nie będzie długotrwałe. Obecnie trwa oczekiwanie na kolejną edycję programu Mój Prąd. Nie czekaj, już dziś skontaktuj się ze Stilo Energy, którego eksperci przeprowadzą bezpłatny audyt i pomogą Ci w m.in. w montażu paneli fotowoltaicznych i złożeniu odpowiednich wniosków.