Fotowoltaika - nowe zasady rozliczania energii

wtorek, 10.8.2021 12:33 346

Prosumenci od roku 2022 będą rozliczani w nowy sposób. Jakie zmiany ich czekają? Ministerstwo Klimatu zakłada kilka zmian. Będą one dotyczyć właścicieli mikroinstalacji fotowoltaicznych, którzy założą PV po wejściu w życie nowych przepisów.

Energia oddana do elektrowni - zmiana w rozliczeniach energii

Zmiana będzie dotyczyć Prosumentów, którzy po wejściu w życie nowych przepisów, zamontują swoje panele fotowoltaiczne. Nowe przepisy w Prawie energetycznym mają zlikwidować tak zwane opusty dla prosumentów. Po wprowadzeniu zmian, prosumenci będą oni mieli możliwość jedynie sprzedaży nadwyżek wyprodukowanego prądu, a odbiór wprowadzonych do sieci nadwyżek nie będzie możliwy. Oddana energia do sieci zostanie przeliczona na średnią cenę hurtową z poprzedniego kwartału. Za zakup energii Klient zapłaci cenę detaliczną. Dodatkowo doliczone do niej będą opłaty od operatora. Dla osób, którym zależy na pozostaniu na starych zasadach rozliczeniowych, istnieje alternatywne wyjście z sytuacji. Ustawa o OZE  mówi, że wszystkie osoby, które zdecydują się na montaż instalacji fotowoltaicznej jeszcze przed datą jej obowiązywania, pozostaną w starym systemie opustów rozliczeniowym przez kolejnych 15 lat, ale nie dłużej niż do 31.12.2035 roku. 

Zainwestować teraz, czy po 2022 roku?

Dla wszystkich osób, które zastanawiają się nad montażem systemu fotowoltaicznego, odpowiedź jest jedna - nie warto zwlekać z decyzją o montażu paneli PV. Dzięki dotacji „Mój Prąd”  prosumenci mają możliwość uzyskania dofinansowania do instalacji fotowoltaicznej. Nabór trwa już od lipca br. W programie mogą wziąć udział osoby, które posiadają instalacje o mocy od 2-10 kW i spełniają warunki przedstawione w regulaminie. Dotacja w tym roku wynosi 3 tysiące złotych. Wnioski można składać do 22.12.2021 br. lub do wyczerpania środków z przeznaczonego na ten cel budżetu. Dofinansowania do fotowoltaiki sprzyjają szybkiemu rozwojowi branży OZE w Polsce. Wniosek można złożyć w kilka minut za pomocą strony internetowej. 

Fotowoltaika zawsze na dobrych warunkach 

Fotowoltaika po wprowadzeniu w życie nowych zasad rozliczania Prosumentów, nadal będzie opłacalną inwestycją. Prosumenci dzięki nowym regulacjom zyskują gwarancję odbioru energii przez okres życia instalacji i zwolnienie z obowiązku podatkowego z tytułu sprzedaży energii elektrycznej. W przyszłości rząd zapowiada powstanie agregatorów oraz spółdzielni energetycznych. To tam będziemy mogli sprzedawać nadwyżkę. Nowe przepisy wejdą w życie dopiero za pewien czas. Celem zmian jest m.in. zachęcenie prosumentów do zwiększenia autokonsumpcji. Im większe jest bieżące zużycie, tym szybszy zwrot z inwestycji. Zamontowanie fotowoltaiki wraz z pompą ciepła i magazynem energii pozwoli na zwiększenie zysków.  

Fotowoltaika w Polsce

Boom na fotowoltaikę trwa i nic nie wskazuje na to, że w przyszłych latach będzie inaczej. Łączna moc osiągalna w instalacjach fotowoltaicznych w Polsce na koniec kwietnia 2021 roku wyniosła ponad 4,7 GW, moc zainstalowana w samych mikroinstalacjach to 3,5 GW. To sprawia, że fotowoltaika jest już na drugim miejscu po energetyce wiatrowej, wśród technologii OZE.