Fotowoltaika sposobem na darmową energię elektryczną

środa, 9.12.2020 19:50 1353

Dziwisz się, że rachunki za prąd są coraz wyższe, mimo że wymieniłeś wszystkie żarówki na LED, gasisz zbędne oświetlenie i kupujesz sprzęt A+++? Niestety tak już będzie. Decydują o tym wysokie koszty wydobycia węgla oraz konieczność ochrony środowiska. Jest jednak na to sposób.

Fotowoltaika – darmowa energia słoneczna

Alternatywą dla kopalnych źródeł energii (węgiel, ropa naftowa, gaz ziemny) są odnawialne źródła energii (woda, słońce, wiatr). Mają wiele zalet, ale do najważniejszych należą:

- niewyczerpane zasoby,
- brak negatywnego wpływu na środowisko,
- zerowe koszty.

W państwach Europy Zachodniej zdecydowana większość energii elektrycznej pozyskiwana jest za pośrednictwem odnawialnych źródeł energii. W Polsce nowoczesne technologie dopiero zaczynają się rozwijać. Z tego powodu płacimy ogromne kary za emisję dwutlenku węgla do środowiska, które później wliczane są do ceny prądu dla odbiorcy indywidualnego.

Fotowoltaika to sposób na pozyskiwanie prądu elektrycznego z promieni słonecznych. Nigdy ich nie zabraknie i nie trzeba za nie płacić.

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Zasada ich działania jest w zasadzie prosta. Pozyskaną energię słoneczną zamieniają na prąd stały, który z kolei falownik zamienia na prąd zmienny, czyli taki jak w sieci.

Montaż paneli fotowoltaicznych nie wymaga żadnych zmian w dotychczasowej instalacji elektrycznej. Od razu możemy podpiąć wszystkie urządzenia.

Decydując się na fotowoltaikę mamy do wyboru dwie opcje:
- on-gird,
- off- gird.

Opcja on-gird oznacza, że nadmiar energii elektrycznej produkowany przez panele kierowany jest bezpośrednio do sieci. Taka sytuacja ma miejsce przede wszystkim w lecie. W zimie może okazać się, że energii wytwarzanej przez panele brakuje. Automatycznie jest ona uzupełniana z sieci. Jej cena jest znacznie niższa niż standardowa.

W opcjii off- gird nadmiar energii gromadzony jest w specjalnych akumulatorach. Jest to rozwiązanie droższe, ale zapewnia całkowitą niezależność od zakładu energetycznego.

Fotowoltaika - jak ją zamontować?

Montaż paneli fotowoltaicznych nie zajmuje dużo czasu, doświadczona firma fotowoltaiczna zrobi to w ciągu jednego dnia.

Znacznie więcej czasu zajmą wszystkie wcześniejsze czynności przygotowawcze, czyli wybór miejsca, paneli, obliczenia i wybór firmy.

Dla osób, które wcześniej nie interesowały się fotowoltaiką pomocny może być portal poświęcony tej tematyce. Poza podstawowymi informacjami i poradami znajdą tam wiele opinii użytkowników paneli fotowoltaicznych. Pozwoli to na uniknięcie błędów i zbędnych kosztów.

Zamontowanie paneli fotowoltaicznych nie jest tanie, ale można uzyskać do niego dofinansowanie z funduszy unijnych sięgających nawet 85% kosztów inwestycji. Potem pozostaje tylko cieszenie się darmową energią elektryczną i satysfakcją własnego udziału w ochronie środowiska.